Epoch Times Česko ČTK

a 30. 6. 2025

Izrael má zájem o navázání diplomatických vztahů se Sýrií a Libanonem, ale nehodlá v rámci jakékoliv mírové dohody vyjednávat o Golanských výšinách. Podle agentury Reuters to dnes na tiskové konferenci řekl izraelský ministr zahraničí Gideon Saar. „Izrael má zájem o rozšíření okruhu míru a normalizace vztahů,“ uvedl Saar, přičemž vyjádřil přání o rozšíření takzvaných Abrahámovských dohod o Libanon a Sýrii. Zároveň ale zdůraznil, že „hlavní bezpečnostní zájmy Izraele musejí být zachovány“.

V roce 2020 za zprostředkování Spojených států, v době prvního mandátu amerického prezidenta Donalda Trumpa, Izrael oznámil normalizaci vztahů se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a později též Súdánem a Marokem. Dohodám se říká Abrahámovské, podle biblického patriarchy Abraháma uctívaného židy i muslimy.

Golanské výšiny jsou strategicky významnou oblastí o rozloze 1710 kilometrů čtverečních na jihozápadě Sýrie při hranicích s Izraelem, Libanonem a Jordánskem. Výšiny obsadil Izrael za šestidenní arabsko-izraelské války v červnu 1967 a v roce 1981 v rozporu s rezolucí OSN 1200 kilometrů čtverečních anektoval; zhruba 510 kilometrů čtverečních na východě území kontroluje Sýrie. V nárazníkovém pásmu o šířce dvou až šesti kilometrů působí Pozorovatelské síly OSN pro odpoutání (UNDOF).

Trump během svého prvního funkčního období v roce 2019 uznal svrchovanost Izraele nad Golany, čímž se odklonil od pozice, kterou Washington zastával do té doby.

Agentura Reuters v květnu napsala, že Izrael je v kontaktu s novým syrským islamistickým vedením a že se představitelé obou zemí setkali s cílem zklidnit napětí a zabránit bojům v pohraničí. Trump se v témže měsíci v Saúdské Arábii setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou a vyzval jej k normalizaci vztahů s Izraelem, přičemž překvapivě oznámil zrušení sankcí vůči Sýrii. Vůdce islamistických povstalců Šara se stal syrským prezidentem po pádu režimu dlouholetého prezidenta Bašára Asada loni v prosinci. Izraelské síly se poté podle Reuters přesunuly do demilitarizované zóny uvnitř Sýrie, včetně strategicky významné syrské strany hory Hermon, ze které je vidět na Damašek.

Související témata

Přečtěte si také

Decroix ve středu představí vládě auditora k objasnění bitcoinové kauzy

Ministryně spravedlnosti Eva Decroix ve středu představí vládě i veřejnosti vybraného externího auditora k objasnění postupů v bitcoinové kauze.

Oldřich Kužílek
„Ústavní soud důrazněji praštil pěstí do stolu,“ říká autor zákona o svobodnému přístupu k informacím

„Nález Ústavního soudu potvrzuje dlouhodobý názor, že i ze soudních procesů je třeba poskytovat veřejnosti informace...“

Nevstupovat do sklepů, řek a koupacích vod, doporučuje ministr. Na východ republiky míří silné deště

Během úterý a středy jsou podle Českého hydrometeorologického ústavu  v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji očekávané intenzivní srážky. 

Dvořák, odsouzený za násilné útoky na ženách, neuspěl se svou stížností u Ústavního soudu

Ústavní soud odmítl stížnost Jiřího Dvořáka, jenž za útoky na několik žen v Praze dostal doživotní trest.

Geopolitické bojiště vzácných zemin

Vzácné zeminy jsou strategickou surovinou budoucnosti. Svět hledá cesty, jak se vymanit ze závislosti na Číně a přetváří globální rovnováhu.

EU dala definitivní zelenou pro přijetí Bulharska do eurozóny od příštího ledna

Drtivá většina poslanců Evropského parlamentu dnes podpořila zavedení eura v Bulharsku od 1. ledna příštího roku.

V důsledku koronavirové krize mnozí trpěli, ale někteří se obohatili, řekl europoslanec

Včera večer se na plénu Evropského parlamentu probíral návrh na vyslovení nedůvěry Ursule von der Leyenové a její Evropské komisi. Co říkal navrhovatel a jak argumentovala Leyenová?

Síla dýně: Posiluje imunitu, reguluje krevní cukr a chrání zrak

Dýně posiluje imunitu, reguluje cukr v krvi, podporuje trávení a chrání zrak. Objevte její účinky i recepty z tradiční medicíny.

Nové doporučení upřednostňuje léky na hubnutí před změnou životního stylu při prevenci srdečních chorob

Nové směrnice doporučují léky na hubnutí jako první volbu u obézních pacientů s rizikem srdečních chorob. Výzvy i přísliby léčby.