Ondřej Procházka

1. 4. 2025

Spíše než obviňovat posla by evropští vůdci měli střízlivě diskutovat o obsahu poselství, které se jim posel snaží (pravda, poněkud nešikovně) sdělit.

Komentář

O úniku „válečných plánů“ Trumpovy administrativy, pokud se tomu tak dá říkat, se napsalo už všechno. Mike Waltz, poradce pro národní bezpečnost, neúmyslně přidal do skupinového chatu vysokých úředníků na síti Signal redaktora časopisu The Atlantic.

Nutno říci, že pro levicový The Atlantic je takový vládní trapas dárkem z nebe, který je potřeba vytěžit do poslední kapky – což se také stalo. K důsledkům a souvislostem celé této anabáze se na stránce The European Conservative vrátil americký publicista Rod Dreher, jehož několik postřehů zde přinášíme.

Spíše než prozrazené „válečné plány“ (ty se spřádají přece jen jinde, než na Signalu) odhalená komunikace šokovala způsobem, jak brutálně Trumpův tým v zákulisí mluví o Evropě.

Nestěžuj si na zrcadlo, když máš křivou hubu

Ve skupinovém chatu viceprezident J. D. Vance své kolegy varoval, že jednostranný útok USA na jemenské povstalce Hútíe s cílem vynutit otevření lodní obchodní trasy přes Rudé moře by podkopal tvrdý přístup prezidenta Trumpa vůči Evropě. Vance upozorňoval, že Suezským průplavem procházejí pouze 3 % amerického obchodu, zatímco až 40 % obchodu evropského.

Po debatě o tom, že Spojené státy jsou jedinou zemí, která je schopna plnit tuto životně důležitou vojenskou misi, Vance souhlasí, ale podotýká: „Jen se mi nelíbí, že bych měl zase zachraňovat Evropu.“

Evropští vládcové by neměli být tolik hákliví na to, jakým tónem o nich jejich američtí spojenci v soukromí hovoří. Myslí si snad někdo, že soukromé hovory např. na téma Trump ve vznešených komnatách Whitehallu nebo Quai d’Orsay nejsou místy pikantní až až? Spíše by měli soustředit na to, co věcně jim američtí spojenci – ať již v zákulisí či na veřejnosti – vytýkají.

Evropské šílení nad únikem peprné komunikace „Signal-gate“ je pokračováním evropského rozčilování nad Vanceovým košatým vyprávěním o slabosti Evropy v mnichovském projevu, v němž jasně řekl, že je načase, aby se Evropa odpoutala od Pentagonu, vypořádala se s domácími problémy a vymyslela, jak se více starat o vlastní obranu. Než obviňovat posla – Vance a jeho kolegy – neměla by vedoucí třída Evropy těžce polknout a střízlivě diskutovat o tom, co dělat pro řešení svých skutečných problémů? Realitu nelze přehlížet jen proto, že Trump a jeho tým je občas nevychovaný.

Sekera místo skalpelu

Na druhé straně ovšem, je velmi znepokojující, jak je Trumpův tým hluchý k tomu, jak se chová ke svým spojencům. Vanceův mnichovský projev byl důležitý a potřebný. Ale Trumpova bizarní šikana Dánska kvůli Grónsku nedává smysl. Ano, je zřejmé, že Grónsko je s otevřením arktických mořských cest stále strategicky důležitější a USA mají jasný zájem toto území ovládat. Ale způsob, jak to administrativa dává najevo, je ošklivý a hloupý.

Podobně nelze pochopit ani podpořit Trumpovy podivné provokace vůči Kanadě, americkému sousedovi a věrnému spojenci. Americký prezident neustále opakuje, že Kanada by měla být 51. státem. Pokud tím dráždil samolibého liberálního „cara“ Justina Trudeaua, dalo se to chápat jako legrace, ale Justin je pryč a Trump svůj nátlak stupňuje!

Trump zřejmě nechápe, že Američané nejsou jediní, kdo má právo být vlastencem. Copak neví, že základem kanadské národní identity je teze „my nejsme Američané“? Který kanadský vlastenec, byť konzervativec, by snesl, aby ho blazeovaní Američané takto ponižovali?

