ČTK

14. 12. 2024

Rozhodnutí parlamentu o odvolání jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola by podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nemělo negativně ovlivnit tendr na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech, v němž česká vláda vybrala jihokorejskou společnost KHNP. Její zástupci nyní jednají s firmou ČEZ o finální smlouvě, uzavřít ji chtějí do konce března příštího roku. První reaktor by měl fungovat od roku 2036.

„Podle našich informací od korejských partnerů nejsou nyní žádné náznaky toho, že by zbavení pravomocí prezidenta mělo mít negativní vliv na společný projekt,“ uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva průmyslu Marek Vošahlík.

Parlament Jižní Koreje dnes na druhý pokus rozhodl o odvolání prezidenta, který se minulý týden pokusil v zemi zavést stanné právo. Jeho krok ještě musí do šesti měsíců potvrdit ústavní soud. Junovy prezidentské pravomoci a povinnosti nyní budou pozastaveny a jeho funkci dočasně zastane premiér Han Duk-so. Pokud bude prezident zbaven funkce, musí se do 60 dnů konat prezidentské volby.

KHNP začátkem prosince po několikahodinovém vyhlášení stanného práva uvedla, že zakázka na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech bude pokračovat podle dohodnutého harmonogramu a postupu. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) tehdy řekl, že česká vláda situaci v Jižní Koreji sleduje. „V současné době nemáme jedinou informaci, která by vedla k tomu, že by kroky v tendru na dodavatele Dukovan měly být nějakým způsobem ohroženy,“ uvedl. Tendr je podle něj zejména na byznysové úrovni mezi ČEZ a KHNP, ale i politická situace a otázka stability hraje roli.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je odvolání Jun Sok-jola špatnou zprávou pro českou vládu i ČEZ, protože dosavadní prezident byl podle něj velkým zastánce výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech. Novou hlavou státu by se v příštím roce mohl stát naopak kritik Dukovan, I Če-mjong. „Jeho Demokratická strana o dukovanském projektu říká, že aby jihokorejská strana zakázku získala, hrubě podsekla náklady,“ uvedl dnes v písemném vyjádření Kovanda.

Korejská KHNP uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda v létě její nabídku upřednostnila před francouzskou EDF. Kabinet spolu s tím rozhodl, že chce v Dukovanech postavit dva nové jaderné bloky. První z nových reaktorů by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. Do budoucna stát počítá také s opcí na další dva reaktory v Temelíně.

Tendr v současnosti ještě prověřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), na který se obrátila EDF a další uchazeč americká společnost Westinghouse s námitkami proti průběhu soutěže. Antimonopolní úřad zatím nepravomocně rozhodl, že tendr byl v pořádku, a námitky zamítl. Obě firmy však podaly rozklad. Ještě předtím ÚOHS také zakázal uzavřít smlouvu s KHNP do doby, než úřad o věci rozhodne pravomocně.

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.