Vladislava Mašková

26. 11. 2024

Přístup k regulaci, podpora investic či vnitřní trh to jsou některé z oblastí, které je nezbytné řešit pro konkurenceschopnost EU v období 2024-2029 z pohledu českého byznysu. Představil je dnes prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček v Evropském parlamentu ve Štrasburku pro budoucí Evropskou komisi.

„Smutný obrázek evropské ekonomiky popsaný ve zprávě M. Draghi je pravdivý a lídři EU se musí bezpodmínečně zavázat ke konkrétním krokům vedoucím k podpoře konkurenceschopnosti,“ uvedl prezident Hospodářské komory (HK) Zdeněk Zajíček v dokumentu určenému EU, který má redakce Epoch Times k dispozici.

Jako nutné kroky ke zlepšení situace Zajíček za HK zmínil:

Systematický přístup k regulaci

„Prioritou číslo jedna je nastavení systematického přístupu k regulaci. Efektivní regulace, příznivá k podnikatelskému prostředí, je základem konkurenceschopnosti. Narůstající regulace v posledních letech se stala neúnosnou. Evropské podniky nabírají pracovníky nebo si platí konzultanty na řešení administrativní zátěže, čímž přicházejí o čas a finance, které by mohly být věnovány inovacím a vlastnímu podnikání,“ stojí v požadavcích

Funkční vnitřní trh a mobilita na vnitřním trhu

„…Nedostatek pracovníků je velmi palčivé téma pro české podnikatele, byť se stárnutím populace se potýká celá EU. Unie bude muset zajistit lepší mobilitu na vnitřním trhu, ale i usnadnit příchod pracovníků ze třetích zemí,“ specifikuje v další oblasti komora.

Zelená transformace, dostupná cena energií a inovace

K jednomu z nejdiskutovanějších témat HK konstatuje: „Zatímco cíl Zelené dohody pro Evropu je pevně stanoven, struktura cílů a oblastí se v čase vyvíjejí. Doporučujeme, aby se v novém funkčním období Komise věnovala vyhodnocení a úpravě jednotlivých pilířů Zelené dohody tak, aby odpovídaly technologickému, sociálnímu, hospodářskému, geopolitickému, ale i environmentálnímu vývoji. Současně požadujeme, aby byl zohledněn širší dopad opatření během přijímání nových legislativních předpisů, a aby byla regulace technologicky neutrální.“

Podpora investic

„Zelená transformace vyžaduje 600-800 mld. eur ročně, tedy cca 4,7 % HDP EU. Soukromý sektor není schopen vygenerovat tak obrovský objem kapitálu sám a bezpochyby bude nutné zapojit veřejný sektor. Do budoucna má pro nastavení a financování Zelené dohody zásadní význam víceletý finanční rámec plně zaměřený na konkurenceschopnost, který bude zahrnovat více zdrojů a finančních nástrojů. Silná závislost na bankovním sektoru EU současně zhoršuje přístup inovativních projektů ke kapitálu. Odchází-li 300 mld. eur mimo evropský kapitálový trh, a to zejména do USA, je třeba, abychom učinili evropský kapitálový trh atraktivní a zamezili fragmentacím. S podporou investic rovněž souvisí efektivní nastavení pravidel státní podpory a hospodářské soutěže,“ stojí dále v dokumentu

Silná obchodní strategie

V posledním bodě pak HK vysvětluje: „V proměňujícím se geopolitickém období, ve kterém závislosti znamenají zranitelnost, bude muset EU více spoléhat na sebe, než na své partnery. Nelze se však uzavírat před světem, protože řadu kritických surovin, ale i materiálů nebo technologií EU nemá k dispozici. A zelená transformace zvyšuje naši závislost na dodávce kritických surovin, ale i technologií. Nové funkční období bude proto ve znamení pragmatického přístupu k protekcionismu.“

Související témata

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.