Tiffany Brannan

16. 2. 2025

Když se řekne americký skladatel klasické hudby, pravděpodobně se vám jako první vybaví George Gershwin, Leonard Bernstein nebo Aaron Copland. Jedním z velkých amerických skladatelů 20. století, který je často přehlížen, je však Gian Carlo Menotti. 

Ačkoli toto jméno nezní americky, tento Ital emigroval do Spojených států v roce 1928 ve věku 17 let, aby studoval na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii. Po zbytek života strávil většinu času ve Spojených státech, i když si ponechal italské občanství.

Menotti byl mimořádně produktivní skladatel, který psal po celý svůj dlouhý život. Napsal mnoho orchestrálních a vokálních děl pro jeviště, koncertní síně a filmové plátno, ale nejlépe si ho pamatujeme díky jeho operám. 

Napsal jich celkem 27 a přinesly mu největší slávu.

Jeho opera o prvních Vánocích „Amahl a noční návštěvníci“ je nejhranější operou v Americe. Vše však začalo operou „Amélie jde na ples“ z roku 1937.

Fotografie Giana Carla Menottiho z roku 1944. Public Domain

Amélie jde na ples

„Amélie jde na ples “ je považována za první Menottiho zralou operu, ale nebyla to jeho první zkušenost s tímto žánrem. Slova i hudbu ke své první opeře „Smrt Pierrota“ napsal v roce 1922, když mu bylo 11 let. O dva roky později napsal svou druhou operu „Malá mořská víla“, která je ztracena. Protože v té době žil a studoval v Itálii, obě tato díla byla v italštině.

V době, kdy napsal dílo „Amélia jde na ples“, se již seznámil s jinými kulturami. Na jaře 1933 absolvoval Curtisův institut a léto strávil v Rakousku. Během pobytu v malé vesnici u Wolfgangského jezera začal psát libreto k „Amelia al Ballo“.

Příběh byl inspirován baronkou von Montechivsky, se kterou se seznámil ve Vídni na začátku léta. Na partituře pracoval během následujících čtyř let a zároveň pokračoval ve studiu kompozice v Evropě. Mezi jeho učitele v této době patřila francouzská skladatelka Nadia Boulangerová. Partituru opery dokončil až po návratu do Spojených států v roce 1937.

„Amélie jde na ples“ měla světovou premiéru 1. dubna 1937 ve Filadelfské hudební akademii v inscenaci Menottiho alma mater. Filadelfie však potřebovala Menottiho neitalskou romantickou komedii přeložit do angličtiny. Ačkoli Menotti psal anglická libreta pro své další opery, překlad pro toto dílo napsal George Mead a Menotti provedl drobné hudební úpravy, aby se přizpůsobil novým slovům.

„Amelia al Ballo“ je italská opera buffa (komická opera) ve stylu Pucciniho ‚Gianni Schicchi‘. V angličtině je vtipná, ale slova jsou pro zpěváky srozumitelnější než v pozdějších Menottiho dílech. Romantická italština je velmi odlišná od germánské angličtiny, takže italské opery mohou být při překladu do angličtiny téměř nesrozumitelné.

První zralá opera Giana Carla Menottiho „Amélie jde na ples“ měla premiéru v roce 1937 ve Filadelfské hudební akademii. Ajay_suresh/CC BY-SA 2.0

Režisérem této inscenace byl Ernst Lert, rakouský skladatel, libretista a režisér, a kostýmy a scénu navrhl Donald Oenslager, který později získal cenu Tony za nejlepší scénografii pro hru Leonarda Spigelgasse „Většina jednoho“ z roku 1959. Dirigentem byl Fritz Reiner. Opera byla uvedena ve dvojprogramu s další jednoaktovou operou, americkou premiérou opery „Le pauvre matelot“ Dariuse Milhauda.

Samotné dílo

„Amélie jde na ples“ obsahuje sedm sólistických rolí a sbor, který nastupuje na konci. Vystupují zde Amelie (soprán), její manžel (baryton), milenec (tenor), přítelkyně (kontraalt), dvě komorné (obě mezzosoprán) a policejní náčelník (bas). Opera se odehrává v Miláně kolem roku 1910. Děj je košatý, ale zjednodušený.

Amélie se s pomocí dvou komorných snaží připravit na první ples sezóny, zatímco její přítelkyně netrpělivě čeká. Náhle k ní vtrhne manžel s dopisem, v němž odhalí, že se Amélie schází s jiným mužem. Když souhlasí, že ji na ples vezme, Amélie odhalí, že její milenec je jejich kníratý soused z horního patra. Když se manžel jde pomstít pistolí, Amelia zavolá z balkonu na svého milence a ten se k ní vydrápe po mříži na pomoc. Ona jeho nabídku na společný útěk odmítne, protože ples je pro ni prioritou.

