Stanfordský profesor zdravotní politiky patřil během pandemie covidu-19 k předním kritikům vládou nařízených lockdownů a restrikcí.
Dr. Jay Bhattacharya, profesor zdravotní politiky na Stanfordově univerzitě, je podle zdroje obeznámeného s touto záležitostí jedním z hlavních kandidátů na post šéfa amerického Národního ústavu zdraví (NIH) v příští Trumpově administrativě.
Bhattacharya byl klíčovou osobností, která se během pandemie covidu-19 vyslovila proti lockdownům a povinnému nošení roušek.
Zpráva, o níž jako první informoval deník The Washington Post, přichází poté, co zvolený prezident Donald Trump jmenoval Roberta F. Kennedyho Jr. svým kandidátem na post ministra ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb (HHS), které dohlíží na NIH.
Pokud bude Bhattacharya nakonec jmenován a potvrzen do čela agentury, bude zodpovědný za 27 institutů a center zabývajících se různými otázkami, od rakoviny a stárnutí až po zneužívání drog. Patří mezi ně i Národní institut pro alergie a infekční choroby, kterému dříve předsedal dr. Anthony Fauci.
Z rozpočtu agentury ve výši 48 miliard dolarů se financuje lékařský výzkum rakoviny, vakcín a dalších nemocí prostřednictvím soutěžních grantů pro výzkumné pracovníky v institucích po celé zemi. Agentura rovněž provádí vlastní výzkum, na němž se podílejí tisíce vědců pracujících v laboratořích NIH v Bethesdě ve státě Maryland.
V říjnu 2020 byl Bhattacharya spolu s Martinem Kulldorffem z Harvardovy univerzity a Sunetrou Guptou z Oxfordské univerzity hlavním autorem Prohlášení z Great Barringtonu. Tento dokument, který získal stovky tisíc podpisů, vyzýval k ukončení lockdownů za covidu-19, které platily po většinu roku 2020.
„Jako epidemiologové infekčních nemocí a vědci zabývající se veřejným zdravím máme vážné obavy ze škodlivých dopadů převládající politiky ohledně covidu-19 na fyzické a duševní zdraví,“ píše se v dopise.
Bhattacharya a jeho spoluautoři v dopise označili vakcíny proti covidu-19 pouze za jeden z aspektů politiky veřejného zdraví, která by se podle nich měla zaměřit také na imunitu prostřednictvím přirozené infekce, a to z důvodu nízkého rizika, které tato nemoc představuje pro mladé a zdravé lidi.
Bhattacharya a jeho spoluautoři byli proti lockdownům i povinnému nošení roušek.
V e-mailech získaných na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím vyjádřil bývalý ředitel NIH Francis Collins – který z funkce odešel v prosinci 2021, ale nadále pracoval jako vědecký poradce prezidenta Joea Bidena – znepokojení nad tím, že se prohlášení „dostává velké pozornosti“.
„Je třeba rychle a zničujícím způsobem veřejně vyvrátit její předpoklady,“ stojí v e-mailu od Collinse Faucimu z října 2020.
Bhattacharya v rámci rozhovoru v pořadu „American Thought Leaders“ na EpochTV v dubnu 2022 uvedl, že politika v rámci covidu-19 byla „největším omylem v oblasti veřejného zdraví v historii“, přičemž uvedl jak přímé škody, které způsobila ekonomice, tak nepřímé škody, které způsobila dětem.
Výzkum Kalifornské univerzity v Riverside zveřejněný v březnu 2023 zjistil, že jen samotné lockdowny přispěly k více než pětiprocentnímu poklesu hrubého domácího produktu USA a způsobily 7,5procentní propad spotřebitelských výdajů.
Výzkum NIH zaměřený na vliv politiky v rámci covidu-19 na děti také zjistil, že tato politika způsobila, že děti přišly o důležité příležitosti k zásadní rané socializaci v prvních pěti letech života. Od té doby NIH zjistil výrazný nárůst opožděného vývoje, poruch učení a poruch chování u dětí.
Bhattacharya řekl deníku The Epoch Times, že tyto a další škody byly ignorovány. Obvinil z toho vyšší zdravotnické úředníky, kteří podle něj vnutili veřejnosti narativ o jednotě lékařů ohledně toho, jak reagovat na covid-19, která ve skutečnosti neexistovala.
Pokud bude Bhattacharya vybrán a potvrzen, bude podřízen Kennedymu, bude-li potvrzen i on. Trumpův kandidát na ministra zdravotnictví prohlásil, že by hned první den propustil asi 600 zaměstnanců NIH.
„Musíme jednat rychle a chceme mít tyto lidi na svých místech 20. ledna, aby 21. ledna do kanceláří NIH přišlo 600 lidí a 600 lidí odešlo,“ řekl Kennedy 9. listopadu na výroční akci Genius Network ve Scottsdale v Arizoně.
Kennedy v září řekl deníku The Epoch Times, že nařídí NIH, aby se zaměřil na prudký nárůst výskytu autismu, autoimunitních onemocnění a poruch neurovývoje v posledních desetiletích.
Na této zprávě se podíleli Associated Press a Jeff Louderback.