Federální soudkyně v Bostonu 18. června rozhodla, že žaloby proti výkonnému nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa o korespondenčním hlasování mohou pokračovat. V listopadu čekají Spojené státy průběžné (Midterm) volby. Žaloby podaly státy vedené demokraty a organizace hájící volební práva.
Rozhodnutí federální soudkyně Indiry Talwaniové zároveň otevírá možnost, že by sporné nařízení mohlo být zablokováno dříve, než voliči v listopadu rozhodnou o složení Kongresu.
Talwaniová, kterou do funkce jmenoval prezident Barack Obama, uvedla, že žaloby by měly být projednány již nyní, protože Trumpovo nařízení by mohlo přímo ovlivnit nadcházející primárky i volby v polovině volebního období.
Poznamenala, že nařízení stanovuje konkrétní požadavky pro federální agentury a zavádí změny související s volbami, které by mohly ovlivnit letošní volební proces.
Podle soudkyně by odložení soudního přezkumu mohlo žalujícím způsobit značnou újmu. Zároveň však konstatovala, že stále není jasné, jak přesně budou federální agentury, například Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) a Americká poštovní služba (USPS), nařízení provádět.
Právě kvůli těmto nejasnostem Talwaniová prozatím zamítla právní námitky týkající se voleb do Kongresu, které by byly vzneseny po 3. listopadu. Zároveň ponechala otevřenou možnost, že by se těmito nároky soud mohl zabývat v budoucnu.
Žalobci, mezi něž patří například organizace League of Women Voters, rozhodnutí přivítali v prohlášení zveřejněném prostřednictvím organizace American Civil Liberties Union. Uvedli, že jsou potěšeni, že soud uznal naléhavost případu a umožnil pokračování řízení ve vztahu k letošním volbám.
Bílý dům v prohlášení zaslaném e-mailem deníku Epoch Times zaujal neústupný postoj.
„Trumpova administrativa bude i nadále prosazovat program, s nímž byl prezident zvolen – a jehož součástí je bezpečnost a integrita voleb v naší zemi,“ sdělila mluvčí Abigail Jacksonová. „Právě tento prezidentův volební slib byl důvodem, proč ho miliony Američanů poslaly zpět do Bílého domu.“
Trump podepsal výkonné nařízení 31. března. Prosazuje v něm přísnější opatření pro korespondenční hlasování.
Nařízení ukládá Ministerstvu vnitřní bezpečnosti, aby vytvářelo a poskytovalo státům seznamy potvrzených občanů USA oprávněných volit, a to na základě údajů o občanství, naturalizaci a dalších federálních záznamů.
Zároveň nařizuje Americké poštovní službě, aby doručovala hlasovací lístky pouze voličům uvedeným na státem schválených seznamech pro korespondenční hlasování.
Poštovní služba již navrhla pravidla, podle nichž by státy musely poskytovat jména voličů a čárové kódy hlasovacích lístků, aby bylo možné tento požadavek splnit.
Nařízení rovněž ukládá Ministerstvu spravedlnosti, aby upřednostňovalo vyšetřování a trestní stíhání státních a místních volebních úředníků, kteří vydávají federální hlasovací lístky osobám považovaným za nezpůsobilé k volbě.
Podle americké ústavy nesou hlavní odpovědnost za organizaci federálních voleb jednotlivé státy.
Organizace hájící volební práva spolu se 23 státy a D.C. tvrdí, že výkonné nařízení je protiústavní a že prezident nemá pravomoc určovat, jak jednotlivé státy organizují volby.
Na této zprávě se podílela agentura Reuters.
–ete–
