Česko by podle sněmovního podvýboru pro podporu demokracie mělo v souladu s usnesením Evropského parlamentu nadále podporovat smysluplnou účast Taiwanu v mezinárodních organizacích. ČTK to dnes po uzavřeném jednání podvýboru řekla jeho předsedkyně Eva Decroix (ODS). Podle ní by ČR při zachovávání politiky jedné Číny neměla přistupovat na snahy pekingského režimu o uznání svrchovanosti nad Taiwanem. Záležitost by měl podle předsedkyně ještě projednat sněmovní zahraniční výbor.
Pevninská Čína, v níž vládne komunistická strana, považuje Taiwan za svoji odštěpeneckou provincii a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Ostrovní země přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení. Peking si také klade nároky na Taiwanský průliv, v němž nedávno uspořádal sérii vojenských cvičení včetně simulace námořní blokády.
Stanovisko podvýboru je podle Decroix potvrzením politiky jedné Číny, žádným způsobem z ní nevybočuje, ale současně se vymezuje proti některým interpretacím, které se Čína snaží uplatňovat na různých mezinárodních fórech. Staví se proti snaze pekingského režimu významově posouvat rezoluci OSN z roku 1971, kterou se komunisty vedená Čína domohla stálého členství v OSN namísto Taiwanu. Rezoluce však na rozdíl od výkladu čínského režimu neupírá Taiwanu zapojení do mezinárodních organizací, například Světové zdravotnické organizace (WHO). Taiwan se jako pozorovatel podílel na činnosti WHO do roku 2016, než o toto členství na nátlak Číny přišel.
Evropský parlament v říjnovém usnesení konstatoval, že rezoluce OSN nezaujímá k Taiwanu žádné stanovisko. Současně důrazně odmítl a zavrhl snahy čínského režimu zkreslovat historii a překrucovat mezinárodní pravidla. Taiwan označil za klíčového partnera EU v indicko-tichomořském regionu. Ocenil jeho pomoc a podporu během koronavirové pandemie, uznal význam Taiwanu při zajišťování globálních dodavatelských řetězců zejména v odvětví špičkových technologií a vyzval Evropskou komisi k přípravě dvoustranné investiční dohodě s ohledem na potenciál v boji proti hospodářskému nátlaku a odvetným opatřením.
O opětovné zapojení Taiwanu opakovaně usiluje také Senát. Podle jeho loňské výzvy by se ostrovní země mohla minimálně jako pozorovatel zapojit nejen do činnosti WHO, ale také Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCC), Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a Interpolu. Stanovy těchto organizací to podle senátorů umožňují „bez ohledu na otázku státnosti“.