Epoch Times Česko ČTK

a 14. 12. 2024

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová se stane prorektorkou Univerzity Karlovy (UK), záměr rektorky Mileny Králíčkové dnes schválil akademický senát školy. Jourová by měla mít na starost rozvoj lidských zdrojů i nové technologie. Jourová byla evropskou komisařkou od roku 2014 do letošního roku, v prvním období byla komisařkou pro spravedlnost a ochranu spotřebitele, od roku 2019 eurokomisařkou pro hodnoty a transparentnost. Králíčková jmenuje Jourovou prorektorkou pro rozvoj lidských zdrojů a nové technologie od ledna, uvedla na dotaz ČTK Lucie Přívětivá.

Jourová dnes při jednání senátu uvedla, že svůj plat bude v plné výši posílat na nově založený Fond odolnosti Nadačního fondu Univerzity Karlovy. Ten vznikl v reakci na loňskou tragickou střelbu na Filozofické fakultě UK, podporovat má rozvoj odolnosti studentů i zaměstnanců i činnost centra odolnosti. Podle Králíčkové potřebuje mít škola vazby v Bruselu.

Jourová na zasedání akademického senátu řekla, že za vše, čeho v životě dosáhla, vděčí Univerzitě Karlově, na které vystudovala. „Dává mi obrovský smysl po tom, co jsem dělala deset let v Evropské komisi, se vrátit domů a být nějak užitečná,“ řekla. Využití potenciálu univerzity v EU je podle Jourové obrovská příležitost. Podle Králíčkové by se příležitosti neměly promarnit.

„Pokud do Česka pojede nějaký komisař nebo paní předsedkyně EK, tak se budu starat, aby povinná zastávka byla na UK,“ řekla Jourová. Věnovat by se mohla i systémovému sledování evropské politiky.

Někteří senátoři upozorňovali na potřebu vymezit, na co by se měla nová pozice prorektorky zaměřovat. Zmiňovali překryv oblastí s jinými prorektory. Univerzita Karlova má nyní osm prorektorů, nově by jich měla mít devět. Králíčková upozornila, že devět prorektorů již škola měla za minulého vedení, kdy byl rektorem lékař a biochemik Tomáš Zima. Někteří senátoři v minulosti hovořili o tom, zda by Jourová neměla být jen členkou kolegia rektorky. Podle jiných by to snižovalo význam její role.

Jourová uvedla, že práce na univerzitě pro ni měla prioritu. Jedná i o tom, jakým způsobem bude učit na Právnické fakultě UK. Jednat by se mohlo spíše o jednotlivé přednášky. Přednášky by mohla mít i na Fakultě sociálních věd, týkat by se mohly například mediálních studií. Jourová dříve uvedla, že chce být po konci svého působení v Evropské komisi v kontaktu s mladými lidmi.

Jourová vystudovala Filozofickou fakultu UK, později i práva.

Jourová bude v Pavlově poradním sboru pro zahraniční politiku

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová bude také v poradním sboru prezidenta Petra Pavla pro zahraniční politiku. Řekla to dnes na zasedání akademického senátu Univerzity Karlovy.

Akademický senát dnes schválil záměr rektorky Mileny Králíčkové, podle nějž se Jourová stane prorektorkou univerzity a měla by mít na starosti rozvoj lidských zdrojů i nové technologie. Ke své stranické budoucnosti uvedla, že z politiky odešla nadlouho, pokud ne navždy.

„Nejsem členkou žádné politické strany, nehodlám nikam vstoupit. Budu pracovat, pokud se týká doteku s politikou, jenom v poradním sboru pana prezidenta pro zahraniční politiku, kde jsou lidi z různých oborů. Podle mě to politika není, je to nad stranami,“ řekla Jourová. Uvedla také, že z časových důvodů odmítla pozici ředitelky Knihovny Václava Havla.

Ukončit členství v ANO se Jourová rozhodla na konci letošního června. Předseda hnutí a expremiér Andrej Babiš tehdy oznámil, že se členství neslučuje s jejími plány na budoucnost v nestranické akademické sféře. Jourová byla v letech 2013 a 2014 místopředsedkyní ANO, krátce byla též ministryní pro místní rozvoj ve vládě Bohuslava Sobotky. Eurokomisařkou byla od roku 2014, posledních pět let pak byla i místopředsedkyní komise.

V poradním týmu prezidenta Petra Pavla jsou ústavní právník Jan Kysela, ekonom David Marek, někdejší šéf důchodových komisí Vladimír Bezděk nebo expertka na sociální podporu Lucie Poláková. Součástí týmu jsou také odborník na inovace v energetice Jakub Maščuch a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Poradní tým zprvu vedl podnikatel Tomáš Richter, nicméně od letošního ledna nemá s Hradem smlouvu. Stejně na tom je bývalý velvyslanec Petr Kolář, se kterým Pavel externě spolupracuje a jenž zůstal v expertním zahraničněpolitickém poradním týmu.

V otázkách zahraniční politiky prezidentovi podle informací z loňského května radili také již zesnulý bývalý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, další exministr zahraničí Tomáš Petříček, někdejší velvyslanec Michael Žantovský nebo politolog Jiří Pehe. V čele zahraničního odboru prezidentské kanceláře stojí diplomat Jaroslav Zajíček.

Přečtěte si také

Promrhali jsme 20 let nesprávným čerpáním evropských dotací, říká šéf NKÚ

Peníze z evropských dotací se v České republice utrácejí za zbytečnosti, spousta jich končí v projektech s nízkou přidanou hodnotou, říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Za dvacet let našeho členství v Evropské unii jsme se podle něj Západu nepřiblížili a tento čas jsme promrhali tím, že jsme nevyužili fondy na lepší investice.

Lipavský se těší na spolupráci s Rubiem při boji proti nové ose zla

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Marcem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Napsal to dnes na síti X. Od Rubia očekává také pevný postoj vůči autoritářským vlivům.

Stagnace v Německu, recese ve Francii: Největší evropské ekonomiky se potácejí

Německo a Francie, dvě největší evropské ekonomiky, se potýkají se stagnací růstu a politickými a hospodářskými problémy.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

putin trump
Trump vyzývá Putina k dohodě o ukončení války na Ukrajině, sankce zůstávají

Putin gratuloval Trumpovi k nástupu do úřadu a vyjádřil ochotu jednat o dlouhodobém míru na Ukrajině. Trump slibuje rychlé ukončení války a zvažuje schůzku s Putinem, kterou by mohly hostit Švýcarsko nebo Srbsko.

Biden preventivně omilostnil příbuzné a další lidi, aby prý zabránil Trumpově pomstě

Americký prezident Joe Biden dnes krátce před koncem svého mandátu udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něho mohla hrozit "pomsta" od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Dokument Pachová stopa jde do kin

Dokument režisérky Zuzany Piussi nazvaný Pachová stopa poukazuje na problém pachové identifikace osob používaný v české justici a vedoucí k odsouzení nevinných.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.