John Mills

27. 2. 2025

Komentář

Média nedávno zveřejnila zprávu, že Lidová osvobozenecká armáda (LOA) čínského režimu buduje největší vojenskou základnu na světě v podzemí v rámci možných příprav na konflikt se Spojenými státy.

Nové obrovské zařízení, které je dost velké na to, aby se do něj vešlo 10 Pentagonů, by nemělo být překvapením – je to další logický krok dlouhého programu podzemních zařízení čínského režimu. Velitelské centrum se nachází na západním okraji Pekingu.

Přibližně v roce 2011 se začaly objevovat zprávy o čínské „podzemní Velké zdi“.

„V březnu 2008 přinesla čínská státní televize CCTV zprávu o 5 000 km dlouhé síti zpevněných tunelů vybudovaných pro stále modernější síly čínského druhého dělostřeleckého sboru s balistickými raketami s jadernými hlavicemi,“ informoval 20. srpna 2011 The Diplomat.

Hui Zhang z Harvardova Belferova centra bagatelizoval pekingskou podzemní Velkou zeď a řekl, že má pouze „obranný charakter“.

Před výstavbou Velké podzemní zdi vybudovalo čínské námořnictvo na ostrově Hainan velkou podzemní ponorkovou základnu, která se stále rozšiřuje a vylepšuje.

BulgarianMilitary.com popisuje nové velitelské centrum v Pekingu jako „velitelské a kontrolní centrum pro Lidovou osvobozeneckou armádu v době války“. Zpráva uvádí, že „samotný rozsah areálu v kombinaci s jeho podzemními prvky ukazuje na projekt vytvořený pro přežití“ a že „odborníci se domnívají, že komplex bude obsahovat řadu podzemních uzlů, možná i skrytý systém metra, které budou vzájemně propojeny podzemními chodbami“.

Po dokončení bude toto zařízení, kterému západní vojenští analytici přezdívají „Pekingské vojenské město“, největším podzemním velitelským centrem na světě, možná i v historii.

Západní ekvivalenty jsou ve srovnání omezené

Zhang popsal Pekingské vojenské město jako obranné. To je jeden úhel pohledu, ale zařízení je třeba srovnávat i s těmi na Západě. Problém spočívá v tom, že na Západě v moderní době neexistuje rovnocenné velitelské centrum.

Na Západě existují podzemní zařízení z dob studené války, ale většina z nich byla vyřazena z provozu. Kanadský „Diefenbunker“ v Ottawě je muzeem a turistickou atrakcí. Ve Velké Británii se nacházelo Ústřední vládní válečné velitelství poblíž Bristolu, asi 160 km západně od Londýna. Mohlo přijmout asi 4 000 až 5 000 osob nezbytných pro kontinuitu vlády.

Ve Spojených státech existoval Hotel Greenbrier v Západní Virginii, kam se svého času přesouval Kongres v případě konfliktu; nyní je v něm muzeum s obchodem se suvenýry. Pentagon má stávající Národní vojenské velitelské centrum, které je v nadzemním suterénu, ale má také záložní v Raven Rock v Pensylvánii a letecké a pozemní mobilní náhradní velitelské stanoviště. Bílý dům má náhradní zařízení pro případnou kontinuitu vlády.

Strategické velitelství na letecké základně Offutt v Omaze ve státě Nebraska má pozemní zařízení, které se rekonstruuje kvůli povodni v roce 2019, která poškodila část objektu. Vychvalovaný a historický komplex Cheyenne Mountain v Colorado Springs v Coloradu byl v podstatě uzavřen přibližně v roce 2005, ale v roce 2015 byl znovu otevřen jako záloha pro nadzemní zařízení na letecké základně Peterson.

Většina zařízení ze studené války na Západě byla uzavřena, protože panoval názor, že neexistuje žádný pádný důvod, proč je udržovat v provozu, a protože náklady na jejich údržbu byly obrovské. Skutečnost je taková, že všechna tato západní zařízení, ať už aktivní, nebo muzejní exponáty, by zaplnila jen malou část provozní části podzemního vojenského města v Pekingu, které se v současnosti buduje.

