Epoch Times Česko ČTK

a 22. 4. 2026

Zákon, který má změnit nynější formu regulace cen pohonných hmot, Senát dnes podle očekávání hlasy opozice odmítl. Sněmovna tak bude muset o předloze rozhodovat znovu, poslanci vládní koalice plánují normu projednat znovu v pátek, díky většině koalice senátní veto přehlasuje. Předseda opoziční TOP 09 Matěj Ondřej Havel novinářům ve Sněmovně řekl, že je ale pravděpodobné, že opozice zablokuje zařazení bodu na program jednání dolní komory.

O regulaci cen benzinu a nafty v krizových situacích by podle předlohy do budoucna nerozhodovalo ministerstvo financí cenovými výměry, ale vláda svým nařízením. „Znemožní soudní přezkumy vládních regulačních kroků, které se nyní stejně dějí. To je jediný důvod, proč to vláda chce přijmout. My to rozhodně nechceme, s vetem nesouhlasíme,“ řekl Havel novinářům.

Pro zamítnutí hlasovalo 33 z 55 přítomných senátorů, přičemž schválení podpořilo jen 11 senátorů především z klubu vládního hnutí ANO. Senát na rozdíl od Sněmovny, kde má koalice ANO, SPD a Motoristů většinu, odmítl vládní žádost schvalovat zákon ve zkráceném jednání, tedy zrychleně. Podle většiny senátorů pro to kabinet nenaplnil zákonné podmínky. Přesto o předloze Senát rozhodl nestandardně za týden od jeho doručení.

Vládní nařízení by podle odpůrců zákona mohlo mít až roční platnost, jeho vydání by podle zákonného vymezení bylo jen na rozhodnutí kabinetu a nemohlo by být napadeno u správních soudů, pouze u Ústavního soudu. Ministerstvo financí by se tak vyhnulo správním žalobám o náhradu škody od provozovatelů čerpacích stanic, které nyní nutí prodávat pod nákupní cenou. Ústavní soud by mohl nařízení vlády přezkoumávat pouze z podnětu poslanců, senátorů, veřejného ochránce práv, zastupitelstva kraje nebo v souvislosti s řízením o konkrétní ústavní stížnosti.

Senát své výtky k předloze formuloval v doprovodném usnesení, v němž také vyzval vládu k přípravě normy pro naléhavé situace za standardních pravidel tak, aby „nedošlo k oslabení parlamentní kontroly a k omezení soudní ochrany občanů a právnických osob“.

Předsedkyně senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová obvinila odpůrce normy z politikaření. „Tento zákon je pro lidi a vy jste si ty lidi vzali jako rukojmí,“ uvedla. Předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra namítl, že odmítnutý zákon nemá na běžné občany ani firmy žádný vliv s ohledem na cenové regulace ministerstva financí. „Až přijde rozumný zákon, Senát se k němu určitě postaví pragmaticky, a ne politicky a ideologicky,“ dodal.

Zákon je podle vlády reakcí na současný nárůst cen benzinu a nafty v důsledku konfliktu na Blízkém východě. Sněmovna normu schválila minulou středu přes odpor opozice ve stavu legislativní nouze. Část opozice označovala změnu formy regulace cen za návrat k centrálnímu socialistickému plánování.

Pohonné hmoty začaly rychle zdražovat po americkém a izraelském útoku na Írán na přelomu února a března. Růst cen paliv se promítl i do celkové inflace v Česku, když v březnu zrychlila na 1,9 procenta z únorových 1,4 procenta.

Související témata

Přečtěte si také

Volby do Sněmovny by v květnu vyhrálo ANO, Motoristé propadli, ukázal průzkum

Volby do Sněmovny by v případě jejich konání v květnu vyhrálo hnutí ANO, které by dostalo 35,5 procenta hlasů. Na druhém místě skončilo hnutí STAN se ziskem 14,5 procenta, ODS by získala 12 procent hlasů.

Dálniční známky nebudou pravidelně zdražovat, roční má stát nadále 2 570 Kč

Vláda dnes schválila návrh na zrušení pravidelné valorizace a zachování ceny roční známky 2570 korun.

Projekt české účasti na Expo 2025 se prodražil na víc než 600 mil. Kč, řekl Macinka

Celý projekt české účasti na Expo 2025 v Japonsku se podle ministra zahraničí Petra Macinky prodražil z původně stanoveného rozpočtu 290 milionů korun na více než 600 milionů korun.

„Veřejná podpora kultury není odměna za loajalitu“ – incident na MFF Strážnice rezonoval mezi politiky i lidmi

Vypískání dvou motoristických ministrů, kteří se zúčastnili Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice, vyvolal o víkendu řadu reakcí ze strany politiků i veřejnosti.

„Je dodiskutováno,“ říká imunoložka k Národní očkovací strategii. Dialog se nekonal

Národní očkovací strategie proklamuje nutnost komunikace a dialogu s odborníky, ale její schvalování často probíhá záměrně bez přizvání kritických hlasů.

Kriminalita v Česku neroste, přibývá však případů s vysokou agresí dětí, vyplývá ze zprávy Nejvyššího státního zastupitelství

Kriminalita v Česku zůstala loni podle dat Nejvyššího státního zastupitelství zhruba na úrovni roku 2024. Přibývá ale případů s vysokou agresí, a to především u dětí. ČTK to dnes řekl mluvčí NSZ Petr Malý.

Brusel chce vyrovnat obchodní vztahy s Čínou, uvedl eurokomisař Šefčovič

Čínský vývoz do Evropské unie neustále roste, zatímco podíl EU na čínském trhu se zmenšuje, tento trend není udržitelný, uvedl komisař pro obchod Maroš Šefčovič po dnešním jednání s čínským ministrem obchodu Wang Wen-tchaem.

Manželka Jordana Petersona na vyprodaném náhradním představení Shen Yun: Mému muži by se to opravdu líbilo

Tammy Petersonová, manželka psychologa Jordana Petersona, označila Shen Yun za poselství naděje a obnovy tradic. Představení se do Toronta vrátilo po jarním zrušení části vystoupení kvůli falešným bombovým hrozbám spojeným s Čínou.

Proč léky na ADHD některým dětem pomáhají – a u jiných selhávají

Léky na ADHD mohou pomoci, ale nesprávná diagnóza a chvátání situaci zhorší. Odborníci radí, kdy s medikací raději nespěchat.