Redakce Epoch Times

9. 9. 2019

Po celém světě proslul soubor umělců, kteří přinášejí na jeviště ztracenou civilizaci, pět tisíc let staré kulturní dědictví. Řeč je o souboru Shen Yun Performing Arts, který založili čínští umělci, kteří emigrovali do Spojených států.

Hlavní postavou plakátu pro nově připravované turné souboru je první sólistka Evangeline Zhu, která říká, že ji může inspirovat cokoliv a kdokoliv. „Starodávné čínské přísloví říká: Pokud jdou tři lidé společně, jeden z nich může být mým učitelem,“ prozrazuje Evangeline v rozhovoru na stránkách souboru Shen Yun.

Umělci souboru každoročně představují nové choreografie, orchestrální hudbu, ručně vyráběné kostýmy a multimediální kulisy.

Nově uveřejněný plakát souboru Shen Yun pro sezónu 2020 slibuje nádherné kostýmy, tance a barvy nového celosvětového turné, které odstartuje v prosinci 2019. (Copyright ©2019 Shen Yun Performing Arts. Všechna práva vyhrazena)

Soubor uvádí, že je třeba obnovit ztracenou kulturu čínské civilizace, která vznikala během vlády dvaceti dynastií a byla z velké části poškozena za vlády komunismu. Možná proto, že se soubor neobává vyjadřovat i k současnému dění v Číně, ničení tradiční kultury a hrubému porušování lidských práv, není mu dovoleno vystupovat na území ČLR.

Soubor používá formu klasického čínského tance pro vytváření divadelních vystoupení zobrazujících prastaré legendy, ale i pravdivé příběhy z historie. Dalším prvkem jsou etnické a lidové tance z oblastí Tibetu, Mongolska, Hanu a dalších částí Číny.

„Tradiční čínská kultura zdůrazňovala soulad mezi lidstvem, nebem a zemí. Podle legendy byla celá civilizace stvořena božskými bytostmi,“ uvádějí oficiální stránky souboru. „I když bylo toto dědictví v posledních desetiletích téměř ztraceno, Shen Yun oživuje kulturu inspirovanou nebesy a dělí se o ni s celým světem.“

Co obnáší být tanečníkem Shen Yun?

Každé představení doprovází orchestrální hudba, kterou vytváří unikátní orchestr, který jako první na světě spojil a sladil hru západních a čínských hudebních nástrojů.

Hudební spojení tradičních východních melodií se západní orchestrací v podání souboru Shen Yun je prvním a dosud ve světovém měřítku jediným úspěšným provedením svého druhu. Soubor je autorem všech hudebních děl, které během vystoupení zaznívají.

Soubor také nabízí pěvecká vystoupení ve stylu bel canto. Tenoři, sopranistky a barytonisté přinášejí originální písně s poselstvími pro dnešní zvláštní časové období.

Neposlední specialitou souboru, která stojí za zmínku, jsou kostýmy. „Legenda praví, že starobylé čínské oděvy byly inspirovány rouchy, která se nosí na nebesích,“ uvádějí stránky souboru. „Kostýmy Shen Yun oživují různé styly čínských dynastií, regionů a etnických skupin.“

Video o kostýmech Shen Yun: Kouzlo Číny

Přidáme-li zvláštní jevištní techniku a inovativní 3D projekce zbývá pouze dodat, že kromě profesionálního přístupu k umění se členové souboru věnují také meditacím a duchovnímu rozvoji.

Duchovní rozměr života a umění činil v prastaré Číně velice podstatnou část umění. Také proto se říkalo, že když chce umělec vytvořit velké umělecké dílo, musí se věnovat zušlechťování sebe sama, neboť každé jeho dílo bude odrazem jeho samotného.

Tanečnice souboru Shen Yun International Company v Jacksonville, Florida. (Photo by dancer Diana Teng. Všechna práva vyhrazena)
Tanečníci souboru Shen Yun v Paříži, Francie. (Copyright ©2019 Shen Yun Performing Arts. Všechna práva vyhrazena)

Čtěte také:

Ministr kultury Herman: Shen Yun je poselstvím tolerance, soucitu a lásky

Michael Kocáb: Představení Shen Yun je určitě špičkou ve svém oboru. Tanečníci předvádějí neuvěřitelné výkony

Herec Martin Freeman: „Poznáte, když vidíte dobré výkony“

Lord Grantchester k představení Shen Yun: „Je velmi ohromující, velmi dokonalý a velmi magnetizující“

Bývalý premiér Tchaj-wanu: „Vidět představení Shen Yun je velmi vzácná příležitost“

Baletní mistr Vlastimil Harapes: Shen Yun je opravdu mimořádný zážitek!

Video upoutávka na turné souboru v roce 2020 (čínsky)

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…