ČTK

23. 12. 2024

Slovenský premiér Robert Fico včera jednal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o dodávkách plynu na Slovensko. Kvůli postoji Ukrajiny, která odmítá prodloužit smlouvu o tranzitu ruského plynu dál do zemí Evropské unie i po 1. lednu, je pokračování dodávek prakticky nemožné, uvedl Fico na facebooku. Dodal, že představitele EU o cestě do Moskvy informoval už v pátek.

Jednání v Kremlu Fico označil za reakci na čtvrteční rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten podle předsedy slovenské vlády tranzit ruského plynu přes ukrajinské území od 1. ledna příštího roku zcela odmítl. „Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil připravenost Ruské federace pokračovat v dodávkách zemního plynu na Západ a na Slovensko, což je vzhledem k postoji ukrajinského prezidenta po 1. lednu 2025 prakticky nemožné,“ napsal Fico.

Slovenský premiér také uvedl, že s Putinem hovořil o válce na Ukrajině a o způsobech, jak ozbrojený konflikt uzavřít mírem. Uvedl, že s Putinem jednal také o vztazích mezi Slovenskem a Ruskem, které chce šéf slovenské vlády normalizovat.

Tomu podle Fica mají napomoci rovněž „aktivity související s 80. výročím konce druhé světové války“. Slovenský premiér už v listopadu oznámil, že se chystá vydat na oslavy konce války, které se budou konat v květnu příštího roku v Moskvě.

Za jednání s Putinem Fica ostře kritizovala slovenská opozice, která mluví o hanbě, zradě národních zájmů či o nebezpečí mezinárodní izolace Slovenska. Kritika zní i z České republiky, například od premiéra Petra Fialy či od ministra zahraničních věcí Jana Lipavského.

Ficovu cestu na sociálních sítích hájil slovenský vicepremiér Tomáš Taraba, který byl zvolen na kandidátce třetí vládní strany SNS. Podle něj se premiér snaží zajistit, aby na Slovensku bylo „čím topit za normální ceny“. Ostatní dvě vládní strany se nevyjádřily.

Přečtěte si také

Promrhali jsme 20 let nesprávným čerpáním evropských dotací, říká šéf NKÚ

Peníze z evropských dotací se v České republice utrácejí za zbytečnosti, spousta jich končí v projektech s nízkou přidanou hodnotou, říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Za dvacet let našeho členství v Evropské unii jsme se podle něj Západu nepřiblížili a tento čas jsme promrhali tím, že jsme nevyužili fondy na lepší investice.

Lipavský se těší na spolupráci s Rubiem při boji proti nové ose zla

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Marcem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Napsal to dnes na síti X. Od Rubia očekává také pevný postoj vůči autoritářským vlivům.

Stagnace v Německu, recese ve Francii: Největší evropské ekonomiky se potácejí

Německo a Francie, dvě největší evropské ekonomiky, se potýkají se stagnací růstu a politickými a hospodářskými problémy.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

putin trump
Trump vyzývá Putina k dohodě o ukončení války na Ukrajině, sankce zůstávají

Putin gratuloval Trumpovi k nástupu do úřadu a vyjádřil ochotu jednat o dlouhodobém míru na Ukrajině. Trump slibuje rychlé ukončení války a zvažuje schůzku s Putinem, kterou by mohly hostit Švýcarsko nebo Srbsko.

Biden preventivně omilostnil příbuzné a další lidi, aby prý zabránil Trumpově pomstě

Americký prezident Joe Biden dnes krátce před koncem svého mandátu udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něho mohla hrozit "pomsta" od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Dokument Pachová stopa jde do kin

Dokument režisérky Zuzany Piussi nazvaný Pachová stopa poukazuje na problém pachové identifikace osob používaný v české justici a vedoucí k odsouzení nevinných.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.