Epoch Times Česko ČTK

a 14. 10. 2025

Téměř pět desítek ložisek kameniva a štěrkopísku v ČR by se mělo stát ložisky strategického významu. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), podle něj v budoucnu hrozí alarmující nedostatek zásob, které budou zapotřebí na strategické stavby. Vyplývá to z návrhu, který ve středu projedná vláda.

Návrh vznikl na základě studie zpracované Těžební unií, Českou geologickou službou a Sdružením pro výstavbu silnic. Podle té bylo v roce 2024 v ČR 234 aktivních ložisek stavebního kamene a zhruba 211 činných kamenolomů. Nejvíce kamenolomů bylo v provozu na Vysočině, ve Středočeském, Olomouckém, Jihočeském, Pardubickém a Ústeckém kraji.

ČR podle studie disponuje zdánlivě velkým objemem ložisek stavebního kamene, v zemi by ho mělo být přes 2,5 miliardy metrů krychlových. Objemy vytěžitelných zásob jsou výrazně nižší a činí 730 až 760 milionů metrů krychlových, což představuje asi 30 procent z celkových geologických zásob. Zásoby s povolenou těžbou jsou ještě nižší. Je to zhruba 520 až 560 milionů metrů krychlových.

„Pokud nebudou do deseti let postupně vytvářeny územní předpoklady pro otvírku nových ložisek náhradou za postupně dotěžované lokality, dá se předpokládat ukončení těžeb na minimálně 45 až 50 procent všech funkčních ložisek štěrkopísků na území ČR,“ uvedlo ministerstvo k zásobám štěrkopísku.

Stejné riziko je i u zásob drceného kameniva, u něhož v následujících osmi až 12 letech podle úřadu budou postupně vytěženy současné zásoby a následně bude hrozit nedostatek pro potřeby státu. „Nedostatečné zásoby se projevují rostoucí cenou, delšími dovozovými vzdálenostmi, nedostatkem některých klíčových kvalitních frakcí drceného a těženého kameniva do obaloven a betonáren,“ podotklo ministerstvo.

Varování MPO

MPO v této souvislosti varovalo, že suroviny by tak v budoucnu mohly chybět například při výstavbě vysokorychlostních železnic, dálnic nebo dalších strategicky důležitých projektů v dopravě či energetice. Ministerstvo proto navrhlo 18 ložisek štěrkopísku a dalších 29 ložisek kameniva určit ložisky strategického významu.

„Otvírka nových ložisek je jedinou možností k dosažení dostatečného množství stavebních surovin pro strategické stavby a surovinovou bezpečnost. Je tedy nezbytné, jako nástroj prevence dostupnosti surovin, využití institutu ložiska strategického významu, kdy vláda nařízením vlády určí ložiska nezbytná pro zajištění surovin pro klíčové strategické stavby,“ uvedlo MPO v návrhu.

Šlo by tak o další podobné opatření během několika měsíců. Na jaře vláda určila ložiskem strategického významu zásoby lithia v oblasti Cínovce na Teplicku a Horního Slavkova na Sokolovsku a také zásoby manganu poblíž Chvaletic na Pardubicku. Cílem opatření je usnadnit případnou těžbu suroviny v budoucnu a předejít možnému narušení dodávek.

Přečtěte si také

„Jde o život a smrt.“ Senátem v prvním čtení prošla novela, kterou někteří senátoři označují za skrytou eutanazii

Senát včera projednal novelu zákona o zdravotních službách, která má nově upravit rozhodování o péči na konci života. Někteří senátoři však návrh kritizují, podle nich jde o pokus o skryté uzákonění eutanazie. Zákon odmítají i některé hospicové a paliativní organizace.

Nejdůvěryhodnějším politikem je prezident, nejvyšší nedůvěru má Turek, vychází z průzkumu CVVM

Respondenti v aktuálním dotazování hodnotili to, jak důvěřují prezidentovi, premiérovi, předsedům obou komor Parlamentu, členům vlády a šéfům stran, které mají poslanecký klub, ale nejsou ve vládě ani ve vedení Sněmovny.

Zdechovský vyzval Evropskou komisi k zásahu na Slovensku, které viní z tunelování evropských fondů

Zdechovský poukázal na další možné případy zneužívání evropských fondů na Slovensku pro soukromé účely, včetně jezírka pro golfový rezort místního magnáta.

Na dekarbonizaci nejsme energeticky připraveni, soláry nás v zimě nezachrání, varoval akademik

Odborník na ekonomiku v energetice varoval průmyslové podniky, že dekarbonizační plány České republiky v jejich současné podobě přinesou nedostatek elektřiny.

Flavio Bolsonaro pro Epoch Times: Evropa je pro Brazílii alternativou k Číně – bez levicové politiky

Flavio Bolsonaro v Paříži líčí svou prezidentskou vizi: kritiku současného prezidenta Luly da Silvy, distanc od Číny, podporu Izraele a obrat k Evropě po volbách 2026.

Proti digitálním zákonům EU: USA chtějí podporovat iniciativy za svobodu slova v Evropě

Americká vláda pod vedením prezidenta Donalda Trumpa chce finančně podpořit iniciativy v Evropě, které se zaměřují na ochranu svobody projevu a svobody slova.

Blesk protíná oblohu nad budovami během světelné show v Pekingu v předvečer 100. výročí Komunistické strany Číny, 30. června 2021. (Noel Celis / AFP prostřednictvím Getty Images)
Komunistická strana Číny vstoupila do stavu kolapsu

Novoroční prohlášení centra pro vystoupení z KS Číny tvrdí, že režim vstoupil do fáze systémového kolapsu a blíží se jeho konec.

Jak vznikla první kolonie v Austrálii?

Před 238 lety započala kolonizace Austrálie, když dorazila první britská flotila do zálivu Botany Bay.

Průvodce přežitím pátku třináctého

Pátek třináctého děsí svět už po staletí. S nadhledem a humorem se podíváme, proč má číslo 13 tak špatnou pověst a jak se s ní vypořádat.