Íránští diplomaté a úředníci mají ode dneška zákaz vstupu do Evropského parlamentu, oznámila jeho předsedkyně Roberta Metsolaová na síti X. Íránské úřady mezitím předvolaly evropské velvyslance v Teheránu kvůli jejich podpoře protestů, napsala agentura AFP s odvoláním na francouzské ministerstvo zahraničí.
„Vzhledem k tomu, že odvážný íránský lid nadále bojuje za svá práva a svobodu, rozhodla jsem se dnes zakázat všem diplomatickým pracovníkům a všem dalším zástupcům Íránské islámské republiky vstup do všech prostor Evropského parlamentu,“ uvedla Metsolaová.
Generální tajemník Rady Evropy Alain Berset na síti X oznámil svolání schůzky s velvyslanci členských států rady, na níž mají projednat opatření k zabránění eskalace napětí. „Regionální a globální stabilita je ohrožena. Mezinárodní právo a principy Charty OSN musí zvítězit,“ napsal v příspěvku Berset. Rada Evropy není institucí Evropské unie, ale na EU nezávislou organizací sdružující skoro pět desítek evropských zemí.
Íránské úřady dnes mezitím předvolaly evropské velvyslance působící v Teheránu, včetně zástupců Německa, Francie, Itálie a Velké Británie. Írán podle svého ministerstva zahraničí tyto státy odsoudil za jejich podporu protestujícím.
Íránská strana zdůraznila, že „jakákoli politická nebo mediální podpora je nepřijatelná a představuje do očí bijící zasahování do vnitřní bezpečnosti země“. Teherán požádal předvolané velvyslance, aby stáhli oficiální prohlášení na podporu protestujících.
V Íránu už přes dva týdny pokračují rozsáhlé protesty proti teokratickému režimu. Kvůli přerušení internetového a mezinárodního telefonického spojení je nyní složité odhadovat rozsah demonstrací i počty obětí protestů. Nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) sídlící v Oslu dnes uvedla, že od 28. prosince bylo zabito nejméně 648 demonstrantů a tisíce dalších utrpěly zranění. Podle neověřených informací je však obětí mnohem více, některé odhady zmiňují více než 6000 zabitých, uvedla IHR.
