Epoch Times Česko ČTK

a 20. 3. 2025

Až desetina Čechů a Češek nad 15 let pije každý den nadměrné dávky alkoholu. Několik půllitrů piva, sklenek vína či skleniček lihovin si denně dá až 900.000 lidí. Ztráty a dopady alkoholové závislosti experti vyčíslili na zhruba 80 miliard korun ročně, což je přibližně jedno procento HDP. Předloni se léčilo asi 31.000 lidí. Alkohol je za šesti procenty úmrtí v zemi. Vyplývá to z výroční zprávy o alkoholu v ČR za rok 2024, kterou dnes na tiskové konferenci představila vedoucího Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová.

Pití se dělí do čtyř skupin podle denní spotřeby a rizikovosti na škodlivé s poškozením zdraví, rizikové s ohrožením zdraví, umírněné a abstinenci. Alkoholický nápoj obsahuje 16 až 20 gramů etanolu. Škodlivá je u mužů denní konzumace více než 60 gramů a u žen více než 40 gramů. U mužů to odpovídá třem až pěti půllitrům piva, „dvoudeci“ vína, nebo „panáků“, u žen od 1,5 do tří sklenic. Riziková je denní spotřeba od 40 do 60 gramů u mužů a od 20 do 40 gramů u žen.

Škodlivě pije šest až deset procent lidí nad 15 let, tedy 600.000 až 900.000. Rizikově si alkohol dává 15 až 18 procent Čechů a Češek nad 15 let. Je jich tak 1,3 až 1,6 milionu. Aspoň jednou týdně nadměrně pije až 13 procent dospělých – až 21 procent mužů a až sedm procent žen. Mezi lety 2014 až 2020 míra denního pití rostla, v covidovém roce klesla, poté se zas mírně zvyšuje.

Podle zprávy je česká společnost k alkoholu tolerantní. Pro tři z deseti dotázaných je pravidelné pití přijatelné. Roli hraje i „velmi vysoká dostupnost alkoholu“, píšou autoři.

Opakovaně se opila skoro čtvrtina patnáctiletých, pět procent třináctiletých a necelé procento jedenáctiletých. V posledním měsíci se napily tři pětiny mladých mezi 15 a 19 lety a denně či skoro denně čtyři procenta. Podle zprávy studie potvrzují, že se dívky v pití začínají vyrovnávat chlapcům.

Alkohol ročně připraví o život asi 6000 až 7000 lidí. Může tak za šest procent zemřelých. U 2000 až 3000 osob je hlavní příčinou onemocnění jater či předávkování. Kolem 13.000 až 14.000 lidí ročně skončí kvůli nemocem „zcela přiřaditelným k alkoholu“ v nemocnicích. Dopady a náklady činí podle expertů teď kolem 80 miliard korun.

Předloni se v psychiatrických nemocnicích léčilo asi 7700 lidí a ambulantně pak asi 23.000 osob. Terapeutické komunity mají asi 275 míst. V Česku funguje od srpna 2019 Národní linka pro odvykání s bezplatným číslem 800 350 000. Pořádá se třeba měsíční kampaň Suchej únor. Tuto akci kritizovali před nedávnem výrobci alkoholu.

Související témata

Přečtěte si také

Pražský zastupitel Wolf žádá prošetření postupu policie při blokádě Pochodu pro život

Pražský zastupitel Jan Wolf zaslal ministru vnitra Vítu Rakušanovi otevřený dopis, ve kterém žádá prošetření postupu policie při sobotním Pochodu pro život, který zablokovali jeho odpůrci. Rakušan reagoval.

Mediální výbor doporučil Sněmovně neschválení výroční zprávy o činnosti ČT

Sněmovní mediální výbor dnes doporučil Poslanecké sněmovně, aby neschválila zprávu Rady České televize o činnosti ČT za loňský rok. Pro negativní doporučení hlasovalo šest poslanců z 11 přítomných.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance AfD ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Mr. Blackout: „To, před čím jsme varovali o Velikonocích v Německu, se nyní stalo ve Španělsku“

Španělsko, Portugalsko a části Francie zasáhly v pondělí rozsáhlé výpadky elektřiny. Epoch Times si o této mimořádné události pohovořil s odborníkem a známým youtuberem Mr. Blackoutem. Ten lidem doporučuje, aby byli připraveni.

Britská vláda plánuje rozprášit chemii do atmosféry s cílem zastínit slunce a ochladit planetu

Během několik příštích týdnů britští vědci hodlají zahájit projekt rozptylování chemických částic do atmosféry se záměrem snížit globální teploty. Britská vláda financuje tento projekt grantem ve výši 50 milionů britských liber.

EK: Splácení dluhu z NextGeneration EU má stát téměř pětinu nynějšího rozpočtu

Splácení jistiny a úroků z dluhů na financování unijního plánu na podporu oživení, tzv. NextGeneration EU (NGEU), si v novém unijním rozpočtu po roce 2027 vyžádá ročně 25 až 30 miliard eur, tedy až 750 miliard korun. Splátky v maximálním scénáři tak budou představovat téměř pětinu nynějšího rozpočtu unie. Uvedla to Evropská komise ve svém sdělení k novému víceletému finančnímu rámci 2028+, tedy […]

Brusel ve svém „akčním plánu“ neřeší jednu klíčovou věc, upozorňují oceláři

Evropská komise nedávno představila akční plán pro ocel a kovy. Cílem má být „posílit konkurenceschopnost tohoto odvětví a zajistit jeho budoucnost“. Oceláři krok vítají, ale poukazují na neřešení přemrštěných cen energií.

Shen Yun nás vrací „k lidskosti, laskavosti a pokoře“, uvádí kněz

Arménský pravoslavný kněz Mesrob Kerkezian navštívil Shen Yun v Paříži a označil představení za duchovní zážitek, který nás vrací k lidskosti, laskavosti a pokoře.

Co by měl každý návštěvník posilovny vědět o doplňcích před tréninkem

Předtréninkové doplňky slibují energii a výdrž, ale nesou i rizika. Co skutečně obsahují, jak fungují – a kdy je lepší dát si kávu?