Při výročí tisíce dnů války po napadení Ukrajiny uspořádala v úterý 19. listopadu skupina ukrajinských utečenců, převážně žen ubytovaných ve městě, tichý průvod, ke kterému se připojili i místní občané.
Večerní šerosvit zastihl rozrůstající se skupinku při náměstí Svobody. Role organizátorů, respektive organizátorek, se ujala Anička – Anna Abramchuk, Nadiia Orsahosh a Tetiana Varpihovska. Jsou zástupkyněmi Ukrajinské rady kraje Vysočina.
Paní Nadiia řekla všem přítomným pravidla, jež má průvod dodržet, a s poděkováním přivítala české příchozí.
Zeptali jsme se příchozích: Jaký máte důvod dnes přijít podpořit průvod?
„Důvod? Tisíc dní utrpení, strádání. Pomáháme jim, jak můžeme, dnes jsme přišli symbolicky podpořit pochod. Kromě toho vyrábíme zákopové svíčky, pomáháme pořádat kulturní večery, učíme se jejich písně a oni se učí od nás,“ sdělil Petr Kubíček s hornickým modrožlutým kahanem v ruce, vedle svého přítele nesoucího ukrajinskou vlajku.
72letý Vietnamec, zvaný Mirek, sdělil pro Epoch Times: „Já jsem pro Ukrajinu. Protože Rusko útočí na Ukrajinu. A to se nemá dělat. Nejde mi do hlavy, že jsou u nás i lidé, kteří jsou pro Rusko. Nechápu.”
„Máte ještě jinou podporu než dnešní symboliku?” zeptali jsme se Mirka.
„Děláme zákopové svíčky, každý týden,“ odpověděl.
„Chtěla jsem dnes veřejně ukázat to, co si myslím. Když vyrábíme svíčky, pomáháme ve skrytu, tak to lidi neuvidí,” odpověděla na otázku Jana Nováková, která přišla s partnerem.
Její partner Tomáš sdělil:
„Odmítám a nesnáším ruskou agresi. Proto podporuji Ukrajinu v jejich hrdinném boji proti ,Goliášovi´ – ,Davida´ proti ,Goliášovi´.”
Skupina se rozrostla na 106 lidí, včetně dětí, a nesouc vlajky a modrožluté lampiony se ukázněně vydala na pochod večerními ulicemi. Pozornost jí věnovali převážně novináři a pár kolemjdoucích.
Tichý pochod se zastavil v parku Gustava Mahlera, kde Anna Abramchuk pronesla dojemnou řeč týkající se situace v rodné Ukrajině s vírou, že „světlo zvítězí nad tmou”.
„Temnota strachu, násilí, temnota zničení přišla do našich domovů s raketami. S tanky, výbuchy. Donutila miliony lidí opustit to, co tak milovali. Nechala nám ztráty a zoufalství. Ale nevzala nám naši vůli. Nevzala nám naše světlo, které jsme dnes, díky vám, mohli rozsvítit na našem shromáždění.”
Potom ženy z čela průvodu poklekly a někteří další se k nim přidali k pietnímu uctění na paměť padlých.
„Nachodil jsem letos při svých procházkách po Jihlavě přes tři milióny kroků. Těch dnešních tisíc při tichém lampiónovém pochodu Jihlavou jako připomínce tisíce dní od začátku ruské agrese proti Ukrajině z nich bylo jednoznačně nejsmutnější, nejdojímavější a nejvýznamnější. Přátelé, jste úžasně stateční. Pevně věřím, že se jednou budeme procházet za svitu slunce, v klidu, míru a radostně,” zhodnotil zpětně pan Kubíček následující den na svém Meta profilu.
Účelem založení spolku Ukrajinská rada kraje Vysočina je sjednocení ukrajinské komunity, propagace a podpora Ukrajinců na území Vysočiny ČR i mimo ni, dále podpora adaptace, komunikace a integrace do společnosti. Pořádání kulturních, společenských a vzdělávacích akcí.
Ukrajinský dům na Brněnské ulici je samostatným subjektem, který má také svůj vlasntí program. Některé ženy v Ukrajinském domě také mj. nabízejí své kadeřnické nebo krejčovské služby.