Komentář
Donald Trump vydal během svého prvního týdne v úřadu mnoho exekutivních nařízení. Jedno z nich zakázalo kvóty DEI – diverzity, rovnosti a inkluze – či obrácenou rasovou diskriminaci, ať už tomu říkáme jakkoli, ve vládních institucích. Nemyslím si však, že by se nařízení vztahovalo na soukromé subjekty. Pokud tedy nejde o soukromou instituci, například univerzitu, jako je ta moje, tj. Stanford, která dostává federální finanční prostředky – a na tu se nařízení vztahovat bude. A to bude složité, ale doufám, že se Trump pokusí vydat i takové exekutivní nařízení.
Jde mi o to, že se některé věci objevily ve zprávách velmi rychle. Na Kolumbijské univerzitě, hned na začátku nového jarního semestru, měl jeden židovský profesor přednášku o dějinách Izraele a judaismu na Blízkém východě, a ta byla zaplavena propalestinskými protestujícími. Nevíme, kdo to byl. Byli samozřejmě zamaskovaní a narušili výuku jen proto, že ji vedl Žid a byli tam židovští studenti. A teď se podivují, že Kolumbijská univerzita je ve stínu podezření, že jsou antisemité.
Teď se na tyto lidi zaměřují. Já bych jim ale poradil, že tohle už není Joe Biden. Pokud máte studentské vízum a pronikli jste nebo jste se vloupali do učebny a spáchali jste trestný čin, nebo vás univerzita suspendovala, myslím si, že je velmi pravděpodobné, že se ministerstvo zahraničí bude vaším studentským vízem zabývat.
Tohle se objevilo, protože na Newyorské univerzitě (NYU) minulý rok během závěrečných zkoušek – a to je důležité – stejný typ protestujících zaplnil knihovnu a narušil veškerou výuku. A Newyorská univerzita suspendovala tyto propalestinské – měl bych říci spíše prohamásovské – protestující na jeden rok. Takže co se stane, pokud někteří z nich mají zahraniční studentská víza?
Jde mi o to, že všichni tito studenti z elitních univerzit umí skvěle mluvit, ale nikdy nečelili žádným důsledkům. Pokud Donald Trump vůči těmto univerzitám přitvrdí, myslím, že začne fungovat odstrašující efekt, který bude odrazovat od dalších protestů, protože o všech těchto mladých studentech víme jedno: jsou to kariéristé a jsou zvyklí být hýčkáni, ať už jsou to Američané, nebo cizinci. A pokud se někteří z nich budou muset vrátit do své milované Palestiny, Sýrie nebo Egypta, budou velmi nešťastní. A pokud budou některé z těchto dětí elitních rodin suspendovány nebo obviněny z trestných činů a bude to v jejich rejstříku, nebudou z toho mít radost.
Rád bych svůj text rychle zakončil ještě jedním tématem souvisejícím se vzděláním. Existuje skvělý rozhovor s Marcem Andreessenem, finančníkem a investorem z Wall Street, ale především technologickým expertem. Právě on stojí za vznikem Netscape. Je miliardář, stejně jako jeho obchodní partner Ben Horowitz.
Dal dlouhý rozhovor komentátorovi New York Times Rossu Douthatovi, ale mě zaujala jedna konkrétní část. V jednu chvíli se ho zeptali: „Co vás přimělo ke změně? Proč jste podpořil Donalda Trumpa?“ A on odpověděl, že mimo jiné proto, že se snažili ovládnout jejich průmysl. Jinými slovy řekl, že daně a regulace byli schopni zvládnout, ale problém nastal, když si vláda chtěla vybírat vítěze a poražené a bránila jejich kreativitě a svobodnému vyjadřování.
Ale co je to podstatné. Andreessen řekl, že když se podívali na studenty z elitních univerzit, které najímali – na lidi zaměřené na DEI, na radikály – uvědomili si, že podle toho, co tito absolventi o nich, tj. o svých zaměstnavatelích, říkají, ve skutečnosti je chtějí zničit.
Tohle by měla Stanfordská univerzita, UC Berkeley, USC, UCLA, Caltech a všechny univerzity, které dodávají absolventy do Silicon Valley, brát velmi vážně. Lidé v technologickém sektoru jsou unavení z vašich absolventů, kteří přicházejí nepřipravení. Vstupní zkoušky byly zjednodušeny.
Máme tu čtyři roky bez požadavku na SAT, čtyři roky bez objektivního srovnávání GPA. Kvalita absolventů, které lidé jako Andreessen v Silicon Valley najímají, klesá, zatímco aktivismus a arogance stoupají. Kdybych měl celý ten rozhovor shrnout, bylo by to asi takto: My v Silicon Valley už příliš nerespektujeme značku Stanfordu, UCLA nebo Berkeley, protože jejich absolventi už nejsou tak dobří v tom, v čem kdysi vynikali, a navíc nemají rádi lidi, kteří je zaměstnávají – a těmi lidmi jsme my.
Takže nás čekají velké změny, a je nejvyšší čas.
Zveřejněno se svolením The Daily Signal, publikace The Heritage Foundation.
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanoviska Epoch Times.
–ete–