4. 6. 2019

PRAHA – Na Václavském náměstí v Praze se 4. června 2019 shromáždilo 120 tisíc lidí, v rámci kampaně Milion chvilek pro demokracii (odhad počtu uvedla ČT24). Dnešní protest vyvolala situace okolo rezignace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jmenování nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové dne 30. dubna 2019, která v nedávné analýze pro kancelář prezidenta napsala, že v prostředí české justice je možné si „objednat trestní stíhání“, což rozpoutalo širokou diskusi o stavu české justice.

První viceprezident Soudcovské unie České republiky, František Kučera uvedl 24. dubna 2019 pro ČT24, že ve věci odstoupení ministra spravedlnosti panují nejasnosti. Několik dní před tím, 19. dubna 2019, Soudcovská unie vyzvala vládní představitele, aby „lépe vysvětlili odchod ministra spravedlnosti Jana Kněžínka,“ uvedla ČT24.

tiskovém prohlášení z 18. dubna 2019 uvedl ministr Kněžínek, že premiéra o své rezignaci informoval již 15. dubna 2019 a písemně předal následujícího dne. „Moje zhruba desetiměsíční působení ve funkci ministra spravedlnosti pro mne bylo cennou osobní i profesní zkušeností, které si nesmírně vážím. Zároveň jsem přesvědčen, že jsem za dobu mého působení neudělal nic, za co bych se měl stydět, na Ministerstvu spravedlnosti došlo v celé řadě směrů k pozitivním posunům a udělalo se velké množství práce. Ministerstvo spravedlnosti svému nástupci či nástupkyni předávám v dobré kondici a po proběhlé reorganizaci. Zároveň jsem plně připraven napomoci při řešení velkého množství úkolů, které za mého působení ve funkci ministra byly rozpracovány,“ uvedl Kněžínek.

Působnost ministra v úřadu shrnuje článek „295 dní ministra spravedlnosti Jana Kněžínka ve funkci“ publikovaný na stránkách ministerstva spravedlnosti 30. dubna 2019.

Spekulace o motivech pro rezignaci a jmenování ministrů

Mezitím předala policie státnímu zastupitelství návrh na obžalobu premiéra ve věci čerpání dotací z fondů Evropské unie pro firmu Farma Čapí hnízdo, a.s.

17. dubna 2019 mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala sdělil České tiskové kanceláři ČTK, že „spisový materiál byl společně s návrhem obviněné obžalovat předložen státnímu zástupci. Po nastudování spisu rozhodne žalobce o podání obžaloby. K takovému kroku přistoupí tehdy, pokud podle něj výsledky policejního vyšetřování dostatečně odůvodňují postavení obviněného člověka před soud. Stíhání může také zastavit či přerušit“. Podle zprávy Českého rozhlasu se obvinění týká kromě premiéra dalších pěti lidí včetně členů jeho nejbližší rodiny.

Premiér Andrej Babiš prohlásil, že obžaloba podaná policií je účelový komplot, který organizuje premiérem blíže nespecifikovaný subjekt. „Nechápu, jak je možné, že v rámci živé kauzy mají novináři informace dřív než lidi, kterých se to týká. Je to zpolitizované a od samého začátku to beru jako organizovaný komplot,“ uvedlaagentura ČTK 17. dubna 2019.

Pod ministerstvo spravedlnosti spadají státní zástupci, včetně Jaroslava Šarocha, který bude rozhodovat o návrhu na obžalobu premiéra a pěti dalších lidí. Jmenovánínové ministryně Marie Benešové dne 30. dubna 2019 vyvolává otázku, jaký má ministryně postoj k trestnímu stíhání premiéra.

„Nevylučuji, že řada kauz může být účelových, takže jsem na to opatrná. Proto jsem nehlasovala pro vydání pana Babiše. Kauzu pana Babiše posuzovat nemůžu, nečetla jsem to,“ reagovala na podání návrhu na obžalování premiéra Marie Benešová, podle zprávy deníku I-dnes ze 17. dubna 2019.

„Pokud mi někdo podsouvá, že budu něco zametat pod koberec, tak je to blázen,“ uvedla Benešová v rozhovoru pro Českou televizi a popřela i zprávy o tom, že by se chystala provést změny ve státním zastupitelství, označila to za „úsměvné spekulace“ a uvedla, že nejvyšší žalobce Pavel Zeman má její důvěru.

Občanský spolek Milion chvilek premiéra vyzval, aby jmenování nové ministryně obhájil v televizním duelu. Aktivisté také trvali na ultimátu: pokud premiér v duelu nevystoupí, zorganizujeme masový protest, který bude požadovat jeho demisi, k čemuž 4. června 2019na Václavském náměstí v Praze skutečně došlo. Účastníci protestu požadují demisi ministryně Benešové a žádají také přijetí takových opatření, aby byla zajištěna nezávislost justice.

