Jaderná energie nepřináší užitek pouze v energetice či medicíně, ale i v zemědělství. Díky sterilizaci hmyzu radiací lze úspěšně kontrolovat její populaci a zabránit jejímu přemnožení v postižené oblasti. To snižuje potřebu chemických postřiků na minimum.
Techniku sterilizace hmyzu (SIT) vymysleli v 50. letech američtí vědci a následující desetiletí díky ní úspěšně vymýtili např. nebezpečného parazita Cochliomyia hominivorax z Ameriky. Tato moucha klade vajíčka do otevřených ran dobytka, přičemž vylíhlí červi se pak živí masem zvířat, která do deseti dnů umírají.
Dnes se používá hlavně u octomilky středomořské, vysoce ničivého škůdce ohrožujícího rostlinou produkci na celém světě. Posledním příkladem nasazení SIT je Dominikánská republika, která letos v rekordním čase úspěšně potlačila novou invazi octomilky středomořské. Je to již podruhé (poprvé to bylo v roce 2015), co země zlikvidovala tento invazivní hmyz pomocí techniky sterilizace hmyzu.
Princip SIT
Technika sterilizace hmyzu zahrnuje hromadný odchov a sterilizaci samčích škůdců pomocí radioaktivního ozáření s následným systematickým vypuštěním těchto samečků do zamořené oblasti. Sterilní samci se páří s divokými samicemi, což má za následek, že nevzniká žádné nové potomstvo a populace škůdců přirozeně klesne.
Pokud je oblast příliš zasažená, je lepší ji nejlépe ošetřit klasickými insekticidy a pak teprve nasadit sterilizované samečky. Metodu však lze aplikovat i bez toho. Může sloužit nejenom jako způsob likvidace přemnožených škůdců, ale i jako prevence.
Ve speciálních halách se oddělí samčí vajíčka od samičích, která se zničí. Poté, co se z vajíček vylíhnou larvy, krmí se a jakmile se zakuklí, pracovníci je obarví speciálním barvivem pro budoucí identifikaci. Jakmile se octomilky vykuklí, letadlem se rozpráší nad zasaženou oblast.
Pomocí záchytných pastí vědci monitorují, jaké je procento sterilních jedinců v populaci. To zjistí ultrafialovým zářením, které odhalí dříve obarvené jedince z umělého odchovu. Poznat by to mělo být i na množství napadeného ovoce.
„Když se spojí s dalšími metodami kontroly škůdců a implementuje se nepřetržitě po stanovenou dobu, SIT je účinný způsob, jak potlačit či vymýtit octomilky na rozsáhlém území,“ uvádí ve videu Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA).
SIT je podle agentury šetrná k životnímu prostředí, nezavádí do prostředí nové druhy, které tu předtím nebyly a umožňuje zaměřit se pouze na jeden konkrétní druh škůdce.
Co s tím má dělat jaderná energie?
Za aplikací techniky sterilizace hmyzu ve světě stojí IAEA, která zároveň dohlíží na jaderné elektrárny ve světě. Na SIT pracuje společně s další mezinárodní agenturou – Organizací pro výživu a zemědělství (FAO) spadající pod OSN.
Při sterilizaci samečků se používá ionizující gama záření z izotopových zdrojů (hlavně kobalt-60 nebo v menší míře cesium-137), které se umisťují do malého ozařovače.
Tyto izotopy mají dlouhý poločas rozpadu a energie jejich gama záření je poměrně vysoká, uvádí vědecká učebnice o SIT. Záření z nich způsobuje reprodukční sterilnost hmyzu poškozením chromozomů buněk pohlavních žláz, poznamenává text.
Kobalt-60 se široce využívá v medicíně při sterilizaci lékařských přístrojů a pro léčbu rakoviny. Vyrábí se stejně jako cesium-137 v jaderných reaktorech. Oba dva materiály však kvůli své radioaktivitě podléhají složitým přepravním podmínkám, což zejména v mezinárodní přepravě způsobuje spoustu logistických bariér a zvýšených nákladů.
IAEA se proto snaží přijít s alternativními přístupy, jako jsou nízkoenergetické rentgenové ozařovače s neutrony, kterým stačí pouze přístup k elektřině a chladící vodě.
Úspěch v Dominikánské republice
Letošní úspěšné zdolání invaze octomilky středomořské v Dominikánské republice mělo hladký průběh. Tým mezinárodních vědců včetně odborníků z IAEA poskytl pokyny a plán, jak se škodlivé mušky zbavit a následovala realizace.
Každý týden se po dobu 26 týdnů v postižené oblasti vypustily tři miliony sterilních samečků. Pracovníci v terénu pomocí návnadových pastí kontrolovali průběh a 10 měsíců po prvotním zjištění byl škůdce oficiálně vyhlášen za vyhlazeného.
Pro zemi, kde export ovoce hraje důležitou ekonomickou roli, je podstatné, že vše se obešlo bez karanténních omezení jako v roce 2015, kdy karanténa ze strany Spojených států přinesla ztráty ve výši kolem 40 milionů USD. Octomilku se podařilo vymýtit až po dvou letech intenzivního úsilí, podotýká atomová agentura s tím, že bylo vypuštěno 4,06 miliardy sterilních mušek. Také zasažená plocha byla letos daleko menší, pouhých 50 km² oproti 2 000 km² v roce 2015.
Sterilizace hmyzu ozařováním se používá i u dalších hmyzích škůdců, například octomilky mexické, mouchy tse-tse, či komárů.