Geneticky modifikovaní komáři byli poprvé vypuštěni ve Spojených státech v rámci experimentu v rámci boje proti nemocem přenášeným hmyzem, jako je horečka Dengue, žlutá zimnice a virus zika.

Britská biotechnologická firma Oxitec, kterou financuje Nadace Billa a Melindy Gatesových, uvedla, že komáry vypustila v šesti dávkách na několika místech v okrese Monroe na Florida Keys: dvě na Cudjoe Key, jednu na Ramrod Key a tři na Vaca Key.

Akce je součástí snah o pomoc snižovat populaci komárů druhu Aedes aegypti, kteří přenášejí chorobu, a která je jako druh zodpovědná za „prakticky všechny choroby přenášené komáry na člověka”, uvádí společnost Oxitec.

Tito komáři tvoří asi 4 procenta populace komárů v Keys, a přenášejí dengue, Ziku, žlutou zimnici a další lidské choroby, stejně jako vlasovce psí (často označované jako srdeční červy, anglicky heartworm) a další potenciálně smrtelné choroby pro domácí a jiná zvířata.

Experiment probíhá ve spolupráci s Florida Keys Mosquito Control District (FKMCD) a byl schválen americkou Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA), floridským Úřadem pro zemědělství a zákaznický servis (FDACS), americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí a nezávislým poradním sborem.

Během následujících 12 týdnů se očekává, že se každý týden objeví méně než 12 000 komárů. Srovnávací místa, kde nebyli vypuštěni geneticky modifikovaní komáři, budou monitorována pomocí pastí na komáry v oblastech Key Colony Beach, Little Torch Key a Summerland Key.

V případě úspěchu je v plánu v průběhu roku vypustit dalších přibližně 20 milionů geneticky modifikovaných komárů.

„Opravdu jsme se tím začali zabývat asi před deseti lety, protože jsme byli uprostřed epidemie horečky dengue tady na Florida Keys,” říká ředitelka úřadu pro kontrolu komárů na Florida Keys Andrea Leal během tiskové konference. „Takže jsme velmi nadšení, že můžeme s tímto partnerstvím pokročit dál a spolupracovat jak s Oxitecem, tak se členy komunity.”

Hmyz vypouštěný biotechnologickou firmou jsou všechno samci, kteří „nepíchají“. Očekává se, že se spáří s místními „píchajícími“ komářími samicemi, a tím jim předají smrtící gen, který do nich byl vložen a má zajistit, že jejich samičí potomstvo zemře před dosažením dospělosti.

Podle časopisu Quartz různé oblasti včetně Malajsie, Brazílie, Kajmanských ostrovů a Panamy, kde byly podobné experimenty provedeny, zaznamenaly pokles populace komárů až o 90 procent.

Projekt narážel na odpor místních obyvatel, kteří tvrdí, že si úřady nevyžádaly jejich souhlas s experimentem.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: M. K.