Denisse Moreno

8. 7. 2016

Nechat dítě plakat, dokud neusne, možná není zas až tak špatné, jak jste si dosud mohli myslet, praví nedávná studie, kterou provedla Flindersova univerzita z Austrálie.

Když necháte miminka, aby se “doplakala” ke spánku, nepovede to k žádným citovým ani behaviorálních problémům, říkají vědci studie publikované v odborném časopise Pediatrics.

Vyplakání (také nazývané „postupné vyhasnutí“) a další výchovná spánková metoda zvaná „spánkový posun“ mohou zlepšit spací režim nejenom u miminek, ale i u rodičů.

Spánkový posun je metoda, kdy rodiče každý večer postupně posouvají čas, kdy ukládají dítě ke spánku. Cílem je, aby dítě usínalo snadněji.

„U rodičů je přirozené, když mají strach, aby jim děti před spánkem neplakaly,“ uvádí Michael Gradisar, docent psychologie a spánkový expert z Flindersovy univerzity.

„Je dobře zdokumentováno, že odepírání spánku může způsobovat potíže v rodině včetně mateřské deprese. My doufáme, že tyto výsledky přidají další aspekt tomu, jak se rodiče dívají na své reakce, jak zvládají spánkový režim svých dětí i svůj vlastní,“ píše Gradisar na univerzitních stránkách.

Vědci zkoumali reakce u 43 miminek, která měla po dosažení přibližně šesti měsíců problémy se spaním. Děti byly pozorovány a zároveň se na ně aplikovaly dvě výše uvedené metody: vyplakání a spánkový posun.

Ve srovnání s kontrolní skupinou, kde rodiče nepoužívali žádné výchovné spánkové metody, vyšlo najevo, že nemluvňata, která se ke spánku „doplakala“, usínala v průměru o 13 minut dříve a také se v noci daleko méně budila.

Děti ve skupině se spánkovým posunem usnuly o 10 minut rychleji než kontrolní skupina, nicméně to, kolikrát se v noci vzbudily, bylo shodné u obou skupin.

Za půl roku (když měly děti 12 měsíců) se vědci opět podívali na zkoumané děti, aniž by zjistili výraznější rozdíly v emočních či behaviorálních problémech nebo závislosti dětí na rodičích.

„Doufáme, že rodiče dětí ve věku 6–16 měsíců si budou víc vědomi spánkového posunu, který pomáhá nemluvňatům usínat na začátku noci,“ uvedl Gradisar.

Instrukce o uspávacích metodách zmiňovaných v tomto článku můžete najít na internetových stránkách Flindersovy univerzity (v angličtině).

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…