Komentář
Zákaz trestního zákoníku v Kanadě týkající se úmyslné podpory nenávisti (sekce 319) je vysoce politický, protože se uplatňuje selektivně pouze na některé skupiny a na jiné ne.
Úmyslná podpora nenávisti vůči lidem na základě jejich rasy, náboženství, sexuální orientace a dalších osobních charakteristik tak může vést k odnětí svobody až na dva roky. Kanaďané však mají naprostou svobodu podporovat nenávist vůči jednotlivcům a skupinám identifikovatelným na základě jejich profese, vzhledu, chování, bohatství, sociálního postavení, příjmové úrovně, způsobu výdělku, politických názorů a nekonečného seznamu dalších osobních charakteristik. Podpora nenávisti vůči sexuální menšině je nezákonná, zatímco podpora nenávisti vůči Kanaďanům, kteří se rozhodnou nenechat si aplikovat novou vakcínu, je legální.
Pokud je podpora emoce nenávisti skutečně hodná kriminalizace a pokud je tato kriminalizace odůvodněným porušením svobody projevu chráněné Chartou práv a svobod, proč je zákon tak selektivní v tom, že zahrnuje pouze některé skupiny, zatímco tolik jiných vylučuje?
Návrh zákona C-9, týkající se potírání nenávisti, je nyní projednáván ve Sněmovně reprezentantů. Návrh zákona C-9 činí stávající kanadské zákony o nenávistných projevech ještě více politickými tím, že kriminalizuje veřejné zobrazování některých symbolů, ale jiných nikoli. Podle návrhu zákona C-9 by těm, kdo veřejně zobrazí nacistickou svastiku nebo vlajku teroristické organizace, hrozilo až dvouleté vězení. Avšak komunistická symbolika kladiva a srpu, pod níž byly desítky milionů lidí zavražděny v Sovětském svazu, Číně, Kambodži a jinde, je podle návrhu C-9 plně přípustná. Dobré zákony by měly být založeny na zdravých principech, nikoli na politice.
Když se politici a soudci pokoušejí definovat emoci „nenávisti“, kroutí se jako preclíky a provádějí trojitá salta vzad. Návrh C-9 se snaží definovat „nenávist“ tak, že vylučuje projev, který pouze „zneváží, poníží, zraní nebo urazí“, a prohlašuje, že „nenávist“ znamená „emoci zahrnující odpor nebo hanobení, která je silnější než pohrdání nebo nelibost“. Stejně jako u „nenávisti“ neexistuje žádný jasný, objektivní ani identifikovatelný standard toho, co představuje – a nepředstavuje – „odpor“ nebo „hanobení“. Bez ohledu na to, jak se soudy nebo zákonodárci mohou snažit definovat emoci nenávisti, určení toho, co je „nenávistné“, bude vždy nakonec záviset na osobních pocitech a subjektivních předsudcích policisty, státního zástupce a soudce, kteří daný projev vidí, slyší nebo čtou.
Návrh C-9 ruší současnou podmínku, že k trestnímu stíhání za trestné činy nenávistné propagandy je nutný souhlas ministra spravedlnosti a generálního prokurátora Kanady. Tato zásadní pojistka sloužila jako nutná kontrola, která měla zajistit řádné posouzení veřejného zájmu zohledňující mimo jiné ochranu svobody projevu podle Charty. Odstranění této přezkumné procedury návrhem C-9 povede k tomu, že více Kanaďanů bude stíháno za to, co říkají na sociálních sítích a jinde.
Návrh C-9 vytváří nový trestný čin nenávisti, který zvyšuje – a často zdvojnásobuje – maximální tresty za jakýkoli trestný čin motivovaný nenávistí. Návrh C-9 vytváří riziko duplicitního trestání, jakož i nadměrných a nepřiměřených trestů.
Zda byl trestný čin „motivován zaujatostí, předsudkem nebo nenávistí“, je již povinným hlediskem při ukládání trestu podle sekce 718 trestního zákoníku. Pokud osoba spáchá závažný trestný čin, dostupné tresty jsou dlouhé. Neexistuje žádný důkaz, že současné tresty jsou nedostatečné, ani v případech „motivovaných nenávistí“.
Zvýšené maximální tresty vytvořené návrhem C-9, které mohou být uloženy, když soudce má za to, že trestný čin byl motivován „nenávistí“, jsou znepokojivé. Maximální tresty odnětí svobody se zvyšují z dvou let na pět let, z pěti let na deset let, z deseti let na čtrnáct let a ze čtrnácti let na doživotí. To jde mnohem dál než značná pravomoc, kterou soudci již mají, ukládat delší tresty těm, jejichž trestné činy mohly být motivovány nenávistí.
Návrh C-9 by vytvořil nový trestný čin úmyslného bránění přístupu k modlitebnám a jakékoli „budově nebo stavbě“, kterou převážně využívá skupina identifikovatelná podle své etnicity, genderové identity, genderového vyjádření a jiných selektivních důvodů. Mravní přesvědčení a politické názory jsou vyloučeny z právně uznaných důvodů. Web federální vlády uvádí „rostoucí antisemitismus, islamofobii, homofobii a transfobii“ jako odůvodnění návrhu C-9, aniž by se jakkoli zmínil o vypálení desítek křesťanských kostelů úmyslnými žhářskými útoky a desítkách dalších, které byly vandalizovány a znesvěceny. Proč tato opomenutí?
Kromě politické povahy návrhu C-9 je již dnes trestným činem někomu vyhrožovat nebo ho zastrašovat a bránit přístupu k modlitebnám a jiným místům. Trestní zákoník již nyní zakazuje Kanaďanům zasahovat do zákonného přístupu ke všem veřejným i soukromým objektům bez výjimky. Jinými slovy, tato část návrhu C-9 o „ochraně přístupu k modlitebnám“ je nadbytečná a odvádí pozornost od nedostatečného vymáhání stávajících zákonů.
Ve Spojeném království jsou každý rok trestně obviněny tisíce lidí na základě toho, co říkají na sociálních sítích, a lidé jsou posíláni do vězení za svůj projev. Návrh C-9 posouvá Kanadu stejným směrem. Kanaďané, kteří si cení svobody projevu, by měli co nejdříve kontaktovat své poslance.
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanoviska Epoch Times.
–ete–