Chce-li Trump skutečně postavit Ameriku na první místo, musí chápat, že vyhrocený americký nacionalismus nevyhnutelně vyvolává nacionalismus v jiných národech. To je naopak nejjistější cesta, jak rozdmýchat protiamerický nacionalismus v zahraničí. A je více než znepokojující sledovat, jak se volební vyhlídky nacionalisticko-konzervativních stran v Evropě snižují, protože Trump používá sekeru tam, když by užitečnější byl skalpel…

Při tom všem, zakončuje svou úvahu Dreher, zůstává faktem: Americká armáda zaútočila na húthijské piráty jménem Evropy, protože Evropa je příliš slabá na to, aby bránila své vlastní životně důležité zájmy. Toto – a nikoliv průšvih na Signalu, včetně všech těch nediplomatických slov na adresu Evropy – je skutečným skandálem.

Převzato ze stránek Konzervativních novin.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanoviska Epoch Times.

Přečtěte si také

Pražský zastupitel Wolf žádá prošetření postupu policie při blokádě Pochodu pro život

Pražský zastupitel Jan Wolf zaslal ministru vnitra Vítu Rakušanovi otevřený dopis, ve kterém žádá prošetření postupu policie při sobotním Pochodu pro život, který zablokovali jeho odpůrci. Rakušan reagoval.

Mediální výbor doporučil Sněmovně neschválení výroční zprávy o činnosti ČT

Sněmovní mediální výbor dnes doporučil Poslanecké sněmovně, aby neschválila zprávu Rady České televize o činnosti ČT za loňský rok. Pro negativní doporučení hlasovalo šest poslanců z 11 přítomných.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance AfD ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Mr. Blackout: „To, před čím jsme varovali o Velikonocích v Německu, se nyní stalo ve Španělsku“

Španělsko, Portugalsko a části Francie zasáhly v pondělí rozsáhlé výpadky elektřiny. Epoch Times si o této mimořádné události pohovořil s odborníkem a známým youtuberem Mr. Blackoutem. Ten lidem doporučuje, aby byli připraveni.

Britská vláda plánuje rozprášit chemii do atmosféry s cílem zastínit slunce a ochladit planetu

Během několik příštích týdnů britští vědci hodlají zahájit projekt rozptylování chemických částic do atmosféry se záměrem snížit globální teploty. Britská vláda financuje tento projekt grantem ve výši 50 milionů britských liber.

EK: Splácení dluhu z NextGeneration EU má stát téměř pětinu nynějšího rozpočtu

Splácení jistiny a úroků z dluhů na financování unijního plánu na podporu oživení, tzv. NextGeneration EU (NGEU), si v novém unijním rozpočtu po roce 2027 vyžádá ročně 25 až 30 miliard eur, tedy až 750 miliard korun. Splátky v maximálním scénáři tak budou představovat téměř pětinu nynějšího rozpočtu unie. Uvedla to Evropská komise ve svém sdělení k novému víceletému finančnímu rámci 2028+, tedy […]

Brusel ve svém „akčním plánu“ neřeší jednu klíčovou věc, upozorňují oceláři

Evropská komise nedávno představila akční plán pro ocel a kovy. Cílem má být „posílit konkurenceschopnost tohoto odvětví a zajistit jeho budoucnost“. Oceláři krok vítají, ale poukazují na neřešení přemrštěných cen energií.

Shen Yun nás vrací „k lidskosti, laskavosti a pokoře“, uvádí kněz

Arménský pravoslavný kněz Mesrob Kerkezian navštívil Shen Yun v Paříži a označil představení za duchovní zážitek, který nás vrací k lidskosti, laskavosti a pokoře.

Co by měl každý návštěvník posilovny vědět o doplňcích před tréninkem

Předtréninkové doplňky slibují energii a výdrž, ale nesou i rizika. Co skutečně obsahují, jak fungují – a kdy je lepší dát si kávu?