Ve zprávě se uvádí, že několik výzkumníků z Wuhanského institutu virologie se nakazilo virem podobným SARS-CoV-2 několik měsíců předtím, než se objevil první případ.
Podvýbor pro dohled vedený republikány dospěl po dvouletém vyšetřování pandemie k závěru, že covid-19 pravděpodobně pochází z laboratoře v čínském Wuhanu.
Podvýbor Sněmovny reprezentantů pro dohled nad koronavirovou pandemií vydal 2. prosince 520stránkovou zprávu, v níž podrobně popsal výsledky vyšetřování podvýboru.
Zpráva zjistila, že Národní ústavy zdravotnictví USA financovaly ve Wuhanském institutu virologie (WIV) výzkum zaměřený na zvýšení funkčnosti viru a že společnost EcoHealth Alliance použila peníze amerických daňových poplatníků k usnadnění tohoto výzkumu v laboratoři.
Zjistila také, že čínský komunistický režim, agentury americké vlády a někteří členové mezinárodní vědecké komunity se snažili utajit skutečnosti týkající se původu pandemie..
Zpráva uvádí, že Wuhanský institut virologie v minulosti prováděl výzkum „gain-of-function“ za nízkých bezpečnostních opatření.
Výbor uvedl, že covid-19 má biologické vlastnosti, které se v přírodě nevyskytují, a že údaje naznačují, že všechny případy covidu-19 pocházejí z jediného zavlečení do lidského organismu, na rozdíl od předchozích pandemií, kde docházelo k většímu počtu případů přenosu na člověka (tzv. spilloveru).
„Podle téměř všech vědeckých měřítek, kdyby existovaly důkazy o přírodním původu, už by se objevily,“ uvedl podvýbor pro dohled v prohlášení.
Zpráva uvádí, že Wuhanský institut virologie v minulosti prováděl výzkum „gain-of-function“ za nízkých bezpečnostních opatření.
Podle zprávy onemocnělo několik výzkumníků z Wuhanského institutu virologie virem podobným covidu několik měsíců předtím, než byl údajně zjištěn první případ nákazy na mokrém trhu.
Zpráva uvádí, že v lednu 2021 zveřejnilo americké ministerstvo zahraničí odtajněný informační list, ve kterém se uvádí: „Vláda USA má důvod se domnívat, že několik výzkumníků uvnitř WIV onemocnělo na podzim 2019, tedy ještě před prvním zjištěným případem epidemie, s příznaky odpovídajícími jak covidu-19, tak běžnému sezónnímu onemocnění.“
S odvoláním na informační list zpráva uvedla, že Wuhanský institut virologie „má zveřejněné záznamy o provádění výzkumu ‚gain-of-function‘ za účelem inženýrství chimérických virů“.
Zpráva uvedla, že hodnocení ODNI z června 2023 tento závěr podpořilo, a pokračovala dále: „Vědci ve WIV vytvořili chiméry nebo kombinace koronavirů podobných SARS pomocí genetického inženýrství, pokusili se naklonovat jiné nepříbuzné viry a použili techniky reverzního genetického klonování koronavirů podobných SARS“. V hodnocení ODNI z června 2023 se uvádí, že některé z „projektů genetického inženýrství koronavirů ve WIV zahrnovaly techniky, které by mohly ztížit odhalení záměrných změn“.
„Ačkoli doktor Fauci na začátku pandemie považoval teorii o úniku z laboratoře za konspirační teorii, nyní se zdá, že jeho postoj je takový, že má otevřenou mysl ohledně původu viru,“ uvedla zpráva.
Mezi osobami, které byly vyslechnuty během vyšetřování komise, byl i Anthony Fauci, bývalý ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID), který odstoupil ze své funkce v prosinci 2022.
Ve zprávě se uvádí, že Fauci „podnítil“ výzkumnou studii s názvem „Proximální původ SARS-CoV-2“, která odmítla myšlenku, že virus byl vytvořen laboratorně, aby se „vyvrátila“ teorie o laboratorním úniku.
Fauci na červnovém slyšení vypověděl, že teorii o laboratorním úniku nepotlačil a nepovažoval ji ze své podstaty za konspirační teorii, ale uvedl, že „některá zkreslení na toto konkrétní téma jsou“, jak uvádí zpráva.
„Ačkoli doktor Fauci na začátku pandemie považoval teorii o úniku z laboratoře za konspirační teorii, nyní se zdá, že jeho postoj je takový, že má otevřenou mysl ohledně původu viru – pokud to neimplikuje EcoHealth Alliance, a tím i jeho samotného a NIAID,“ uvedla zpráva s odkazem na Fauciho paměti zveřejněné jen několik týdnů po slyšení. „Je to pochopitelné, protože se podepsal pod grant EcoHealth Alliance.“
Při slyšení v Senátu v květnu 2021 Fauci uvedl, že jeho agentura neposkytla finanční prostředky na výzkum „zisku funkce“ koronavirů ve Wuhanském institutu virologie.
„NIH nikdy nefinancoval a ani nyní nefinancuje výzkum ,gain-of-function‘ ve Wuhanském institutu virologie,“ řekl Fauci při slyšení.
Zpráva rovněž uvádí, že Taiwan 31. prosince 2019 informoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) o „atypických případech pneumonie“ hlášených ve Wuhanu a požádal agenturu o prošetření, ale WHO varování ignorovala.
Reakce WHO na pandemii covidu-19 byla „naprostým selháním, protože ustoupila tlaku Komunistické strany Číny a upřednostnila politické zájmy Číny před jejími mezinárodními povinnostmi“, uvedl podvýbor.
V doprovodném prohlášení ke zprávě předseda výboru, republikánský kongresman Brad Wenstrup, uvedl: „Pandemie covidu-19 poukázala na nedůvěru ve vedení. Důvěra se získává. Zodpovědnost, transparentnost, čestnost a integrita tuto důvěru znovu získají.“
Studie zveřejněná v časopise Risk Analysis 15. března zjistila, že je vysoce pravděpodobné, že covid-19 měl nepřirozený původ. Přestože studie neprokázala původ covidu-19, její autoři uvedli, že „možnost laboratorního původu nelze snadno odmítnout“.
Deník Epoch Times se obrátil na Anthonyho Fauciho, NIAID, EcoHealth Alliance Inc. a WHO s žádostí o komentář, ale do doby zveřejnění článku neobdržel odpověď.
Na této zprávě se podílel Naveen Athrappully.
–ete–