Epoch Times Česko ČTK

a 1. 12. 2024

Aktualizace v 16:18 o informace o dnešních protestech a vyjádření premiéra Kobachidzeho.

Nová šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová vzkázala gruzínské vládě, že sedmadvacítka by na Tbilisi mohla uvalit sankce v souvislosti s policejním násilím na protivládních demonstracích. V Gruzii se od čtvrtka konají rozsáhlé protesty poté, co vládnoucí strana Gruzínský sen oznámila, že do konce roku 2028 pozastavuje přístupová jednání s EU.

„Je jasné, že použití násilí proti poklidným protestům není přijatelné a gruzínská vláda by měla respektovat vůli Gruzínců a gruzínskou ústavu,“ řekla dnes Kallasová během návštěvy Kyjeva. „Jestli jde o EU, pak toto má jasné následky pro naše vztahy s Gruzií,“ dodala. Podle agentury DPA Kallasová mluvila o možnosti sankcí nebo omezení udělování víz. Případné sankce by sedmadvacítka musela schválit jednomyslně.

V Tbilisi policie dnes ráno znovu rozehnala protest na hlavní Rustaveliho třídě. Demonstranti se pak stáhli jinam. Server civil.ge napsal, že policie při zásahu opět použila slzný plyn. Protestující u sídla parlamentu zastavili hasičské auto, které vezlo vodu do vodních děl a vodu vypustili. Lidé na chodnících rozložili jídlo a pití.

V noci na dnešek policisté zadrželi 50 demonstrantů, uvedl telegramový kanál Paper Kartuli s odvoláním na média blízká vládě. Za uplynulé tři dny v rukou policie skončilo více než 200 lidí. Po protestech ze soboty na neděli v nemocnici skončilo 44 lidí, z toho 27 demonstrantů, 16 policistů a jeden novinář, uvedlo ministerstvo vnitra.

Na dnešní večer jsou plánována další shromáždění, v samotném Tbilisi hned tři. Agentura Reuters informovala, že protestující zablokovali vjezd do černomořského přístavu Poti. Demonstrace se konají také v Gori, Kutaisi nebo Batumi.

Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínského snu dnes odmítl kritiku Západu kvůli postupu policie. „Navzdory tomu, že násilné skupiny a jejich zahraniční instruktoři použili včera (v sobotu) to nejtvrdší systematické násilí, policie jednala podle vyšších standardů než ta americká a evropská a úspěšně ochránila stát před dalším pokusem o narušení ústavního pořádku,“ prohlásil. Agentura Reuters podotýká, že nepředložil žádné důkazy o zapojení nějakých cizích aktérů na straně demonstrantů.

Situace v Gruzii se vyostřila po parlamentních volbách z konce října, které podle oficiálních výsledků vyhrál Gruzínský sen. Nicméně opozice i západní země poukazují na to, že hlasování provázely značné nesrovnalosti. Opoziční strany výsledky neuznávají a jejich poslanci se odmítají ujmout mandátu.

Novou vlnu protestů pak vyvolalo Kobachidzeho oznámení o pozastavení přístupových jednání s EU. Odpůrci vlády to označují za další důkaz toho, že Gruzínský sen chce zemi přivést do ruské sféry vlivu. Na protest proti rozhodnutí vlády se funkce vzdalo několik gruzínských velvyslanců, včetně toho ve Spojených státech.

V reakci na poslední vývoj v Gruzii Spojené státy v sobotu oznámily, že přerušily strategické partnerství s touto jihokavkazskou zemí. Premiér Kobachidze dnes řekl, že jde o „přechodnou záležitost“ před nástupem Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta.

Související témata

Přečtěte si také

Ústavní soud rozhodl o paragrafu „Neoprávněná činnost pro cizí moc“

Ústavní soud dnes vydal rozhodnutí ve věci nového paragrafu trestního zákona trestajícího „činnost pro cizí moc“. Proti znění paragrafu a způsobu jeho schvalování v Parlamentu se ohradilo 24 senátorů.

Kam dál povede cesta bývalého premiéra Petra Fialy? Na Hrad nemíří, ale spouští nový projekt

Petr Fiala sdělil, že ke kandidatuře do Senátu či na prezidentský post výzvy dostával, nicméně, má jiné plány, které už začal realizovat.

Výstavbu větrníků v Česku brzdí nastavení systému, říkají zástupci větrné energie (rozhovor)

Jsou větrné elektrárny životaschopné i bez dotací? Jaký bude vývoj po chystaných změnách v akceleračních zónách? Jak mohou investoři získat důvěru místních? To vše v našem rozhovoru s experty z oboru.

Evropský parlament podpořil půjčku pro Ukrajinu v hodnotě 90 miliard eur

Europoslanci dnes při plenárním zasedání podpořili půjčku pro Ukrajinu v hodnotě 90 miliard eur (přibližně 2,2 bilionu Kč).

Francie vyšetřuje diplomata kvůli vazbám na Epsteina, vláda hledá možné oběti

Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot dnes vyjádřil zděšení a pobouření nad informacemi spojujícími francouzského diplomata Fabrice Aidana s kauzou zesnulého amerického finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina.

Lavrov pohrozil reakcí Moskvy na vojenskou přítomnost Evropy v Grónsku

Evropské státy vyslaly své jednotky do Grónska poté, co americký prezident Donald Trump opakovaně vyjádřil záměr toto poloautonomní území Dánského království získat.

Americký FDA odmítl posoudit žádost Moderny o schválení vakcíny proti chřipce, studie je podle úřadu neadekvátní

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv odmítl posoudit žádost farmaceutické společnosti Moderna o schválení její nové vakcíny proti chřipce.

Sopka Laki na Islandu. (jackmac34 / Pixabay)
Extrémní zima roku 1784: Výbuch sopky Laki

V roce 1783 došlo k tak mohutné sopečné erupci, že se severní polokoule ochladila o téměř jeden a půl stupně Celsia.

Stres, nervový systém a budoucnost společnosti

Chronický stres a dysregulace nervového systému ovlivňují zdraví, rozhodování i stabilitu společnosti. Proč se mentální hygiena stává klíčovou prevencí.