Stanislav Spurný

23. 12. 2024

Komentář

Trik zvaný Humeova gilotina pochází z doby osvícenství. Ten druhý je z antického Řecka. Oba triky vypadají na první pohled jednoduše, ale přinášejí vynikající výsledky. Lze je použít na migraci, pandemii nebo klimatickou diskuzi.

David Hume nebo řecký Pythagoras a římský Cicero. Z jejich pera pochází popis dvou argumentačních triků, které mrzačí svobodnou diskuzi. Odkaz na zdroj informací na konci článku, příklady ze současné doby jsou názorem autora.

Humeova gilotina

David Hume byl skotský filozof doby osvícenství a souputník Adama Smithe. Žil v 18. století. Odhalil argumentační trik, který se jmenuje podle něj „Humeova gilotina”. Trik spočívá v tom, že mluvčí začíná s běžnými metodami argumentace, aby posléze zcela nepozorovaně přešel k vlastním názorům, na jejichž základě tvrdí, že by se něco mělo stát. Proto se také Humeově gilotině říká „co je versus co by mělo být”.

Například tvrzení, že by měly být zavřeny školy během pandemie, protože to říká věda, je příkladem Humeovy gilotiny. Odborníci mohou poskytnout data o tom, jak se nějaká nemoc šíří a jak nebezpečná je pro děti. To je popis reality neboli „co je”. Doporučení, že se mají zavřít školy, je názor, co by „mělo být”. Vychází z individuálního pohledu, podle kterého je zabránit šíření nemoci s danými parametry důležitější než dlouhodobé ohrožení psychického vývoje dětí.

Věřte vědě

Ludwig von Mises z rakouské školy logický rozpor „co je versus co by mělo být” nazval přímočařeji jako „věřte vědě jednoduše znamená, že to musíte udělat podle nich”.

Nebezpečnost Humeovy gilotiny je v tom, že při obtížně postřehnutelném posunu od tvrzení, že něco je, k příkazu, co by se mělo dělat, není nutné složitě argumentovat, proč je navrhované řešení lepší. Není nutná diskuze, není třeba postavit proti sobě argumenty o dopadech nemoci a argumenty o dlouhodobých následcích pro děti. Prostě věřte vědě!

O migraci

Aktuálním odvozeným případem Humeovy gilotiny může být diskuze o migraci. David Hume ve svém eseji říká, že etické postoje autora mají být striktně odděleny od popisu reality, ale že každé filozofické pojednání, které četl, postupovalo od faktických tvrzení o stavu světa k nějakým morálním závěrům.

Při diskuzi o migraci je přesun od popisu, jaký je faktický stav věci, k morálnímu závěru velice rychlý a většinou se objeví v první větě. Názor, že divoká migrace rozvrací společnost tak není názorem člověka, který nějakým způsobem vyhodnotil její přínosy a nevýhody, ale názorem „populisty”. To je morální závěr, který z jednoho účastníka diskuze dělá morálně horšího jedince, a z toho, který jej použije, člověka, jehož morálka je neposkvrněna. Stane se to v jedné větě, bez jediného argumentu a tak nějak mimochodem.

Kolikrát zazněla otázka, co přesně je na tom populistického?

Řekl to sám Mistr

Druhý argumentační trik je ještě jednodušší. Jeho autorem je slavný řečník a římský senátor Marcus Cicero, který žil v prvním století před naším letopočtem. Věnoval se také filozofii a překladům řeckých děl, odkud také pochází výraz „Ipse dixit” neboli „On to sám řekl”. Je doslovným překladem řeckého rčení, které používali žáci velkého Pythagora, když se jim nechtělo odůvodňovat svá tvrzení. Řekl to Mistr, a proto to tak je, říkali Pythagorovi žáci. Když to řekl Mistr, je to dostatečný argument.

Otec despotismu

V 17. století si studenti filozofie zvykli frázi „Ipse dixit” používat, byly-li tématem hovoru Aristotelova díla a jeho myšlenky. Když to řekl sám Aristotelés, není nutné cokoli dodávat, říkali studenti.

A o století později přišel anglický filozof Jeremy Bentham s výrazem ipse-dixitismus jako názvem pro jistý způsob argumentace. Píše, že „ipse-dixitismus může nabýt všechny myslitelné podoby, které si arogance a rozmar dokáží vymyslet” a že jeho „otcem je despotismus a potomkem absurdita”.

Jednoduchá argumentace

Ipse-dixitismus se stal moderním způsobem komunikace například o válce na Ukrajině nebo klimatu. Ministerstvo z Kyjeva přijde s informací, která je v lepším případě pouze krajně nepravděpodobná: Ipse dixit, tak to je. Každý déšť je důkazem změny klimatu: Ipse dixit, řekl to Mistr vědec. Není jasný cíl ani jak ho dosáhnout, ale masakr musí pokračovat: Ipse dixit a pozor!

V moderním pojetí ipse-dixitismu je navíc ještě skryta hrozba zákonných opatření proti všem lidem, kteří by chtěli o názorech Mistra snad pochybovat nebo dokonce veřejně říkat, že si myslí něco jiného.

Jeremy Bentham správně předpověděl, že výsledkem bude absurdita.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanoviska Epoch Times.

Převzato ze serveru syrzdarma.cz.

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.