Epoch Times Česko ČTK

a 27. 11. 2025

Aktualizováno v 10:21

Afghánec podezřelý z postřelení dvou gardistů nedaleko Bílého domu spolupracoval v Afghánistánu s americkou vládou včetně Ústřední zpravodajské služby (CIA), oznámil podle televize Fox News ředitel CIA John Ratcliffe. Nyní devětadvacetiletý muž byl podle Ratcliffa příslušníkem partnerské síly v Kandaháru. Do Spojených států přišel v rámci programu bývalého prezidenta Joea Bidena. Jeho vláda nechala do USA evakuovat a přesídlit desítky tisíc Afghánců poté, co se v srpnu 2021 z této země stáhli američtí vojáci.

„Bidenova administrativa ospravedlnila převezení údajného střelce do Spojených států v září 2021 jeho předchozí spoluprací s americkou vládou včetně CIA,“ uvedl podle Fox News Ratcliffe. Dodal, že muži podle něj vstup do USA nikdy neměl být povolen. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa po útoku oznámila, že zastavila zpracovávání žádostí o imigraci z Afghánistánu.

Podezřelým je Rahmánulláh Lakanvál, uvádějí americká média s odvoláním na ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Muž do USA přišel poté, co deset let působil v afghánské armádě po boku amerických vojáků v Afghánistánu, řekl stanici NBC News jeho příbuzný, který s Lakanválem v ozbrojených silách sloužil. „My jsme byli ti, na které v Afghánistánu cílil Tálibán. Nemůžu uvěřit, že by toto mohl udělat,“ řekl mužův příbuzný NBC News.

Lakanvál, který vyrůstal v afghánské provincii Chóst, žil v Bellinghamu ve státě Washington s manželkou a pěti dětmi, uvedl jeho příbuzný. Dotyčný dodal, že s Lakanválem naposledy hovořil před několika měsíci, kdy podezřelý Afghánec pracoval pro společnost Amazon. Podle stanice CNN muž loni požádal v USA o azyl, který mu Trumpova administrativa udělila letos v dubnu.

„Tento ohavný útok byl činem zla, činem nenávisti a činem teroru… Nyní musíme znovu prověřit každého cizince, který za Bidena přišel z Afghánistánu do naší země,“ řekl v reakci na útok Trump v projevu zveřejněném na sociální síti Truth Social. „Pokud nedokážou milovat naši zemi, nechceme je (tady),“ dodal americký prezident, který byl v době útoku na Floridě.

Trump rovněž prohlásil, že nařídil nasazení dalších 500 členů Národní gardy ve Washingtonu. Stovky členů Národní gardy z hlavního města a několika amerických států už hlídkují ve Washingtonu poté, co Trump v srpnu vydal příkaz, kterým převzal kontrolu nad místní policií a vyslal gardy z osmi států do metropole. Federální soudkyně minulý týden nařídila Trumpově administrativě jejich nasazení ve Washingtonu ukončit. Trumpovo rozhodnutí nasadit gardisty ve Washingtonu je podle ní protiústavní a zasahuje do pravomoci místní správy.

Útok na gardisty se stal ve středu okolo 14:15 místního času (20:15 SEČ) u náměstí Farragut Square nedaleko Bílého domu. Podezřelý vyšel zpoza rohu a oba gardisty „přepadl ze zálohy“, řekl na tiskové konferenci zástupce šéfa metropolitní policie Jeff Carroll. Po přestřelce se dalším jednotkám gardy podařilo střelce zneškodnit, dodal. Policie následně místo činu uzavřela, stejně jako Bílý dům.

Šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Kash Patel uvedl, že postřelení gardisté jsou v kritickém stavu. Zranění utrpěl rovněž střelec.

Program Trumpova předchůdce Bidena do Spojených států podle agentury AP přivedl přibližně 76.000 lidí, z nichž mnozí pracovali po boku amerických vojáků a diplomatů jako tlumočníci a překladatelé.

Související témata

Přečtěte si také

„Složení nové vlády vnímám jako velké pozitivum,“ píše senátor Čunek

Senátor a starosta Vsetína komentuje složení nové vlády, zaměření jednotlivých politických stran a možné dopady jejich politiky na Českou republiku.

Začne se v roce 2026 zatýkat za propagaci komunistického hnutí? Jak bude nový zákon uplatňován v praxi?

Paragraf byl schválen po desetiletích snah českých disidentů postavit komunistická hnutí mimo zákon. Jak se však bude nový zákon uplatňovat v praxi? A postihne i zahraniční delegace ze zemí jako jsou Čína nebo Vietnam?

Prezident nevěří Turkovu příběhu o půjčování mobilu v hospodě, většinu výroků považuje za autentické

Při včerejší návštěvě České Lípy prezident Pavel prohlásil, že nevěří příběhu poslance Turka o půjčování svého telefonu lidem v hospodě. Ono půjčování a psaní na něm jinými lidmi má podle poslance stát za některými kontroverzními výroky.

EU má v plánu od července zavést clo tři eura na balíky v hodnotě do 150 eur

Dohodnuté opatření je součástí snahy omezit dovoz levného čínského zboží prostřednictvím internetových obchodů, jako jsou Shein a Temu.

Trumpova národní bezpečnostní strategie je pro Evropu budíčkem k větší aktivitě, říká lotyšská ministryně zahraničí

Baiba Brazeová uvedla, že Trumpova strategie je výzvou k evropské obnově, nikoli k opuštění Evropy, a vyzvala spojence k posílení obrany, konkurenceschopnosti a vztahů s Washingtonem.

Čínské zpravodajské operace zahlcují Západ

Komunistická země provozuje největší a nejagresivnější zpravodajskou službu na světě. Využívá rozsáhlou síť institucí i jednotlivců k systematickému získávání technologií, což zásadně mění rovnováhu sil.

Když začne umělá inteligence „halucinovat“, už jste pravděpodobně součástí problému

Když se chatboty s umělou inteligencí dostanou k dotazu, často nepřiznají, že něco nevědí.

Pár koupil zchátralou italskou vilu z 50. let – renovují ji, aby se mohli usadit u pláže

Pár koupil zchátralou vilu v Itálii za 216 000 dolarů (cca 4 752 000 Kč). Renovace zahrnuje opravy střechy i přeměnu stodoly na dům. Doufají v pohodový život u pláže.

Chrám Božího hrobu: nejposvátnější místo křesťanství

V jeruzalémském Chrámu Božího hrobu se potkává římsko-byzantská minulost, křižácké dědictví i současná liturgie. Kaple, kupole a skrytá podzemí tu vyprávějí příběh místa, kde se po staletí střídají zbožnost, moc i neklidné soužití církevních tradic.