Na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy 2025, který se konal o víkendu, se čínští zástupci snažili přinutit organizátora k vypuštění jakýchkoliv zmínek o Taiwanu a odstranění taiwanských vlajek ze stánku jednoho z vystavovatelů. Ten to však odmítl, načež si Číňané stěžovali na ministerstvu.
Tomáš Řízek z česko-taiwanského nakladatelství Mi:Lu Publishing popsal pro Český rozhlas, že k jeho stánku opakovaně chodila žena ze stánku s knihami čínských vydavatelů a fotila si dvě malé taiwanské vlajky, které měl ve stánku vystavené. Vlajky měl Řízek vystavit až potom, co mu čínští zástupci na veletrhu naznačili, že Taiwan neexistuje.
Ředitel veletrhu Svět knihy Radovan Auer uvedl pro Epoch Times, že obtěžování nijak neřeší, „dokud to nepřesáhne meze slušného chování“.
Pro Český rozhlas popsal, že čínská agentura, která zastupuje čínské vystavovatele, už před začátkem festivalu oficiálně požadovala stažení loga ministerstva kultury Taiwanu a Taipeiské ekonomické a kulturní kanceláře z webu Světa knihy, kde jsou uvedeni jako partneři. Dříve podobné požadavky chodily přímo z čínské ambasády v Praze, zmínil.
„Čína u nás dlouhodobě vystavovala, poté jsme ale přivezli čínské disidenty, tak přestali, letos se ale někteří vrátili. Měli ale požadavek, abychom Taiwan neuváděli v katalozích. My jsme všechny jejich požadavky odmítli,“ říká Auer pro ČRo.
Agentura zároveň organizátory vyzvala, aby ze stánku Mi:Lu Publishing odstranila taiwanské vlajky. Ani na tuto výzvu ale vedení festivalu nereagovalo.
„Zakládáme si na tom, že ctíme svobodu slova a počítáme i s tím, že k takovým ,incidentům’ dojít může,“ uvedl pro Epoch Times s tím, že k podobným situacím dochází „na mnoha knižních veletrzích“, ovšem jen ze strany Číňanů, kteří se snaží vyvíjet politicko-kulturní nátlak.
Čínská strana si na Auera měla stěžovat u českého ministerstva kultury, kde požadovali jeho odvolání. „Ministerstvo jim odpovědělo, že jsme v demokratické zemi a Svět knihy je soukromá instituce,“ podotkl ředitel festivalu pro ČRo.
Epoch Times sdělil, že pro organizátory veletrhu je velmi důležité, „abychom byli otevření“. Účast historicky zrušili pouze Rusku kvůli napadení Ukrajiny. Rusko považuje za „teroristický stát“.
Sinolog Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu Akademie věd ČR ve svém příspěvku na X poznamenal, že „teroristické praktiky však užívá i KS Číny, jejíž propagandistické divizi byla účast na veletrhu Svět knihy umožněna“. Jeden z čínských vystavovatelů věnoval celou sekci ideologickým traktátům vůdce Komunistické strany Číny a prezidenta ČLR Xi Jinpinga.
Čínská lidová republika (ČLR) si ostrovní zemi Taiwan (oficiálně Čínská republika) nárokuje jako součást svého území, a to i navzdory faktu, že komunisté ostrovu nikdy nevládli. Dvacetimilionový Taiwan má vlastní vládu, armádu, měnu, vlajku i další indicie nezávislého státu, přesto jej jako samostatný stát uznává pouze hrstka zemí ve světě. Peking totiž prosazuje politiku pouze jedné Číny a navázání diplomatických vztahů s jinými zeměmi podmiňuje přerušením oficiálních styků s Taiwanem. Ten proto udržuje neoficiální vztahy s jinými státy prostřednictvím kulturních a ekonomických zastoupení.