Analytický komentář
Novela trestního zákoníku pravděpodobně znatelně ovlivní činnost zahraničních mocností na území České republiky. Novela zavádí tresty i pro „sledování osob zpravodajskými prostředky pro cizí moc“ odnětím svobody na dobu 1-5 let. Bude mít tedy dopad na činnosti čínských policejních stanic v zahraničí, které se mají údajně zaměřovat, kromě jiného, na čínské disidenty žijící v zahraničí.
Současné znění trestního zákoníku se věnuje problematice zahraničních operací pouze v rámci § 316 o „vyzvědačství“ pro cizí moc.
Podle návrhu, který již schválila vláda, by do zákoníku přibyl nový paragraf § 318a o „činnosti pro cizí moc“.
Na základě nového paragrafu bude moci Policie ČR také provádět odposlechy, pokud bude vedeno trestní řízení pro zločin činnosti pro cizí moc, který bude mít „velký rozsah“ nebo „závažný následek“.
Zahraniční „policejní stanice“
V prosinci 2022 vyšla rozšířená zpráva nevládní organizace Safeguard Defenders nazvaná Hlídkování a přesvědčování, která navazuje na zprávu Nedobrovolné návraty.
V době zveřejnění zprávy bylo identifikováno 54 čínských zámořských policejních stanic ve 30 zemích, včetně dvou v České republice, konkrétně v Praze.
Všechny tyto stanice mají spadat pod jurisdikci dvou policejních služeb na místní úrovni v Číně, a sice pod Úřad veřejné bezpečnosti ve městě Fu-čou v provincii Fu-ťien a policie okresu Čching-ťien v provincii Če-ťiang, uvádí zpráva.
Tyto neoficiální policejní služebny by měly být součástí takzvaného „honu na lišku“. Jak uvádí ve své analýze projekt ProPublica, od roku 2014 bylo v rámci čínského honu na lišku „polapeno“ na 8 000 podezřelých. Zpráva Safeguard Defenders toto číslo navýšila na 10 000.
Jaké skupiny lidí čínský režim v zahraničí „loví“ a jaké k tomu používá přístupy, vysvětloval redaktor projektu Sinopsis Jan Vlček v článku zde.
Prozatím není jasné, jakým způsobem by se zákoník aplikoval na případy popsané výše.
Požádali jsme členy parlamentních výborů pro bezpečnost o komentář.
Znění navrhovaného paragrafu
§ 318a – Činnost pro cizí moc
(1) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude potrestán
a) ten, kdo v úmyslu ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost, obranu nebo bezpečnost České republiky anebo obranu nebo bezpečnost mezinárodní organizace, k ochraně jejíchž zájmů se Česká republika zavázala, vykonává na území České republiky činnost pro cizí moc,
b) ten, kdo na území České republiky pro cizí moc sleduje jiného zpravodajskými prostředky, nebo
c) občan České republiky nebo osoba bez státní příslušnosti, která má na jejím území povolen trvalý pobyt, jež v úmyslu uvedeném v písmenu a) vykonává mimo území České republiky činnost pro cizí moc.
(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch nebo spáchá-li takový čin ve značném rozsahu, nebo
b) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.
(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,
a) získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu, nebo
b) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.
(4) Odnětím svobody na osm až patnáct let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.
(5) Příprava je trestná.
Zdroj: VeKLEP