Dle čtvrtečního odhadu meteorologů by se hurikán Dorian mohl vyvinout v hurikán 4. kategorie – a to ještě předtím, než dorazí na Floridu.

V pátek by měl hurikán zesílit do 3. kategorie Saffir-Simpsonovy stupnice. Nyní „je vyšší pravděpodobnost, že se přemění v bouři ohrožující životy při náporech podél části floridského východního pobřeží“, varovalo americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

NHC odhaduje, že síla hurikánu by mohla dosáhnout rychlosti 208 km/h, což by jej řadilo do 4. kategorie – druhé nejsilnější na stupnici. Dle meteorologů by mohl mít katastrofické následky.

Silný vítr by se měl dostat na Floridu již v neděli ráno a nejsilnější intenzitou pravděpodobně udeří v pondělí

Guvernér Floridy, Ron DeSantis, již vyhlásil stav nouze. Ve svém prohlášení řekl: „Je důležité, aby Floriďané bouři důsledně monitorovali.

Každý obyvatel Floridy by měl mít zásoby na sedm dní včetně jídla, vody a léků a měl by mít plán v případě katastrofy. Už teď je čas, abychom jednali. Nečekejte, až bude pozdě,“ vyzval DeSantis občany.

NHC na svém webu varuje: „Kvalitně postavené domy s dřevěnou konstrukcí mohou přijít k vážným poškozením, především u střešní krytiny anebo u některých vnějších zdí. Většina stromů bude polámaná nebo vyvrácená a popadají sloupy s elektrickým vedením. Popadané stromy a sloupy znepřístupní obydlené oblasti. Výpadek proudu může trvat několik týdnů a možná i měsíců. Většina oblastí bude neobyvatelná několik týdnů či měsíců.“

Americký prezident Trump vyzval Floriďany, aby věnovali pozornost oficiálním varováním. Sám má v ohrožení svůj rezort Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě.