Poptávka po zaměstnancích napříč ekonomikou by měla být v příštím kvartálu relativně vyšší, a nabírat hodlá i automobilový průmysl, přestože se automobilky potýkají s problémy týkajícími se elektromobilů. Zjištění přinesla personální agentura Manpower.
Manpower si čtvrtletně nechává zpracovávat průzkum ve 42 zemích mezi zaměstnavateli různých velikostí v různých sektorech, kteří odpovídají na otázku „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí?“
„Na trhu práce panuje hodně nervozity,“ sdělil na tiskové konferenci 10. prosince 2024 manažer náboru a marketingu české pobočky Manpower Jiří Halbrštát.
Přesto však průzkum, který realizovali mezi 525 zaměstnavateli soukromého i veřejného sektoru v České republice, ukázal, že „30 % zaměstnavatelů plánuje zvyšovat počet zaměstnanců, 19 % snižovat a 45 % neplánuje žádné změny“. Tzv. čistý index trhu práce zjišťovaný agenturou je tedy 11 % za celou republiku, což je meziročně více o 6 %. Ambice poptávky po zaměstnancích reflektují optimismus růstu.
Již třetím rokem patří dle agentury mezi sektory s nejvyššími ambicemi pro nábor nových zaměstnanců ten finanční. Jeho čistý index je v novém průzkumu na 26 %. Před ním je energetika s 37 % a za ním IT s 22 %. Sektor „Doprava, skladování a automotive“ chce jako celek nabírat „v čistém“ u 13 %. Největší zájem nabírat je u malých podniků (50 až 249 zaměstnanců) – z 19 %, a u těch největších (5 000+ zaměstnanců) – z 26 %. Při pohledu na regiony je optimismus rovnoměrný, což dle Manpower nebylo pravidlem v posledních 3,5 letech, kdy Praha výrazněji vedla.
Propad zaměstnanců se očekává pouze ve veřejném a neziskovém sektoru.
Generální ředitelka českého Manpower a prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb Jaroslava Rezlerová komentovala i dlouhodobou nízkou nezaměstnanost, kterou z pohledu zaměstnavatelů označila za nezdravou. Ocenila proto klauzuli v připravované legislativní novelizaci o dvouměsíční výpovědní lhůtě, která by měla začít platit ode dne podání výpovědi na rozdíl od současného stavu „od začátku následujícího měsíce“, kdy se lhůta natahuje.
S momentální situací na trhu práce i jeho výhledem souvisí problém náborů. Rezlerová míní, že firmy budou muset slevit ze svých požadavků a spíše si zaměstnance dovzdělávat.
Nedostatek talentů
Právě problematiku náborů podložila agentura dalším průzkumem „Nedostatek talentů“, který provádí jednou ročně. Nově přesně kopíruje předchozí dva roky, kdy 66 % českých zaměstnavatelů říká, že má problémy při obsazování volných pozic. Globálně má tento problém 74 % zaměstnavatelů.
Mezi důvody v Česku řadí zástupci Manpoweru odchod silných ročníků do důchodu, nižší atraktivitu pro migranty z některých zemí Evropy, či nástup nových technologií a s ní rostoucí nároky na jejich osvojení si zaměstnanci.
Nejhůře obsaditelné jsou dle průzkumu zaměstnavatelů oblasti IT/data (28 %) a výrobní pozice (23 %). Pokud jde o jednotlivé sektory, „největší nedostatek talentů je v sektoru Zdravotnictví a sociální péče, kde 76 % zaměstnavatelů hlásí potíže s hledáním potřebných profilů,“ konstatuje v tiskové zprávě agentura.
Aby dokázali zaměstnavatelé nabrat nové zaměstnance, 24 % z nich vsází na zvyšování mzdy, stejný podíl se pak zaměřuje na „nové skupiny talentů“ (matky na mateřské, předdůchodový věk atd.). Na zvyšování kvalifikace či nabídku časové flexibility vsází 23 % zaměstnavatelů, na zvyšování inzerce 20 % a flexibilitu místa 17 %.
Dle Halbrštáta je největším benefitem v očích zaměstnanců flexibilita.
Na tiskové konferenci vystoupil i generální ředitel Úřadu práce, který pohovořil např. o nízké efektivitě zvyšování kvalifikace, protože o ní mají zájem především již vzdělaní lidé či ti v předdůchodovém věku.
Sdělil také, že přestože v posledních letech stouply rekvalifikace v rámci úřadu dvojnásobně, pořád je to málo.
Při své prezentaci v části „Kdo benefituje ze změny zaměstnání?“ s nadsázkou zavtipkoval, že jednou z nejlepších věcí pro zaměstnance je, když jej zaměstnavatel vyhodí, protože dle jeho statistik si pak takový člověk v novém zaměstnání nejlépe polepší platově.
Pohovořil také o postupné digitalizaci na ÚP.