Když se její manžel vrátí, rychle objeví milencův úkryt. Jeho zbraň se zasekne, a tak si oba muži sednou a zdvořile si povídají o právních důsledcích situace, zatímco Amélie je stále více frustrovaná. Nakonec manžela udeří vázou do hlavy a omráčí ho. Její volání o pomoc přivolá policejního náčelníka, který uvěří její verzi, že její milenec je zloděj. Zatímco je rozrušený Lothario odváděn v poutech, Amelia policistu obelstí, aby ji vzal na ples.

Elegantní ples v Austrálii na počátku 20. století. PD-US

V operách, ke kterým Menotti napsal původní anglické libreto, je rytmus méně šablonovitý. Namísto psaní hudebních vzorců a napasování slov do nich začal stavět eklektické vokální linky kolem kadence textu. V jeho pozdějších dílech jsou melodie a akordy mnohem eklektičtější, progresivnější a někdy dokonce disonantní, takže je obtížné rozpoznat toto dílo jako Menottiho operu. Každý zpěvák však pozná Menottiho styl v neustále se měnících časových signaturách.

Komediální dílo

Opery jsou proslulé, nebo spíše nechvalně proslulé tím, že se v nich objevuje spousta milostných intrik a nevěry. Odpůrci této umělecké formy však přehlížejí, že většina oper má velmi silné morální poselství. Nerozvážnost je obvykle spíše zmiňována, než ukazována a má drastické následky. Cizoložníci a nevěstky obvykle končí tragicky a násilně.

Na první pohled by se mohlo zdát, že dílo „Amélie jde na ples“ je výjimkou tohoto pravidla. Opera končí optimistickým sborem přihlížejících, kteří radostně zpívají: „Konečně jde Amélie na ples!“. Tento závěrečný sbor hlásá morální ponaučení příběhu: „Pokud žena upne své srdce k plesu, pak tam půjde!“

Původní návrh obálky libreta pro „Amelia Goes to the Ball“ od Petera Hoffera. Casa Ricordi, Milán. Archivo Storico Ricordi/CC BY-SA 4.0

Amélii nelze brát vážně. Je to komická nadsázka, jejíž snahou není získat mladšího nebo atraktivnějšího muže, než je její manžel, ale doprovod na ples!

Gian Carlo Menotti svou hrou „Amélie jde na ples“ předznamenal svou budoucí kariéru. Toto dílo sice nepatří k jeho nejpamátnějším, ale jeho úspěch mu zajistil místo na americké operní scéně. Představil jím prototyp hodinové nebo kratší komorní opery s malým obsazením, zjednodušenými kulisami a kostýmy a vtipným příběhem. Stejně jako u všech Menottiho oper je libreto chytré, ale ne tak podnětné jako u ostatních.

-ete-

Přečtěte si také

Senát bude rozhodovat o zvýšení benefitů pro vojáky z povolání

Novela o vojácích z povolání bude jediným zákonem, který má příští středu schvalovat Senát. Norma má zvýšit benefity pro vojáky kvůli doplnění jejich stavů.

Jednání v koalici ochotných se posouvá do operační fáze, uvedl Starmer

Takzvaná koalice ochotných zemí vypracuje plány, aby pomohly zajistit Ukrajinu na souši, na moři i na nebi v případě mírové dohody s Ruskem.

V době „celní války“ s USA si Čína vytyčila ekonomické cíle pro rok 2025

Čínský komunistický režim v době „celní války s USA“ oznámil své hospodářské cíle pro nadcházející rok. Ty vzešly z výročních vrcholných politických schůzí známých jako „Dvě zasedání“.

Schillerová vulgárně napadla Fialu, podle něj ztrácí nervy

Ve videu na sociální síti TikTok ho vulgárně napadla kvůli tomu, že inicioval schůzku šéfů parlamentních stran až poté, co vláda rozhodla o zvyšování výdajů na obranyschopnost ČR.

Čínský prezident podle Financial Times odmítl pozvánku na návštěvu Bruselu

Čínský prezident Si Ťin-pching odmítl pozvání na návštěvu Bruselu a k účasti na summitu s Evropskou unií k připomínce 50. výročí diplomatických vztahů s evropským blokem.

Proti korupci v Bělehradě demonstrovalo až 300.000 lidí, uvedla organizace

Dnešní protest (15. 3.) by mohl být vůbec největší od začátku demonstrací, které studenti pořádají od loňského incidentu ve městě Novi Sad.

Recept: Irský colcannon – krémová bramborová kaše se zelím a jarní cibulkou

Colcannon, tradiční irský pokrm z brambor a zelí, je skvělý nejen na Den sv. Patrika. Hodí se k dušenému masu i hovězímu.

Minimalismus v seberozvoji: Jednodušší cesta k lepšímu já

Minimalistický přístup k seberozvoji: místo hledání nových metod zkuste odstranit to, co vás brzdí. Méně je často více.

mark twain
Ex Libris: Mark Twain

Mark Twain, americká literární ikona, čerpal inspiraci nejen z vlastních dobrodružství, ale i z evropské klasiky. Od Dona Quijota po Artušovu smrt – jaké knihy formovaly jeho jedinečný styl?