Přístup k regulaci, podpora investic či vnitřní trh to jsou některé z oblastí, které je nezbytné řešit pro konkurenceschopnost EU v období 2024-2029 z pohledu českého byznysu. Představil je dnes prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček v Evropském parlamentu ve Štrasburku pro budoucí Evropskou komisi.
„Smutný obrázek evropské ekonomiky popsaný ve zprávě M. Draghi je pravdivý a lídři EU se musí bezpodmínečně zavázat ke konkrétním krokům vedoucím k podpoře konkurenceschopnosti,“ uvedl prezident Hospodářské komory (HK) Zdeněk Zajíček v dokumentu určenému EU, který má redakce Epoch Times k dispozici.
Jako nutné kroky ke zlepšení situace Zajíček za HK zmínil:
Systematický přístup k regulaci
„Prioritou číslo jedna je nastavení systematického přístupu k regulaci. Efektivní regulace, příznivá k podnikatelskému prostředí, je základem konkurenceschopnosti. Narůstající regulace v posledních letech se stala neúnosnou. Evropské podniky nabírají pracovníky nebo si platí konzultanty na řešení administrativní zátěže, čímž přicházejí o čas a finance, které by mohly být věnovány inovacím a vlastnímu podnikání,“ stojí v požadavcích
Funkční vnitřní trh a mobilita na vnitřním trhu
„…Nedostatek pracovníků je velmi palčivé téma pro české podnikatele, byť se stárnutím populace se potýká celá EU. Unie bude muset zajistit lepší mobilitu na vnitřním trhu, ale i usnadnit příchod pracovníků ze třetích zemí,“ specifikuje v další oblasti komora.
Zelená transformace, dostupná cena energií a inovace
K jednomu z nejdiskutovanějších témat HK konstatuje: „Zatímco cíl Zelené dohody pro Evropu je pevně stanoven, struktura cílů a oblastí se v čase vyvíjejí. Doporučujeme, aby se v novém funkčním období Komise věnovala vyhodnocení a úpravě jednotlivých pilířů Zelené dohody tak, aby odpovídaly technologickému, sociálnímu, hospodářskému, geopolitickému, ale i environmentálnímu vývoji. Současně požadujeme, aby byl zohledněn širší dopad opatření během přijímání nových legislativních předpisů, a aby byla regulace technologicky neutrální.“
Podpora investic
„Zelená transformace vyžaduje 600-800 mld. eur ročně, tedy cca 4,7 % HDP EU. Soukromý sektor není schopen vygenerovat tak obrovský objem kapitálu sám a bezpochyby bude nutné zapojit veřejný sektor. Do budoucna má pro nastavení a financování Zelené dohody zásadní význam víceletý finanční rámec plně zaměřený na konkurenceschopnost, který bude zahrnovat více zdrojů a finančních nástrojů. Silná závislost na bankovním sektoru EU současně zhoršuje přístup inovativních projektů ke kapitálu. Odchází-li 300 mld. eur mimo evropský kapitálový trh, a to zejména do USA, je třeba, abychom učinili evropský kapitálový trh atraktivní a zamezili fragmentacím. S podporou investic rovněž souvisí efektivní nastavení pravidel státní podpory a hospodářské soutěže,“ stojí dále v dokumentu
Silná obchodní strategie
V posledním bodě pak HK vysvětluje: „V proměňujícím se geopolitickém období, ve kterém závislosti znamenají zranitelnost, bude muset EU více spoléhat na sebe, než na své partnery. Nelze se však uzavírat před světem, protože řadu kritických surovin, ale i materiálů nebo technologií EU nemá k dispozici. A zelená transformace zvyšuje naši závislost na dodávce kritických surovin, ale i technologií. Nové funkční období bude proto ve znamení pragmatického přístupu k protekcionismu.“