Epoch Times Česko ČTK

a 27. 4. 2026

Energetická skupina ČEZ usiluje o dohodu o dlouhodobých dodávkách zemního plynu z Ázerbájdžánu. Řekl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) v ázerbájdžánském městě Gabala po jednání s prezidentem této zakavkazské země Ilhamem Alijevem. Baku má zase zájem o prohloubení spolupráce obou zemí v obranném průmyslu. Strojírenská skupina Škoda Group, konkrétně Škoda Transportation, usiluje o účast v tendru na dodávky vlakových souprav pro metro v Baku.

„Určitě chci vztahy našich zemí dále rozvíjet, a proto jsem milerád pozval prezidenta Ilhama Alijeva i s jeho paní do České republiky,“ napsal pak Babiš odpoledne na síti X.

Ázerbájdžán byl v loňském roce největším dovozcem ropy do Česka. Přiteklo z něho přes 42 procent dovezené ropy.

Podle Babiše Alijev navrhl zasedání mezivládní komise, za českou stranu v ní bude ministr průmyslu Karel Havlíček. „Bude pokrývat všechny ty aktivity, o kterých jsme mluvili,“ řekl. Zmínil například i spolupráci mezi ázerbájdžánskými a českými univerzitami.

Energetika tvoří podle Alijeva hlavní oblast spolupráce mezi oběma zeměmi, kterou by chtěl ale rozšířit o obranný průmysl.

Řada firem, které doprovázejí Babiše na jeho cestě po Ázerbájdžánu a Střední Asii, už podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje v zemi působí, nynější návštěva tak podle něho má spíše rozvinout další možnosti vzájemného obchodování. Přítomny jsou například skupina CSG (Czechoslovak Group) podnikatele Michala Strnada, pardubický výrobce výbušnin a střeliva Explosia, Frýdlantské strojírny nebo strojírenská skupina Škoda Group.

Ázerbájdžán je třetím největším producentem ropy z bývalých republik Sovětského svazu a země je závislá na příjmech z prodeje této suroviny. V posledních letech roste význam těžby zemního plynu, o který mají zájem země Evropské unie. Ázerbájdžán se tak podílí na několika ropovodech i plynovodech.

Související témata

Přečtěte si také

Dramatický pokles porodnosti je podle expertky výsledkem dvou faktorů. Podpora prarodičů hraje při rozhodování mladých velkou roli

Současný citelný propad porodnosti českých žen připomíná křivku z 90. let a je výsledkem dvou faktorů, uvedla prof. Kocourková. Na rozhodnutí založit rodinu má u mladých párů vliv i pomoc prarodičů.

NATO bez USA: Evropské armády by nestačily odradit Rusko 

Evropské země by podle analýzy musely bez USA rychle navýšit armády o 300 000 vojáků, zvýšit výdaje nad 3,5 procenta HDP a posílit průmyslový základ, aby čelily Rusku.

Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta

Česká republika a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea.

Piráti a Starostové vyzývají Mrázovou k rezignaci. Ministryně reaguje

Po Pirátech vyzývají ministryni pro místní rozvoj Zuzanu Mrázovou k rezignaci také opoziční Starostové a nezávislí. Ministryně na několik obvinění reagovala po jednání hospodářského výboru.

Případ starší ženy odsouzené na 7,5 roku ukazuje tvrdou represi proti praktikujícím Falun Gongu v Číně

Kampaň čínského režimu za vymýcení Falun Gongu probíhala z velké části v utajení. Rozsudek z případu z roku 2025 nabízí vzácný pohled na celostátní pronásledování.

Pád Saigonu: Jak se zrodil současný Vietnam

30. duben 1975 znamenal sjednocení Vietnamu pod komunistickou vládou i definitivní konec amerického angažmá v jihovýchodní Asii.

Co je dobré vědět o odchodu Spojených arabských emirátů z OPEC

Spojené arabské emiráty oznámily odchod z OPEC a aliance OPEC+, reagují tak na výkyvy v Perském zálivu a růst poptávky. Analytici uvádějí, že krok může oslabit kartel, umožnit vyšší těžbu a ovlivnit globální trhy.

Psychologie peněz: 7 slepých míst a jak je napravit

Správa investic může do každodenního života vnášet stres. S několika jednoduchými principy se ale můžeme cítit klidněji a rozhodovat se s větší jistotou. Ve Spojených státech dnes působí stovky tisíc finančních poradců, přesto společnost McKinsey předpovídá, že do roku 2034 jich bude chybět až 100 000. Poptávka po lidech, kteří dokáží v bohatých zemích odborně […]

Jedna minuta známých zvuků přírody může zlepšit náladu

Minuta poslechu známého ptačího zpěvu snižuje stres a zlepšuje náladu účinněji než exotické zvuky. Zjistěte, jak nás ovlivňuje příroda.