Cathy He

26. 11. 2019

Téměř ve všech zemích, kam zavítá umělecký soubor Shen Yun Performing Arts, se čínský režim pokouší jeho představení zmařit.

Soubor představující klasický čínský tanec a tradiční čínskou kulturu již 13 let cestuje po celém světě a přináší příběhy z období 5 000 let staré čínské civilizace.

Na uměleckou společnost Shen Yun však často „dopadá hněv“ čínského režimu.

Soubor, který si získal mezinárodní uznání diváků i uměleckých kruhů, se ve svých představeních neobává uměleckou formou reagovat na události v současné Číně. Zobrazuje ve svém programu například scény pronásledování příznivců duchovní praxe Falun Gong, kteří jsou čínským režimem tvrdě potlačováni od roku 1999. Násilné represe zahrnují svévolné zadržování, nucenou práci, vymývání mozků, mučení a také mnoho obětí na životech.

Ve snaze zabránit souboru, aby upozorňoval na probíhající pronásledování, se čínský režim od roku 2006, kdy soubor začal pořádat světové turné, neustále snaží zrušit nebo zkomplikovat realizaci představení Shen Yun po celém světě.

V rámci rozsáhlé kampaně vedoucí k zasahování do činnosti uměleckého souboru, čínské konzuláty a ambasády vyvíjely nátlak na divadla a vlády v Evropě, Asii i USA, aby představení zrušily.

Případy politických tlaků jsou poměrně početné a dobře zdokumentované. Odrážejí taktiku čínského režimu umlčet ty, kteří se snaží upozorňovat na probíhající zločiny a bezpráví – obhájce, kteří jsou hlasem pronásledovaných tibetských buddhistů a Ujgurských muslimů.

Níže uvádíme pouze několik nedávných případů.

Tlak čínského konzulátu ve Španělsku

V lednu 2019 zrušilo Královské divadlo v Madridu představení Shen Yun jen pár týdnů před tím, než měl soubor odehrát dvě představení s odvoláním na „technické potíže“.

Avšak telefonní hovor na čínské velvyslanectví v Madridu, který provedla nezisková organizace WOIPFG se sídlem v USA za účelem vyšetřování pronásledování Falun Gongu odhalil, že tento důvod byl vymyšlen poté, co se divadlo podvolilo velvyslanectví, aby představení zrušilo.

Člen neziskové organizace v telefonu vystupoval jako vysoký úředník čínského režimu. Podle tiskové zprávy WOIPFG a zveřejněného záznamu telefonátu hovořil s mužem, který se identifikoval jako Lu Fan, čínský velvyslanec ve Španělsku,

Na audiozáznamu telefonního rozhovoru Lu Fan vysvětlil, jakým způsobem přesvědčil generálního ředitele Královského divadla, aby zrušil vystoupení Shen Yunu tím, že varoval manažera, že divadlo „si kvůli tomu nemůže dovolit ztratit čínský trh“. 

Související články:

Za zrušením představení Shen Yun v Madridu stojí pravděpodobně čínský režim

Madrid: Rozhořčení diváci před zavřeným divadlem – vysněné představení jim zrušili kvůli nátlaku z Číny

Čínská ambasáda v Madridu má prsty ve zrušení představení obnovující tradiční čínskou kulturu

Nátlak čínského konzulátu v Holandsku

V dubnu 2018 odhalila holandská média pokusy čínských diplomatů přesvědčit holandské ministerstvo zahraničí, aby zrušilo vystoupení Shen Yun plánované na květen.

„Jednoduše proto, že program Shen Yun zobrazuje, jak čínský režim potlačuje duchovní skupinu Falun Gong, se čínští diplomaté setkali s holandským ministrem zahraničních věcí a požadovali zrušení představení Shen Yun.” informovaly nizozemské noviny Algemeen Dagblad 18. dubna 2018.

Holandské ministerstvo zahraničních věcí odpovědělo, že rozhodnutí učiní divadlo Nieuwe Luxor v Rotterdamu.

Divadlo se rozhodlo, že představení bude pokračovat.

Nátlak konzulátu v Dánsku

V Dánsku roce 2018 odhalila rozhlasová stanice Radio24syv důkazy o tom, že čínské velvyslanectví vyvíjelo tlak na dánské Královské divadlo v Kodani, aby nepronajalo prostory souboru Shen Yun.

New Yorský soubor se snažil o pronájem prostor v dánském Královském divadle po dobu 10 let, ale byl opakovaně odmítnut s tvrzením, že jeho umělecká úroveň nesplňuje požadavky divadla.

Podle e-mailů získaných rozhlasovou stanicí sděluje jeden ze zaměstnanců divadla jinému zaměstnanci, že se setkali s čínským velvyslanectvím v srpnu 2017.

Čtěte také: Dánske divadlo podľahlo tlaku z Číny a zrušilo predstavenie Shen Yun Performing Arts

„Velvyslanectví ukončilo schůzku tím, že se zeptali, zda jsme vedli dialog se souborem Shen Yun a žádali nás, abychom jim nedovolili pronajmout si naše prostory,” uvádí e-mail.

Thomas Foght, novinář, který tento příběh vyšetřoval, během projevu v dánském parlamentu v dubnu 2019 uvedl, že tento případ „objasňuje, proč bylo pro Shen Yun tak obtížné mít přístup do Královského divadla po dobu 10 let“.

Po Foghtově zprávě tehdejší ředitel divadla Morten Hesseldahl a tehdejší dánský ministr kultury Mette Bock popřeli obvinění z vlivu čínského velvyslanectví a že si nebyli vědomi žádného tlaku ze strany velvyslanectví.

Z originálního článku deníku The Epoch Times New York přeložila M. S.

Co znamená být tanečníkem Shen Yun?

https://www.youtube.com/watch?v=VjSwMxnmLrM&feature=emb_title

Související případy:

Belgie

Čínská vláda naléhala na Belgii, aby zastavila reklamní kampaň představení Shen Yun v Bruselu

Moldávie

Moldávie: Divadlo zablokovalo kulturní show Shen Yun pravděpodobně pod tlakem čínské vlády

Rumunsko

Do představení Shen Yun v Rumunsku zasahuje čínská ambasáda

Slovensko

Čínsky komunistický režim zasahuje do programu SND

Švédsko

Shen Yun: Švédští poslanci odhalují nátlak čínské ambasády, hájí svobodu projevu

Švédští politici zavrhli výhružky čínské ambasády

Hongkong

Taneční společnost nezávislá na Pekingu chce vystupovat v Hongkongu, úřady jí brání

Čínské úřady jsou podezřelé ze spiknutí s cílem zabránit souboru Shen Yun v pronájmu hongkongského divadla

Hongkong: Soud podpořil svobodu umění a Shen Yun

Hongkong zažalován za blokování představení Shen Yun

Čínský režim blokuje kulturní show Shen Yun – v Hongkongu musela být zrušena

Šest členů uměleckého souboru Shen Yun stále čeká na víza do Hongkongu

Číňané už se těší na první vystoupení Shen Yun v Hongkongu

Čínská policie zabavila praktikujícím Falun Gongu vstupenky na Shen Yun

Austrálie

Australští politici odmítají zasahování čínské vlády do představení Shen Yun

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.