Epoch Times Česko ČTK

a 10. 6. 2025

Spojené státy už neprojevují bezvýhradnou podporu pro vznik nezávislého palestinského státu. Agentuře Bloomberg to v dnes publikovaném rozhovoru řekl americký velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee. Zároveň se přiklonil k myšlence, aby palestinský stát vznikl na území některé muslimské země, nikoliv na okupovaném Západním břehu Jordánu, pro který Huckabee použil izraelskou vládou preferovaný biblický název Judea a Samaří.

„Pokud nedojde k nějakým významným změnám, které změní kulturu, není pro to prostor,“ řekl Huckabee v rozhovoru s agenturou Bloomberg v Jeruzalémě. Velvyslanec zároveň dodal, že k těmto změnám „pravděpodobně nedojde za našich životů“.

Na otázku, zda ustavení palestinského státu je nadále americkým politickým cílem, jako tomu bylo v uplynulých dvou dekádách, velvyslanec odpověděl: „Nemyslím si to.“

Huckabee podle agentury Bloomberg také navrhl, že by se Palestincům mohlo vyčlenit území v některé muslimské zemi. „Musí to být v Judeji a Samaří?“ poznamenal 69letý Huckabee, přičemž použil biblické názvy, kterými izraelská vláda označuje Západní břeh Jordánu, jenž je domovem zhruba tří milionů Palestinců, kteří žijí pod izraelskou vojenskou nadvládou.

Palestinci tvrdí, že Izrael téměř znemožnil vznik palestinského státu tím, že buduje stále větší židovské osady na Západním břehu Jordánu, podkopává palestinské úřady a neusiluje o zastavení násilí namířeného proti Palestincům ze strany osadníků.

Huckabee, který je bývalým guvernérem Arkansasu, je evangelikální křesťan a během své politické kariéry obhajoval výstavbu židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, poznamenala agentura Reuters.

Evropské a arabské země se snaží podpořit vytvoření palestinského státu pod vedením palestinské samosprávy, která kontroluje část Západního břehu Jordánu, jako součást procesu, který má ukončit válku v Pásmu Gazy. Tu Izrael zahájil v odvetě za teroristický útok Hamásu ze 7. října 2023.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Jde o život a smrt.“ Senátem v prvním čtení prošla novela, kterou někteří senátoři označují za skrytou eutanazii

Senát včera projednal novelu zákona o zdravotních službách, která má nově upravit rozhodování o péči na konci života. Někteří senátoři však návrh kritizují, podle nich jde o pokus o skryté uzákonění eutanazie. Zákon odmítají i některé hospicové a paliativní organizace.

Nejdůvěryhodnějším politikem je prezident, nejvyšší nedůvěru má Turek, vychází z průzkumu CVVM

Respondenti v aktuálním dotazování hodnotili to, jak důvěřují prezidentovi, premiérovi, předsedům obou komor Parlamentu, členům vlády a šéfům stran, které mají poslanecký klub, ale nejsou ve vládě ani ve vedení Sněmovny.

Zdechovský vyzval Evropskou komisi k zásahu na Slovensku, které viní z tunelování evropských fondů

Zdechovský poukázal na další možné případy zneužívání evropských fondů na Slovensku pro soukromé účely, včetně jezírka pro golfový rezort místního magnáta.

Na dekarbonizaci nejsme energeticky připraveni, soláry nás v zimě nezachrání, varoval akademik

Odborník na ekonomiku v energetice varoval průmyslové podniky, že dekarbonizační plány České republiky v jejich současné podobě přinesou nedostatek elektřiny.

Flavio Bolsonaro pro Epoch Times: Evropa je pro Brazílii alternativou k Číně – bez levicové politiky

Flavio Bolsonaro v Paříži líčí svou prezidentskou vizi: kritiku současného prezidenta Luly da Silvy, distanc od Číny, podporu Izraele a obrat k Evropě po volbách 2026.

Proti digitálním zákonům EU: USA chtějí podporovat iniciativy za svobodu slova v Evropě

Americká vláda pod vedením prezidenta Donalda Trumpa chce finančně podpořit iniciativy v Evropě, které se zaměřují na ochranu svobody projevu a svobody slova.

Blesk protíná oblohu nad budovami během světelné show v Pekingu v předvečer 100. výročí Komunistické strany Číny, 30. června 2021. (Noel Celis / AFP prostřednictvím Getty Images)
Komunistická strana Číny vstoupila do stavu kolapsu

Novoroční prohlášení centra pro vystoupení z KS Číny tvrdí, že režim vstoupil do fáze systémového kolapsu a blíží se jeho konec.

Jak vznikla první kolonie v Austrálii?

Před 238 lety započala kolonizace Austrálie, když dorazila první britská flotila do zálivu Botany Bay.

Průvodce přežitím pátku třináctého

Pátek třináctého děsí svět už po staletí. S nadhledem a humorem se podíváme, proč má číslo 13 tak špatnou pověst a jak se s ní vypořádat.