Britská vláda dnes schválila prodej firmy International Distribution Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, firmě EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského.
Tamní vláda to oznámila v tiskovém prohlášení s tím, že společnost bude mít i nadále sídlo ve Velké Británii a pošta zachová klíčové služby pro veřejnost, například doručování dopisů šest dnů v týdnu a balíků pět dnů v týdnu za stejnou cenu po celé zemi.
Vláda si v IDS ponechá tzv. zlatou akcii, což jí umožní schvalovat změny ve vlastnictví, daňovém sídle nebo sídle centrály.
Křetínský slíbil i další záruky, včetně respektování požadavku odborů, že nebude nuceně propouštět, či že zaměstnanci dostanou desetiprocentní podíl z dividend. Vznikne rovněž skupina zaměstnanců, která se bude každý měsíc scházet s ředitelem Royal Mail, aby zaměstnanci měli větší slovo v rozhodování o jejím řízení, uvedl server BBC.
Britská vláda v dnešním prohlášení uvedla, že svou poštu vnímá jako národní ikonu a její předání do zodpovědných rukou je pro ni velmi důležité. Royal Mail známá po celém světě svými typickými červenými schránkami se však dlouhodobě nachází ve ztrátě a vláda měla problém ji prodat. Minulý týden dostala Royal Mail pokutu 10,5 milionu liber (316 milionů korun) za to, že neplní dodací lhůty u pošty první a druhé třídy, informoval server BBC.
Křetínský za celý koncern IDS zaplatil 5,3 miliardy liber (160 miliard Kč), včetně dluhu. Transakce byla schválena již letos v květnu, nicméně musela ještě projít přezkoumáním z důvodu důležitosti pošty pro národní bezpečnost a infrastrukturu, informovala televize Sky News. Ministr obchodu Jonathan Reynolds poznamenal pro televizi, že transakce je dobrou zprávou pro Velkou Británii, zaměstnance Royal Mail i pro její zákazníky.
Převzetí společnosti IDS má být dokončeno na začátku příštího roku, poznamenala BBC.
Drahokam ve věnu?
Přestože se britská pošta topí v dluzích, jiná společnost vlastněná IDS je naproti tomu zisková a díky ní dosáhla celá skupina vloni mírného zisku. Jedná se o mezinárodní přepravní síť GLS operující i u nás.
Podle ekonomického analytika Lukáše Kovandy je právě tato její součást perspektivnější než daleko větší Royal Mail. „[GLS] dnes působí ve 40 zemích světa, včetně Česka, a může zažívat další růst na vlně rozmachu e-commerce… Na svém původním trhu, německém, je dnes GLS čtvrtou největší zásilkovnou,“ napsal na svém účtu na síti X.
Křetínský a jeho EP Group má podle něj „zřejmě spadeno na ovládnutí dalších evropských zásilkoven, aby tak využitím synergií tvořil klíčového evropského, ba potenciálně světového hráče v tomto perspektivním oboru“.
Křetínský podle něj vlastní 29,5 procentní podíl i v nizozemské poště PostNL, která má ovládat „zhruba šedesát procent lukrativního nizozemského zásilkového trhu“, kde předčí i taková jména jako DHL nebo DPD.
„Je dost dobře možné, že i ji [PostNL] chce Křetínský většinově či zcela ovládnout,“ domnívá se ekonom.
Oslavte Vánoce
s Epoch Times!
V dnešním světě plném informačního šumu je důležité mít přístup k ověřeným a nezávislým zprávám. Epoch Times Vám nabízí hluboké analýzy, objektivní reportáže a různé úhly pohledu.
Získejte kvalitní informace, na které se můžete spolehnout.
NYNÍ S 24% SLEVOU
Zahrnuje přístup k placeným článkům. Lze kdykoli zrušit.