Nové podzemní velitelství čínského režimu

Zpráva, kterou výstavba v Pekingu vysílá, je, že čínský režim se připravuje na konflikt.

„Nejde jen o ochranu majetku,“ uvedl bulharský vojenský expert Boyko Nikolov. „Jde o vytvoření soběstačného, neproniknutelného centra, které by mohlo ze stínu koordinovat čínské válečné úsilí.“

Dennis Wilder, bývalý vedoucí analytické sekce pro Čínu v CIA a senior poradce pro Asii v Bílém domě, řekl: „Pokud je zpráva pravdivá, je to známka záměru Číny vybudovat nejen konvenční sílu světové úrovně, ale také pokročilé kapacity pro vedení jaderné války.“

Postup od podzemní ponorkové základny Hainan přes podzemní Velkou zeď pro pozemní jaderné síly čínského režimu až po vojenské město Peking je pravděpodobně největším soustředěním podzemních vojenských zařízení v historii. Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o součást cesty ke konfliktu. Jak zmínil expert na Čínu Gordon Chang, „Čína se připravuje na válku, Amerika ne“. Hodnocení nemůže být jasnější a ostřejší.

Peking buduje a rozšiřuje podzemní zařízení jako chráněná válečná řídicí a kontrolní centra, aby zajistil kontinuitu vlády. Západ má podobná zařízení, ale většina z nich byla přeměněna na muzea, která by potřebovala značnou modernizaci a čas, pokud by měla být znovu uvedena do provozu.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanoviska Epoch Times.

ete

Související témata

Přečtěte si také

Senát bude rozhodovat o zvýšení benefitů pro vojáky z povolání

Novela o vojácích z povolání bude jediným zákonem, který má příští středu schvalovat Senát. Norma má zvýšit benefity pro vojáky kvůli doplnění jejich stavů.

Jednání v koalici ochotných se posouvá do operační fáze, uvedl Starmer

Takzvaná koalice ochotných zemí vypracuje plány, aby pomohly zajistit Ukrajinu na souši, na moři i na nebi v případě mírové dohody s Ruskem.

V době „celní války“ s USA si Čína vytyčila ekonomické cíle pro rok 2025

Čínský komunistický režim v době „celní války s USA“ oznámil své hospodářské cíle pro nadcházející rok. Ty vzešly z výročních vrcholných politických schůzí známých jako „Dvě zasedání“.

Schillerová vulgárně napadla Fialu, podle něj ztrácí nervy

Ve videu na sociální síti TikTok ho vulgárně napadla kvůli tomu, že inicioval schůzku šéfů parlamentních stran až poté, co vláda rozhodla o zvyšování výdajů na obranyschopnost ČR.

Čínský prezident podle Financial Times odmítl pozvánku na návštěvu Bruselu

Čínský prezident Si Ťin-pching odmítl pozvání na návštěvu Bruselu a k účasti na summitu s Evropskou unií k připomínce 50. výročí diplomatických vztahů s evropským blokem.

Proti korupci v Bělehradě demonstrovalo až 300.000 lidí, uvedla organizace

Dnešní protest (15. 3.) by mohl být vůbec největší od začátku demonstrací, které studenti pořádají od loňského incidentu ve městě Novi Sad.

Recept: Irský colcannon – krémová bramborová kaše se zelím a jarní cibulkou

Colcannon, tradiční irský pokrm z brambor a zelí, je skvělý nejen na Den sv. Patrika. Hodí se k dušenému masu i hovězímu.

Minimalismus v seberozvoji: Jednodušší cesta k lepšímu já

Minimalistický přístup k seberozvoji: místo hledání nových metod zkuste odstranit to, co vás brzdí. Méně je často více.

mark twain
Ex Libris: Mark Twain

Mark Twain, americká literární ikona, čerpal inspiraci nejen z vlastních dobrodružství, ale i z evropské klasiky. Od Dona Quijota po Artušovu smrt – jaké knihy formovaly jeho jedinečný styl?