Zdenka Danková

26. 11. 2019

Zoologická zahrada Jihlava představí v průběhu prosince 2019 nový druh zvířete. Jedná se o prase visajánské (Sus cebifrons negrinus) z Filipín. Dříve žilo na šesti ostrovech ve středních Filipínách, na většině areálu je dnes ale vyhubené.

Druh je v rámci IUCN Red List kategorizovaný jako CR (kriticky ohrožený), dá se předpokládat, že při stávajícím populačním trendu se během 30 let dostane na seznam vyhubených druhů. Prase visajánské se prokazatelně vyskytuje už pouze na dvou ostrovech, Panay a Negros. Situaci ale ještě navíc komplikuje fakt, že na Negrosu zbývá pouze 6 % původního lesa, na Panay pak méně než 4 %. Ochrana druhu v přírodě je víceméně formální, prasata visajánská jsou pronásledována jako polní škůdci, fatálním problémem pak je jejich křížení se zdivočelými domácími prasaty. Jeden z poddruhů tohoto prasete byl již navíc nenávratně vyhuben.

Zoo jako „záchranná brzda“

„Zavedení a udržení chovu takového druhu by mělo být pro zoologické zahrady naprosto prioritní, protože je pravděpodobné, že za určitou dobu bude jedinou alternativou pro jeho přežití. Umístěním těchto zvířat do naší zoologické zahrady tak mimo jiné rozšiřuje chovatelskou základnu poskytující azyl takto vzácnému druhu zvířat a v globálním pohledu vlastně zvyšuje šanci na jejich přežití, jakkoli je to tahání záchranné brzdy,“ vysvětluje ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák

Expozice prasat visajánských bude ale také logicky navazovat na expozici babirus sulaweských (Babyrousa celebensis), které jsou dalším jedinečným zástupcem čeledi prasatovitých v jihovýchodní Asii. Tímto bude poměrně logicky rozšířen již existující komplex prezentující vzácné zástupce jihoasijské fauny.

Prase visajánské v rámci evropských zoologických zahrad podléhá řízení v záchranném programu, kde umístění jednotlivých zvířat doporučuje pověřený koordinátor. V rámci doporučení přicestují všechna tři zvířata, kanec a dvě prasnice, z Britských ostrovů. To je sice drobná komplikace, ale jedná o jedince s malým zastoupením v evropské řízené populaci, proto by mělo být posílení jejich chovu v zájmu genetické diverzity celého druhu.

Zoo si váží toho, že tento záslužný, ale na první pohled nenápadný projekt podpořil kraj Vysočina.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory
„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory

„Bylo dovezeno pět tisíc balení léčiva HUVEMEC z Bulharska. Nakonec se řeklo, že bude pouze pro nemocniční podání, což vlastně proti hlavnímu smyslu jeho fungovaní, protože působí nejlépe jako prevence a při časném podání, tak aby se nemoc nemohla rozvinout,“ vysvětluje doktorka Stehlíková...

Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí
Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí

Chuej Li nedávno vypovídala na půdě Poslanecké sněmovny o perzekuci, které její matka čelila v Číně a která dopadala i na ni, v době, kdy byla dítětem. V rozhovoru nám prozradila své pocity a více detailů.

Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga
Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga

Právník Robert Kotzian podrobil analýze fact-checking projektu Demagog.cz, který si měl „posvítit“ na výroky Aleny Schillerové ohledně migračního paktu. Míní, že i „strážci pravdy“ se mohou mýlit.

Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání
Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání

Proč by se nemělo říct nahlas, že hormonální formy antikoncepce, jako jsou pilulky, kožní náplasti, injekce, implantáty nebo nitroděložní tělíska, mívají často vedlejší účinky?

Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?
Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?

„To, že bobr vytváří mokřad, je třeba porovnávat s tím, jak stát realizuje zadržení vody v krajině. Je třeba vzít na zřetel, že sucho je velkou hrozbou pro naši krajinu. Přínos mokřadů je skutečně velký.“