Epoch Times Česko ČTK

a 10. 2. 2025

Elon Musk na své sociální síti X vyzval k zastavení činnosti Hlasu Ameriky a v Praze sídlícího Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Média financovaná americkou vládou označil za šíleně levicová a kritizoval jejich financování z peněz daňových poplatníků.

„Ano, zavřete je. Evropa je nyní svobodná (nepočítáme-li dusivou byrokracii). Nikdo je už neposlouchá. Jsou to jen radikální levicoví blázni, kteří si povídají sami se sebou a přitom utrácejí miliardu dolarů ročně z peněz amerických daňových poplatníků,“ napsal Musk na X v odpovědi Trumpovu zmocněnci pro speciální mise Richardu Grenellovi. Ten podle influencera v oblasti podnikání Maria Nawfala prohlásil, že „Rádio Svobodná Evropa a Hlas Ameriky platí američtí daňoví poplatníci a jsou plné krajně levicových aktivistů“. „Je to pozůstatek minulosti. Vládou placená média nepotřebujeme,“ dodal Grenell.

Musk, jehož Trump pověřil zeštíhlením státní správy v čele nově zřízeného úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE), i Grenell tvrdí, že média by neměla být financována z peněz daňových poplatníků.

Koncem ledna předseda americké Federální komise pro spoje (FCC) nařídil vyšetřování rozhlasu NPR a televize PBS, jež podle něj může hrát důležitou roli v rozhodnutí Kongresu o tom, zda budou tyto veřejnoprávní zpravodajské organizace nadále financovány. Vyšetřování se bude zabývat tím, jestli stanice, které pod ně spadají, neporušily vládní pravidla tím, že ve vysílání zmiňují finanční sponzory.

Začátkem února deník The New York Times (NYT) informoval, že se Trumpova administrativa rozhodla NYT, NBC News, NPR a serveru Politico odebrat jejich stálé kanceláře v Pentagonu ke 14. únoru a že zavádí nový mechanismus střídání stálých míst. Jejich místa by nově měla podle mluvčího ministerstva obrany získat média Breitbart News, One America News, The New York Post či server HuffPost.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Střet názorů mezi Macinkou a Clintonovou komentovala Fox News či Barron Trump

Americká stanice Fox News si všimla ostré výměny názorů mezi bývalou americkou demokratickou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou a českým ministrem zahraničí Petrem Macinkou

„Nepravda jako řemen“. Vlček a Hladík se pustili do vlády kvůli postoji k obnovitelným zdrojům

Opoziční poslanci kritizovali postoj současné vlády k výstavbě obnovitelných zdrojů a obvinili je z šíření dezinformací. Dle odborníka ale jimi navrhovaný mix jádra a OZE neposkytne dostatek elektřiny.

Albánie a Rumunsko se příští týden zúčastní prvního zasedání Trumpovy Rady míru

Albánský premiér Edi Rama a rumunský prezident Nicušor Dan se 19. února zúčastní ve Washingtonu prvního zasedání Rady míru.

USA neodcházejí z NATO, možná ale budou přesouvat vojáky, řekl ministr zahraničí

Spojené státy neodcházejí z NATO, možná budou přesouvat vojáky, ale tak tomu bylo vždy. Při návštěvě Bratislavy to dnes řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio.

Partnerství USA a Slovenska je strategické, uvedl Pellegrini po schůzce s Rubiem

Partnerství Slovenska a Spojených států je strategické a politické, přináší výsledky v obraně, bezpečnosti a při spolupráci v energetice.

Zpráva odhaluje více než 2 000 organizací napojených na vlivovou síť čínského režimu v demokratickém světě

Zpráva podrobně popisuje, jak se čínský komunistický režim snaží proměnit zámořské Číňany v nástroje svého vlivu.

Ukrajinský protikorupční úřad zatkl exministra, když se snažil opustit zemi

Ukrajinský protikorupční úřad NABU dnes oznámil zatčení bývalého ministra energetiky Hermana Haluščenka, v souvislosti s rozsáhlým korupčním skandálem v energetickém sektoru.

Proč je dnešní dospívání jiné – a co skutečně pomáhá

Dnešní mladí lidé vyrůstají v prostředí nepřetržité stimulace, které mění fungování nervového systému...

Průkopník ženské emancipace: Vojtěch Náprstek a jeho boj za pokrok v 19. století.

Bojovník za ženská práva, pokrok i národní obrození. Jak Vojtěch Náprstek ovlivnil českou inteligenci a kulturní život?