Joseph Yizheng Lian

3. 4. 2025

Komentář

Po dvou měsících svého druhého funkčního období byl americký prezident Donald Trump některými politiky na Západě obviněn, že v důsledku svého postoje k válce na Ukrajině opustil dlouholeté spojence Washingtonu. Nemusíme se však dívat příliš daleko do historie, abychom si všimli, že k podobnému aktu „odpřátelení“ došlo ze strany kontinentální Evropy a nebyl neoprávněný.

V roce 1988 zesnulá britská premiérka lady Margaret Thatcherová při přednášce na College of Europe v belgických Bruggách takto radila svým posluchačům: „Musíme usilovat o zachování závazku Spojených států ohledně obrany Evropy. A to znamená uznat zátěž, kterou pro jejich zdroje představuje světová role, kterou na sebe berou, a jejich názor, že jejich spojenci by měli plně nést svůj podíl na obraně svobody, zejména s tím, jak Evropa bohatne.“

Bohužel tato mírná slova Železné lady nepadla na úrodnou půdu.

O jedenáct let později se její tón změnil v pohrdavý a zlomyslný, když na konferenci Konzervativní strany v Blackpoolu šokujícím způsobem prohlásila: „Za mého života přišly všechny problémy z kontinentální Evropy a všechna řešení pocházejí z anglicky mluvících zemí celého světa.“

Mezi Bruggami a Blackpoolem se Thatcherová proměnila z třicetileté zastánkyně evropské integrace v zarytou odpůrkyni. Odsuzovala „britskou malátnost“ – termín, který použil konzervativní politik a historik sir Ian Gilmour ve své knize The Body Politic z roku 1969 pro charakteristiku ekonomické stagnace, sociálního úpadku a pocitu marnosti a beznaděje, které jako by prostupovaly britskou společností.

Thatcherová nesnášela evropský sociální stát, kritizovala nesmiřitelný unionismus a nesnášela moc nevolených bruselských byrokratů, kteří v polovině 90. let prakticky zapomněli na NATO, přestože Evropa zbohatla. Svůj boj vyhrála posmrtně, v roce 2020 (BREXIT).

Americký prezident Ronald Reagan a britská premiérka Margaret Thatcherová pózují fotografům na terase před Oválnou pracovnou ve Washingtonu, 17. července 1987. (Mike Sargent / AFP via Getty Images)

Od té doby Británie, především kvůli okolnostem, opustila Evropu a navázala partnerství v indo-pacifickém regionu, který je jí historicky blízký, podepsala dvoustranné dohody o volném obchodu s Japonskem, Jižní Koreou, AustráliíNovým Zélandem a jedná o nových se Spojenými státy a Indií. Spojené království nedávno získalo členství v Komplexní a progresivní dohodě o Transpacifickém partnerství neboli CPTPP. Nová vláda Labouristické strany se nesnažila tento směr změnit.

Spojené státy jsou na podobné trajektorii. Trump také odmítá velkou vládu a byrokratické nadnárodní agentury. Stejně jako Thatcherová před téměř 40 lety – ale mnohem vehementněji – kritizuje ostatní země NATO za to, že vynakládají příliš málo prostředků na obranu, což je stálá výtka amerických prezidentů, zejména Dwighta Eisenhowera a Ronalda Reagana.

Trumpovi spolupracovníci ochotně kritizovali některé evropské země za to, že opouštějí základní západní hodnoty, jako je svoboda slova, za zrušení bezpečných státních hranic a vpuštění gangsterů a fanatických džihádistů, kteří rozpoutávají teroristické útoky na nevinné občany. To vše se podle Trumpa děje i ve Spojených státech.

Rusko-ukrajinská válka způsobila rozkol mezi Trumpem a ostatními členy NATO. Chce, aby válka skončila, aby se Washington mohl „otočit“ do Indo-Pacifiku a postavit se čelem „postupující hrozbě“ komunistické Číny, kterou od svého prvního funkčního období právem považuje za hlavního protivníka Ameriky.

Dvě hlavní anglicky mluvící země, Spojené státy a Velká Británie, se tak téměř současně vymaňují ze svých závazků v Evropě a obracejí se k Asii. Jejich „opuštěním Evropy a vstupem do Asie“ se tak uzavírá kruh od doby, kdy nejslavnější japonský reformátor 19. století Fukuzawa Jukiči za zcela jiných okolností prosazoval pravý opak, tedy „opuštění Asie a vstup do Evropy“ (1885).

Jestliže příjezd amerického komodora Matthewa Perryho do Japonska v roce 1853 a druhá světová válka znamenaly první a druhý historický příchod Ameriky do Asie, pak „Trumpův obrat“ může být třetím. Mohl by nesmírně přispět k prosperitě v indo-pacifickém regionu mimo Čínu, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, s pokračujícím oddělováním USA od Číny půjde mnoho amerických peněz z Číny do jiných ekonomik v Indo-Pacifiku. Zadruhé, když pod tlakem Trumpa dojde k větší americké vojenské síle, spojené se zvýšenými výdaji na obranu a schopnostmi v zemích východní Asie, tato síla bude nasazena k zadržení čínského režimu a dosažení větší regionální stability, a nové investice přijdou s větší důvěrou.

