ČTK

24. 7. 2026

Americká administrativa ve čtvrtek večer oznámila nová cla ve výši 10 procent a 12,5 procenta. Nahradí desetiprocentní dočasné clo, jehož platnost končí v noci na dnešek SELČ, uvedly agentury. Cla se týkají šesti desítek zemí, které představují zhruba 99 procent dovozu do Spojených států, a to včetně Evropské unie. Pro země EU bude platit základní desetiprocentní clo.

Nová cla začnou platit o půlnoci washingtonského času, tedy dnes v 6:00 SELČ, kdy vyprší předchozí dočasné desetiprocentní clo.

Představitel americké administrativy Jamieson Greer odůvodnil zavedení nových cel nedostatečně důraznou legislativou proti nucené práci. Podle rozhodnutí amerického ministerstva obchodu všechny země, na jejichž vývoz do USA bude platit nové clo, nedokázaly zabránit dovozu výrobků, jež jsou výsledkem nucené práce. „Spojené státy mají už skoro jedno století zákaz dovozu výrobků, které pochází z nucené práce, a striktně ho vymáhají,“ uvedl Greer, který podle agentur odmítl souvislost mezi končícím dočasným clem a nově oznámenými cly.

Na země, kde je legislativní stav z amerického hlediska uspokojivější, Spojené státy uvalí desetiprocentní clo. Patří mezi ně Evropská unie, Británie či Kanada. Pro ostatní země bude platit clo ve výši 12,5 procenta.

Podle rozhodnutí amerického ministerstva obchodu u zboží z EU bude clo činit minimálně deset procent. Pokud je na zboží již uvaleno jiné clo ve výši více než deset procent, tak se poplatek za dovoz do USA už nebude dále zvyšovat.

Americká administrativa pro uvalení cel nově využije článek 301 obchodního zákoníku, který umožňuje přijmout tato opatření v případě diskriminačních či neospravedlnitelných obchodních praktik. Trump využil tohoto ustanovení při svém prvním mandátu k uvalení cel na Čínu a toto rozhodnutí soudy nezrušily, uvedla agentura AP.

Dočasné desetiprocentní clo Trumpova administrativa uvalila poté, co nejvyšší soud v únoru část cel zrušil. Ustanovení, které administrativa využila, však omezuje trvaní takového cla na maximálně 150 dní.

Některé zboží dostalo z nových cel výjimku. Jedná se například o ropu, plyn či hnojiva. Cla se nevztahují ani na zboží, na které jsou uvalená odvětvová cla.

Současný americký prezident Trump je velkým zastáncem cel. Podle něj tato opatření povedou k tomu, že se část průmyslové výroby vrátí do Spojených států. Obchodní partnery také silně kritizuje za to, že podle něj zneužívají Spojené státy. Cla se také mohou stát dalším příjmem pro federální pokladnu. Kritici opatření ale poukazují na to, že dovozci většinou poplatky promítnou do cen výrobků, což přispívá k růstu spotřebitelských cen a inflaci.

Související témata

Přečtěte si také

„Skanzen české energetiky“ vs „Máme radost“ – zúžení akceleračních zón přineslo kritiku i spokojenost

Poté, co vláda Andreje Babiše včera oznámila zúžení akceleračních zón pro výstavbu solárních a větrných elektráren na 11 procent plochy původně projektované předchozí vládou, reagovali proponenti i kritici obnovitelných zdrojů.

Hlaváč: Armáda při plánování svého rozpočtu počítá s výdaji nad dvě procenta HDP

Česká armáda při plánování svého rozpočtu počítá s výdaji převyšujícími dvě procenta hrubého domácího produktu, aby se jí podařilo naplnit požadavky schopností vůči Severoatlantické alianci (NATO).

Turek na prezidenta žalobu nakonec nepodá

Spor kolem odmítnutí prezidenta Turka ministrem měl pokračovat. Poslanec měl připravený návrh žaloby. Nakonec změnil názor a žalobu nepodá.

Reforma německých zpravodajských služeb může omezit základní práva, varuje tamní zmocněnkyně

Plánovaná reforma německých zpravodajských služeb podle zmocněnkyně pro ochranu osobních údajů Louisy Spechtové-Riemenschneiderové představuje závažná rizika pro občanská práva.

Googlu hrozí po sankcích v EU další žaloby o miliardové odškodné od konkurentů

Desítky let trvající zásahy proti obchodním praktikám americké technologické společnosti Google v Evropské unii vstupují do nové a nákladné fáze.

Johnson & Johnson zaplatí okolo 5 miliard dolarů za urovnání desítek tisíc žalob

Americká společnost Johnson & Johnson zaplatí přibližně 5,5 miliardy dolarů (117 miliard Kč) za urovnání desítek tisíc žalob, podle nichž její dětský zásyp a další výrobky obsahující mastek způsobují rakovinu vaječníků.

Proč starověká medicína spojuje krásu a ušlechtilé umění se zdravím

Zdravý životní styl nespočívá pouze v konzumaci kvalitních potravin a nápojů. Důležité je také pečovat o své smysly – a překvapivě nám v tom může pomoci velké umění.

Jak policista proměnil osobní krizi v záchranné lano pro druhé

Bývalý policista Adam Davis překonal sebevražednou krizi a nyní pomáhá lidem ve službě posilovat víru, rodiny a psychickou odolnost.