Major Aleš Svoboda, který nedávno absolvoval první fázi astronautického výcviku, sdílel na dnešní tiskové konferenci své dosavadní zkušenosti a co jej čeká dál. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS) spolu s ním na konferenci pohovořili o důležitosti „České cesty do vesmíru“.
Aleš Svoboda je českým astronautem ve výcviku v rezervním sboru Evropské vesmírné agentury (ESA). Dle ministryně Černochové byl vybrán z 22 000 uchazečů.
Jako pilot Armády ČR se první (všeobecné) fáze výcviku v Německu účastnil spolu se dvěma kolegy z Francie a Itálie a dvěma výzkumnicemi. Zmínil, že součástí výcviku bylo např. časté potápění coby předstupeň tréninků výstupů do otevřeného kosmického prostoru. Jeho dosavadní zkušenosti s potápěním mu poskytly v tomto ohledu výhodu.
Stejně tak mu byl nápomocný výcvik v armádě, když v „astronomické přípravce“ absolvovali survival tréning v Pyrenejích. „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti,“ zavtipkoval.
Kromě toho se v první fázi seznámil také s fungováním Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a např. biologickými projekty, které se na ní realizují.
Tréninkové centrum v Kolíně nad Rýnem
"Let the Training Begin!" 👏
— Aleš Svoboda (@astro_ales) November 10, 2024
🎞 Podívejte se na video ze zahájení výcviku v @esa EAC!
Buďte u toho! Sledujte mě zde a na IG. 🤙
🇬🇧 Watch a video of the beginning of our training at @esa EAC!
Be a part of the journey! Follow me here and on IG. 🤙#SpaceExploration #Training pic.twitter.com/n8caHdnLhK
Další fáze výcviku bude zaměřena více na vesmír – na letecké a kosmické inženýrství, letovou dynamiku, navigaci či fyziologii a adaptaci člověka ve vesmíru.
Kvitoval ministra Kupku, když zmínil, že jedním z cílů programu je motivovat mladé lidi k zájmu o přírodovědné a technické obory.
„Máme opravdu zájem na tom, aby se pro ČR podařilo získat dostatek lidí, kteří budou v budoucnu vytvářet v technických oborech vysokou přidanou hodnotu, budou tvořit součást vědeckých týmů, budou přicházet s důležitými inovacemi,“ sdělil Kupka.
Již nyní je dle něj do programu České cesty do vesmíru zapojeno kolem 50 organizací, z nichž některé jsou i české firmy dodávající do tohoto high-tech průmyslu díly jako např. „špičkovou vesmírnou optiku, fotovoltaické panely, velmi přesné výrobky pro nosné rakety“.
„My v tuhle chvíli, díky našim mnoha firmám a vědeckým týmům, se těšíme velmi dobrému jménu ve světě,“ zmínil další benefit ministr.
Pohovořil také o projektových výzvách, kdy z 60 návrhů vyberou deset takových, které by se daly při misi realizovat, či o Zero-G misi, v rámci které si vyzkouší parabolický let a tedy stav beztíže, 20 studentů. Do Zero-G se mělo přihlásit 861 studentů, přičemž základním výběrem prošlo 280 z nich.
Zvýšený zájem veřejnosti a mladých potvrdil na tiskové konferenci z vlastní zkušenosti dánský astronaut ESA Andreas Mogensen, který byl na ISS již dvakrát. Zmínil motto ISS: „Mimo zemi pro zemi“.
Ministryně obrany kromě některých společných myšlenek s ministrem dopravy sdělila, že projekt vnímá i jako pozitivní prvek náborové kampaně do armády. Spolu s Kupkou se shodují také na tom, že do financování tohoto nákladného projektu by se mohlo zapojit více soukromých firem.
Ministr dopravy také na dotaz novinářů sdělil, že pokud jde o samotné vyjednávání o letu do vesmíru, chtěl by, aby se let uskutečnil v letech 2027 nebo 2028. Jednají o tom se společnostmi Axiom a Vast, které by měly zajistit let pro NASA jak na ISS, tak na oběžnou dráhu. Příští rok v lednu nebo únoru plánuje s firmami další kolo jednání.