Epoch Times Česko ČTK

a 27. 11. 2024

Aktualizace v 10:32 o vyjádření MZV ČR

Palestinské teroristické hnutí Hamás je připraveno uzavřít s Izraelem dohodu o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmích, sdělil dnes agentuře AFP vysoce postavený představitel této teroristické organizace poté, co v Libanonu noci ve 04:00 místního času (03:00 SEČ) vstoupil v platnost klid zbraní mezi izraelskou armádou a tamním militantním hnutím Hizballáh. Příměří v Libanonu označil zástupce Hamásu za významný úspěch.

„Vyhlášení příměří v Libanonu je vítězstvím a velikým zdarem hnutí odporu,“ prohlásil nejmenovaný člen politického vedení Hamásu s odkazem na skupiny, které v regionu bojují proti Izraeli. „Informovali jsme prostředníky v Egyptě, Kataru a Turecko, že Hamás je připraven na dohodu o příměří (v Pásmu Gazy) a na seriózní výměnu zajatců,“ dodal. Současně obvinil Izrael, že brání uzavření dohody.

Představitelé Spojených států a Izraele s rýsujícím se příměřím v Libanonu dávají najevo naději, že pokud Hamás přijde o vojenskou podporu ze strany Hizballáhu, mohlo by ho to dotlačit k mírovému ujednání. Palestinské hnutí dlouhodobě tvrdí, že usiluje o příměří; Izrael říká, že však odmítá přistoupit na jeho požadavky k rukojmím. Podle mezinárodních zprostředkovatelů ovšem dohodu blokují obě strany, když izraelská vláda trvá na tom, že izraelští vojáci musí zůstat na území Pásma Gazy kvůli zajištění bezpečnosti.

Hizballáh začal ostřelovat území severního Izraele hned 8. října 2023, den po teroristickém útoku Hamásu na jižní Izrael, aby tak otevřel „druhou frontu“ na podporu svého spojence v Pásmu Gazy. Ozbrojenci Hamásu 7. října vedle masakru téměř 1200 osob v izraelském pohraničí dalších 251 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Během jediného příměří, které před rokem na konci listopadu trvalo týden, Hamás propustil 105 unesených výměnou za 240 Palestinců z izraelských věznic. Veškeré snahy o uzavření dalšího klidu zbraní a propuštění ostatních rukojmích od té doby ztroskotaly. Několik živých rukojmích se podařilo armádě osvobodit. V zajetí Hamásu dodnes zůstává 97 rukojmích, z nichž 34 armáda prohlásila za mrtvé.

Ministerstvo zahraničí věří, že příměří Izraele a Hizballáhu bude základem pro dlouhodobý mír

Ministerstvo zahraničí vítá dohodu o příměří mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh a věří, že se stane základem pro dlouhodobé mírové uspořádání v regionu.


„Ministerstvo zahraničních věcí vítá dohodu o příměří mezi Izraelem a libanonským Hizballáhem. Věříme, že dohoda dojednaná za účasti Spojených států a Francie umožní návrat obyvatel severního Izraele a jižního Libanonu do jejich domovů a stane se základem pro dlouhodobé mírové uspořádání v regionu,“ uvedl úřad v tiskové zprávě.

Izraelská odvetná ofenziva v Pásmu Gazy si podle úřadů Hamásu vyžádala mezi Palestinci přes 44 000 obětí. Údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty, kterých je ovšem většina.

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.