Joseph Lord

6. 12. 2024

Patel je dlouholetým kritikem americké federální agentury, kterou se nyní chystá vést.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump 30. listopadu oznámil, že do čela FBI nominuje Kashe Patela.

„Jsem hrdý na to, že mohu oznámit, že Kashyap ‚Kash‘ Patel bude sloužit jako příští ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování,“ napsal Trump 30. listopadu v příspěvku na sociálních sítích. „Kash je brilantní právník, vyšetřovatel a bojovník za ,Ameriku na prvním místě‘, který svou kariéru zasvětil odhalování korupce, obraně spravedlnosti a ochraně amerického lidu.“

Funkci v současné době zastává Christopher Wray, který do ní nastoupil poté, co Trump propustil Jamese Comeyho. Aby mohl Patel funkci převzít, musel by Wray dobrovolně odstoupit nebo by ho musel odvolat nastupující prezident.

Patel je dlouholetým Trumpovým spojencem a otevřeně odsuzuje agenturu, kterou má nyní vést. A slíbil velké změny.

Níže uvádíme, co je důležité o Patelovi vědět.

Právnické pozadí

Patel v roce 2002 vystudoval trestní právo a historii na Richmondské univerzitě a v roce 2005 získal titul Juris Doctor na právnické fakultě Pace University.

Po ukončení právnické fakulty pracoval Patel osm let jako veřejný obhájce na Floridě, nejprve v okrese Miami-Dade a poté přešel do federálního systému. Jako federální veřejný obhájce zastupoval několik klientů, kteří čelili obvinění z trestných činů.

Později byl Patel zaměstnán jako soudní právník v oddělení národní bezpečnosti ministerstva spravedlnosti a jako právní spojka pro Společné velitelství speciálních operací.

Opozice vůči narativu o ruském spolčení

V dubnu 2017 začal Patel pracovat jako vedoucí poradce tehdejšího předsedy výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby Devina Nunese.

Nunes, který později působil jako výkonný ředitel Trump Media & Technology Group, byl otevřeným obhájcem bývalého prezidenta a využíval značného vlivu výboru k tomu, aby se postavil proti vznikajícím narativům, které tvrdily, že Trumpova kampaň se v roce 2016 spolčila s Ruskem.

Patel ve své vedoucí funkci úzce spolupracoval s Nunesem při zpochybňování obvinění.

Memorandum zveřejněné během Patelova působení, přezdívané „Nunesovo memorandum“, kritizovalo postup FBI při vyřizování žádosti o zatykač, který úřadu umožnil špehovat bývalého asistenta Trumpovy kampaně Cartera Page v roce 2016.

Některé zprávy v té době přisuzovaly autorství memoranda Patelovi, ačkoli ten jej nikdy nepotvrdil.

Vyšetřování zvláštního poradce Johna Durhama nakonec skeptiky ospravedlnilo a dospělo k závěru, že agenti byli při vedení vyšetřování motivováni „konfirmačním zkreslením“.

Během svého vystoupení na Konzervativní politické akční konferenci (CPAC) označil Patel narativ o ruském spolčení za „největší spiknutí, které kdy bylo spácháno proti americkému lidu“.

Národní bezpečnost

Patel má rovněž rozsáhlé zkušenosti v oblasti národní bezpečnosti.

Ve funkci právního zástupce Společného velitelství speciálních operací a Nunesova poradce získal Patel vzhledem k typu informací, s nimiž v obou funkcích pracoval, bezpečnostní prověrku, pravděpodobně na vysokém stupni.

V únoru 2019 nastoupil Patel do Rady pro národní bezpečnost, kde zpočátku pracoval na Ředitelství pro mezinárodní organizace a aliance. V červenci 2019 se stal vrchním vedoucím Ředitelství pro boj proti terorismu, což byla v té době nová pozice.

V únoru 2020 nastoupil Patel do Úřadu ředitele Národních zpravodajských služeb, kde působil jako hlavní zástupce tehdejšího úřadujícího ředitele Richarda Grenella.

V posledních třech měsících Trumpova prvního funkčního období působil Patel také jako personální šéf na ministerstvu obrany.

Autor bestsellerů

Patel je také autorem bestsellerů. Vydal několik knih.

Patří mezi ně třídílná série knih pro děti s názvem Spiknutí proti králi, která převádí události z doby Trumpova prezidentství a po něm do fantasy příběhu pro děti.

Patelova první kniha pro dospělé čtenáře Vládní gangsteři: Hluboký stát, pravda a bitva o naši demokracii vyšla 1. srpna. V současné době je na Amazonu bestsellerem č. 1 v kategorii ústavního práva a je rovněž bestsellerem Wall Street Journal.

Patel se v knize zaměřuje na to, co označuje jako hluboký stát (deep state) – tajnou konstelaci nevolených federálních byrokratů a zástupců orgánů činných v trestním řízení, kteří vydávají každodenní vládní rozhodnutí – a navrhuje způsoby, jak jim čelit.

Knihu podpořil i Trump, který o ní prohlásil, že je to „brilantní návod, jak upozornit na všechny zkorumpované aktéry, aby se naše agentury a oddělení nakonec vrátily k práci pro americký lid“.

Patel také moderoval pořad „Kash’s Corner“ na EpochTV.

Velké plány pro FBI

Vzhledem k tomu, že v minulosti kritizoval FBI a ministerstvo spravedlnosti, není překvapením, že Patel má s agenturou, kterou se chystá vést, velké plány.

Ve své funkci bude v případě potvrzení nominace úzce spolupracovat s Pam Bondiovou, Trumpovou kandidátkou na post ministryně spravedlnosti.

Patel projevil zájem o rozsáhlé reformy způsobu, jakým FBI vykonává svou činnost, se zaměřením na boj proti tomu, co on i Trump vnímají jako weaponizaci agentury v posledních čtyřech letech.

Kromě toho Patel také vyjádřil zájem na výrazném zmenšení agentury, aby se ušetřily peníze daňových poplatníků.

V nedávném rozhovoru uvedl, že je znepokojen tím, co nazval „personálním rozrůstáním vlády“, a odkázal na obrovský nárůst počtu zaměstnanců FBI a ministerstva spravedlnosti umístěných ve Washingtonu.

„První den bych zavřel Hooverovu budovu FBI a druhý den ji znovu otevřel jako muzeum deep state,“ řekl. „A vzal bych 7 000 zaměstnanců, kteří v této budově pracují, a poslal bych je po celé Americe honit zločince.“

Pokud ho Senát do funkce potvrdí, bude mít Patel také přístup k informacím o činnosti FBI za poslední čtyři roky, které by mohly sloužit jako podklad pro rozsáhlé reformy agentury.

ete

Související témata

Přečtěte si také

Median: Sněmovní volby by vyhrálo ANO, druzí STAN by předstihli ODS

Sněmovní volby by v prosinci vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů. Podle Medianu by hnutí STAN s 13 procenty předstihlo ODS, která by získala 11,5 procenta hlasů.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Chronické hemoroidy? Tradiční čínská medicína vám může pomoci zmírnit bolest

Tradiční čínská medicína a úprava životního stylu pomáhají při léčbě hemoroidů a prevenci jejich opakovaného výskytu.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasiči dostávají pod kontrolu požáry u Los Angeles, pomáhá jim uklidnění větru

Více než týden poté, co v okolí Los Angeles vypukla série extrémně ničivých požárů, krize ve druhém nejlidnatějším městě Spojených států dál polevuje.