Návrh obžalovat premiéra v souvislosti s kauzou Čapího hnízda komentoval první viceprezident Soudcovské unie České republiky František Kučera v rozhovoru proČT24. „Státní zástupce, který to dostane na stůl, bude mediálně v poněkud obtížné situaci, protože ať udělá tak nebo tak, vždy se do něj bude jedna ze stran strefovat a bude mu vytýkat, že buď je to kampaň proti panu premiérovi, nebo naopak že podlehl tlaku, kdyby to snad vrátil policii k došetření. Tomu se asi nevyhne, musí to odborně ustát.“

Marie Benešová je již čtvrtým ministrem spravedlnosti v posledních čtyřech letech. „To velmi časté střídání ministrů spravedlnosti velmi oslabuje a destabilizuje justici,“míní prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

V Praze se shromáždily desítky tisíc lidí, aby podpořily nezávislost justice. (Tomáš Kozel / Facebook)

V Praze se shromáždily desítky tisíc lidí, aby podpořily nezávislost justice, 4. června 2019. (Tomáš Kozel / Facebook)

Je možné si v ČR objednat trestní stíhání?

Nová ministryně Marie Benešová je bývalou poradkyní prezidenta Miloše Zemana pro oblast justice. Podle zprávy Deníku N z 1. dubna 2019 si prezidentova administrativa nedávno od Marie Benešové nechala zpracovat analýzu, zda je v Česku možné si objednat trestní stíhání. Benešová údajně ve své práci skutečně konstatovala, že to možné je. Prezident měl následně analýzu poslat ministru spravedlnosti Kněžínkovi, který na ni podle zprávy I-dnes.cz ze 17. dubna 2019 nereagoval a prohlásil, že má důvěru v český justiční systém i v to, jak je nastaven.

Aktivisté, kteří organizovali celostátní protesty, jsou toho názoru, že prohlášení Marie Benešové o možnosti si „objednat trestní stíhání“ účelově nahrává premiérovi. Na druhou stranu webové stránky projektu Vox Populi publikovaly podobné prohlášení již 7. června 2018, v němž uvádějí: „Některé organizace Svazu VIRIBUS UNITIS zabývající se očistou justice a dodržováním demokratických principů, zejména v zemích střední a východní Evropy, začaly hledat objektivní důkazy a odpověď na položenou otázku a dospěly k odpovědi: „Ano, lze si objednat v ČR trestní stíhání, ale lze si objednat i to, aby vás nikdo nestíhal…“

3. června 2019 stránky Vox Populi reagovaly na protesty z 28. května 2019 za nezávislost justice zprávou o stavu české justice, která podle nich po pádu komunistického režimu nebyla očištěna od vlivu komunistických soudců, kteří dlouhodobě soudí ve prospěch skupiny, kterou nazývají „Potáčovi kluci“. Tento název je odvozen od jména Svatopluka Potáče, člena Ústředního výboru Komunistické strany Československa.

Spekulace o tom, zda je návrh na obžalobu premiéra a dalších „trestním stíháním na objednávku“ nebudeme v článku rozebírat, protože pro jejich potvrzení nebo vyvrácení nemáme konkrétní faktickou oporu.

Podrobnosti o žalobě policie a kauze „Čapí hnízdo“

Premiér Andrej Babiš je současně významným podnikatelem a vůdcem nejsilnějšího českého politického hnutí ANO. Jeho rodina vlastní koncern Agrofert, který v současnosti sdružuje více než 250 firem včetně velkých českých médií jako Mladá Fronta nebo Lidové noviny.

V takzvané kauze Čapí hnízdo se jedná o zrekonstruovaný areál Dvoru Semtín u města Olbramovice. Dnes je to moderní zázemí pro nadstandardní ubytování, pořádání firemních akcí a volnočasové aktivity. Čapí hnízdo dnes vlastní společnost Agrofert. Na jeho výstavbu byly čerpány dotace z fondů Evropské unie ve výši 50 milionů. Způsob čerpání těchto dotací se stal předmětem vyšetřování policie, které trvalo více než tři roky.

Při vyšetřování údajného dotačního podvodu bylo zjištěno, že společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech areál koupila společnost Imoba, která patří do koncernu Agrofert.

Policie ve spojitosti s čerpáním dotací stíhá Andreje Babiše, jeho švagra Martina Herodese, jeho ženu Moniku a dceru Adrianu Bobekovou. Obviněni jsou také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál, uvedla ČTK17. dubna 2019.

Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která v roce 2018 spornou dotaci ve výši 50 milionů vrátila státu.

Výbor Regionálního operačního programu Střední Čechy koncem června 2018 schválil dohodu s firmou Imoba o vrácení dotace ve výši 49,960.256 korun. „Část dotace ve výši 46 213 236,80 korun bude úřadem regionální rady vrácena do státního rozpočtu. Zbývající část ve výši 3 747 019,20 korun Středočeskému kraji,“ upřesnil Kamil Munia, ředitel úřadu regionální rady Regionálního operačního programu Střední Čechy. Zprávu o tom přinesl deník I-dnes.

Po vrácení dotace policie pokračuje v oficiálním stíhání dotčených osob. 17. dubna 2019 předala policie státnímu zastupitelství návrh na obžalobu premiéra a dalších ve věci čerpání dotací z fondů Evropské unie pro firmu Farma Čapí hnízdo, a.s.

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.