Ale co potom Evropa, kterou Spojené státy a možná i Británie opouštějí? Bude se jí dařit dobře, ale dosud neočekávaným způsobem.

Scénář bude takovýto: Trump 2.0 bude pokračovat v pobízení Evropy, aby se složila na svou obranu, nutně na úkor svého sociálního státu, klimatické politiky a otevřených hranic, a pokud to bude nutné, poškodí transatlantické vztahy. Trump přitom bude hodně očerňován.

Například nedávný článek BBC obvinil amerického prezidenta z toho, že „vyhodil do povětří světový řád“. To je však čirý eurocentrismus, protože Trump pouze resetuje vztahy Washingtonu s Evropou a Evropa není celý svět.

Ve skutečnosti existují dobré známky toho, že Evropa reaguje na Trumpa zdravým způsobem; například nově zvolený německý vůdce rozhodl, že Německo musí vynaložit obrovské částky na modernizaci své armády, bez ohledu na to, že bude muset nutně snížit výdaje na sociální zabezpečení a přeladit svůj model růstu.

Očekává se, že až bude Evropa opět silná a zdravá, Trump zmizí ze scény a jeho nástupci budou moci napravit vztahy, když budou všechny překážky odstraněny. V té chvíli bude svět stále v podstatě bipolární: tábor otevřené společnosti versus tábor autoritářský nebo horší.

Konflikt mezi oběma tábory se bude odehrávat na dvou hlavních scénách. První z nich je Asie, kde budou Spojené státy – zbavené své evropské zátěže a v jakémsi spojenectví s Japonskem, Tchaj-wanem, Jižní Koreou a Austrálií – čelit čínskému režimu. Nejsilnější mocnost na světě se pokusí zvrátit a zadržet tu nejnebezpečnější. Další na řadě je Evropa, kde se reformovaná a posílená Evropská unie utká s Ruskem. Druhořadá velmoc se bude snažit udržet v šachu velmoc třetího řádu. Pro Západ to bude mnohem racionálnější konfigurace konfliktu a zvládnutelnější dělba práce než nyní.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanoviska Epoch Times.

ete

Přečtěte si také

Pražský zastupitel Wolf žádá prošetření postupu policie při blokádě Pochodu pro život

Pražský zastupitel Jan Wolf zaslal ministru vnitra Vítu Rakušanovi otevřený dopis, ve kterém žádá prošetření postupu policie při sobotním Pochodu pro život, který zablokovali jeho odpůrci. Rakušan reagoval.

Mediální výbor doporučil Sněmovně neschválení výroční zprávy o činnosti ČT

Sněmovní mediální výbor dnes doporučil Poslanecké sněmovně, aby neschválila zprávu Rady České televize o činnosti ČT za loňský rok. Pro negativní doporučení hlasovalo šest poslanců z 11 přítomných.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance AfD ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Mr. Blackout: „To, před čím jsme varovali o Velikonocích v Německu, se nyní stalo ve Španělsku“

Španělsko, Portugalsko a části Francie zasáhly v pondělí rozsáhlé výpadky elektřiny. Epoch Times si o této mimořádné události pohovořil s odborníkem a známým youtuberem Mr. Blackoutem. Ten lidem doporučuje, aby byli připraveni.

Britská vláda plánuje rozprášit chemii do atmosféry s cílem zastínit slunce a ochladit planetu

Během několik příštích týdnů britští vědci hodlají zahájit projekt rozptylování chemických částic do atmosféry se záměrem snížit globální teploty. Britská vláda financuje tento projekt grantem ve výši 50 milionů britských liber.

EK: Splácení dluhu z NextGeneration EU má stát téměř pětinu nynějšího rozpočtu

Splácení jistiny a úroků z dluhů na financování unijního plánu na podporu oživení, tzv. NextGeneration EU (NGEU), si v novém unijním rozpočtu po roce 2027 vyžádá ročně 25 až 30 miliard eur, tedy až 750 miliard korun. Splátky v maximálním scénáři tak budou představovat téměř pětinu nynějšího rozpočtu unie. Uvedla to Evropská komise ve svém sdělení k novému víceletému finančnímu rámci 2028+, tedy […]

Brusel ve svém „akčním plánu“ neřeší jednu klíčovou věc, upozorňují oceláři

Evropská komise nedávno představila akční plán pro ocel a kovy. Cílem má být „posílit konkurenceschopnost tohoto odvětví a zajistit jeho budoucnost“. Oceláři krok vítají, ale poukazují na neřešení přemrštěných cen energií.

Shen Yun nás vrací „k lidskosti, laskavosti a pokoře“, uvádí kněz

Arménský pravoslavný kněz Mesrob Kerkezian navštívil Shen Yun v Paříži a označil představení za duchovní zážitek, který nás vrací k lidskosti, laskavosti a pokoře.

Co by měl každý návštěvník posilovny vědět o doplňcích před tréninkem

Předtréninkové doplňky slibují energii a výdrž, ale nesou i rizika. Co skutečně obsahují, jak fungují – a kdy je lepší dát si kávu?