Nedostatek zdravotníků v Česku může podle Univerzity Karlovy (UK) a Hospodářské komory (HK) pomoci řešit nábor pracovníků a studentů medicíny z Vietnamu. Instituce uzavřely memorandum o spolupráci, o kterém dnes informovaly v tiskové zprávě. V pilotním projektu dovezou 100 zdravotníků.
V českém zdravotnictví chybí nelékařských pracovníků tisíce, jen sester asi 2500. Jedna třetina ze zhruba 80 000 nemocničních sester je starších 55 let, skoro pětina je v důchodovém věku. Podle komory v současné době čtvrtina inzerátů na volná pracovní místa zdravotníků zůstává bez reakce.
První stovka zdravotníků by měla projít jazykovou a odbornou přípravou ve Vietnamu, pracovat v českém zdravotnictví by začali po úředním uznání jejich zahraničního vzdělání, takzvané nostrifikaci, a doplnění kvalifikace. Model vychází z vládního Programu kvalifikovaný zaměstnanec pro nábor zahraničních pracovníků.
„Program kvalifikovaný zaměstnanec prokázal, že zahraniční pracovníci mohou efektivně doplnit chybějící kapacity na trhu práce. Vidíme v tomto projektu cestu, jak získat kvalifikované lidi, kteří přijdou připravení, motivovaní i jazykově vybavení a budou mít zájem v naší zemi zůstat a pracovat,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.
Důležitá je podle něj i dlouhodobá udržitelnost programu. „Nejde nám o jednorázový nábor, ale o vytvoření systému, který bude přivádět nové kvalifikované pracovníky podle potřeb regionů a ve spolupráci s konkrétními nemocnicemi a zdravotně sociálními zařízeními,“ dodal.
UK vybere kvalitní lektory češtiny přímo ve Vietnamu a navrhne pro ně studijní materiály. „Klíčem k úspěšné integraci i profesnímu uplatnění příchozích je znalost jazyka a schopnost zorientovat se v místním prostředí. Chceme proto vietnamským studujícím nabídnout podporu i odborné zázemí,“ sdělila rektorka UK Milena Králíčková.
Studenti zakončí kurzy jazykovou zkouškou na úrovni B1. „Příchozí budou ve studiu češtiny pokračovat i po svém příjezdu do České republiky,“ doplnila ředitelka Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy Dana Hůlková Nývltová.
Ve Vietnamu se na programu bude podílet tamní ministerstvo práce, zdravotnické školy v provinciích Thai Binh a Hai Duong, Vietnamská národní univerzita, vietnamské velvyslanectví v Praze a české velvyslanectví v Hanoji. Odborný dohled na propojení s českými nemocnicemi zajišťuje Česko-vietnamský vzdělávací institut.
