Krátké dny a chladné počasí znamenají, že by měla být péče o zahradu hračka, že? Zde je několik tipů, jak toto období využít ve svůj prospěch.
Zima je pro zahradu stejně důležitým obdobím jako každé jiné, už jen proto, že je to příležitost omezit škůdce a plevel a připravit půdu na bohatší jarní úrodu.
V závislosti na termínu prvních mrazů může být pozdní podzim, a dokonce i začátek zimy (v jižnějších oblastech) také příležitostí k výsadbě stromů a keřů. Nečekejte však příliš dlouho! Pokud do prvních mrazů zbývá méně než šest týdnů, naplánujte jejich výsadbu až po posledních jarních mrazech.
Dopřejte jim přestávku
Pauza od hnojiva. Hnojení v pozdní fázi sezóny podporuje křehký nový růst, který je náchylnější k poškození chladem a v nejhorším případě může vést k úhynu celé rostliny. Dokonce i pokojové rostliny by měly být ponechány v klidu, aby mohly přejít do klidového režimu a dopřát si tolik potřebný odpočinek. Venkovní i pokojové rostliny přihnojujte až na jaře, jakmile pominou poslední mrazy, a v létě, když aktivně rostou.
Odložte také zahradnické nůžky. Stejně jako hnojení i prořezávání podporuje zranitelný nový růst. S výjimkou poškozených nebo odumírajících větví stromů, které představují nebezpečí během ledové bouře nebo sněhové vánice, nechte všechny prořezávací práce až na dobu, kdy pominou poslední jarní mrazy. Poté rostliny dobře vytvarujte a nezapomeňte odstranit větve poškozené zimou. Pro příští rok si naplánujte, že vše pořádně zastřihnete koncem léta, abyste se této situaci vyhnuli.
Napojte je
Na rozdíl od toho, čeho se většina začínajících zahradníků domnívá, potřeba zalévat rostliny v zimě nekončí. Ve skutečnosti je správná hydratace obzvláště důležitá. Zimní vítr vysušuje půdu a cykly mrazu a tání mohou půdu také výrazně vysušovat.
Prvním krokem je důkladné a vydatné zalévání rostlin v týdnech před prvními mrazy. Pokud jste to však neudělali, nezoufejte. Zásady pro zimní zalévání jsou stejné: zalévejte rostliny vždy, když půda není zmrzlá a teploty jsou nad bodem mrazu.
Nejvíce ohrožené budou rostliny vysazené v posledních dvou letech. Snažte se o důkladné a hluboké namočení alespoň jednou za měsíc. Půdní vlhkost vydrží v chladném počasí déle.
Když už máte hadici venku, nezapomeňte, že trávník se také může napít. A rozhodně hadici vraťte dovnitř, aby nezamrzla, a mezi jednotlivými použitími zakryjte venkovní kohoutek izolovaným krytem na vývody na zimu.
Chraňte mladé
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč zkušení zahradníci a profesionální pěstitelé obalují kmeny mladých stromků? Je to proto, že se pravděpodobně naučili, že stromy mrznou a tají jinak na slunné a jinak na stinné straně, což může vést ke vzniku drobných trhlin a prasklin, které plně využijí škůdci, choroby a houby. Obal také poskytuje dodatečnou ochranu před drsným zimním větrem, dokud se neujme zralejší kůra.
Důkladné čištění
Plevele mohou vypadat jako uschlé a bez života, ale přesto je třeba je odstranit. Odstraňujte je opatrně, abyste rozptýlili co nejméně semen. Semena jsou navržena tak, aby přežila krutou zimu, a proto se jim daří jako místním plevelům. Vytrhněte také celý kořen, zejména pokud se jedná o vydatný kůlový kořen, aby nepřežil zimu a znovu nevyrazil.
Důkladně odstraňte i všechny nemocné rostliny.
Žádné z výše uvedených rostlin nedávejte do kompostu. Pokud nemáte velké zkušenosti s horkým kompostováním, je pravděpodobné, že se nedostane na teplotu potřebnou k usmrcení semen, hub nebo plísní.
Výhody a nevýhody mulčování
Mulčování je skvělé, pokud je správně rozmístěno. Má zvláštní význam v oblastech, kde se střídají cykly mrazu a tání, které překvapivě mohou ve skutečnosti způsobit větší škody na rostlinách než v zónách, kde se ochlazuje a zůstává chladno. Obvykle se doporučuje dvou až třícentimetrová vrstva přírodního materiálu (listí, dřevní štěpka, jehličí). Udržujte ji mimo základnu rostlin, abyste nepodporovali výskyt škůdců a chorob.
I když se zdá, že všechno to podzimní listí, které spadlo na zem, udělala matka příroda za nás, ponechání husté rohože z něj na místě bude dusit zahradu nebo trávník a může podporovat růst plísní. Pokud je jich jen pár, přejeďte přes ně sekačkou na trávu, abyste je rozsekali na menší kousky, které se rychleji rozloží.
Další možností je dát listí do odpadkového koše a rozdrtit je pomocí akumulátorové strunové sekačky (drtiče plevele), což je alternativa k nákupu speciálního drtiče listí.
Základní rada
Zkypření a provzdušnění půdy na jaře je dobrý nápad, ale také zlepšuje odtok vody pro zalévání v zimě.
Přidání doplňků
Nyní je ideální čas na spotřebování posledních zásob kompostu. Zapracujte ho do stávající půdy, aby se mohl přes zimu rozložit. Poté založte novou hromadu kompostu s letošním suchým listím, přezrálou zeleninou, uschlými (ale ne nemocnými) rostlinami, kuchyňským odpadem a dalšími odpady.
Kravská složka
Přidávání hnoje může být ošemetné, zejména čerstvého hnoje, který může rostliny spálit. Nejprve se ujistěte, že pochází z důvěryhodného zdroje a neobsahuje herbicidy. Jeho přidání na podzim umožní, aby se případné nadměrně vysoké množství živin do jara vyplavilo na bezpečnou úroveň.
Inovativní zdroje
Slepičí, králičí, ovčí, kozí, a dokonce i koňský, alpakový a lamí hnůj jsou stejně skvělými doplňky půdy, které můžete přidat hned. Často je lze získat zdarma nebo za nízkou cenu od místních zemědělců. Ujistěte se, že farmáři používají pro svá zvířata pouze krmivo bez herbicidů.
–ete–