Petr Šváb

17. 2. 2020

Poté, co americký ministr spravedlnosti William Barr intervenoval v případu bývalého Trumpova spolupracovníka Rogera Stonea, přes 2 000 bývalých zaměstnanců Ministerstva spravedlnosti (MS) se podepsalo pod on-line výzvu na jeho rezignaci.

Podpisovou akci organizovala nezisková organizace Protect Democracy, pro kterou pracují bývalí vládní úředníci, spolupracovníci politiků a aktivisté, kteří odporují Trumpovu programu právními cestami.

 „I když se někdy stává, že politické vedení přiměřeně zvažuje jednotlivé žaloby, je neslýchané, aby vrchní představitelé ministerstva zamítli návrh žalobců, kteří následují zavedená pravidla, kvůli tomu, aby zvýhodnili postih blízkého spolupracovníka prezidenta tak, jak to udělal ministr spravedlnosti Barr v případě Stonea,“ píše se ve výzvě.

Stoneův případ

Stone byl usvědčený ze lhaní a obstrukcí Kongresu a z ovlivňování svědků. Státní žalobci pro něj původně doporučili nepodmíněný trest odnětí svobody na sedm až devět let. Nicméně, MS do případu zasáhlo s tvrzením, že doporučení je nepřiměřené.

„Vláda se vší úctou předkládá návrh, že vazební sazba by měla být vzhledem k okolnostem daleko nižší než 97 – 108 měsíců,“ napsalo MS ve zrevidovaném návrhu.

Čtyři žalobci pak od případu odstoupili.

Stoneovi právníci řekli, že žalobci použili při výměru sazby chybný standard z vládních směrnic. Dle nich měla být doporučená sazba maximálně 21 měsíců (pdf).

Barr řekl, že prezident Trump ho o intervenci do případu nežádal. Mluvčí MS, Kerri Kupec, pro média prohlásila, že ministerstvo s Bílým domem Stoneovo odsouzení nekonzultovalo a že rozhodnutí přišlo ještě předtím, než Trump kritizoval doporučený výměr trestu na svém Twitteru.

Protect Democracy

Protect Democracy vznikla v roce 2017 „aby předcházela úpadku americké demokracie do autoritářštější formy vlády,“ uvádí na svých webových stránkách nezisková organizace.

V jejím týmu jsou kromě jiných bývalí úředníci Bílého domu a MS, různí spolupracovníci politiků, jako Aaron Baird, bývalý poradce kongresmana A. Schiffa (dem.), Justin Vail, bývalý pomocník bývalé senátorky Claire McCaskill (dem.), a Soren Dayton, bývalý poradce senátora McCaina (rep.). Mezi členy organizace jsou i někteří absolventi Amerického svazu občanských svobod (ACLU) a dva bývalí agenti Námořní zpravodajské služby.

Připisují si zásluhy za pomoc s žalobami pro zastavení Trumpova vyhlášení pohraniční krize, uzavřením tzv. Trump’s voter integrity commission, a právě běžící kampaně žaloby Trumpa za bránění výkonu spravedlnosti.

Tato nezisková organizace měla v roce 2017 příjmy přes 2,6 milionů dolarů a o rok později téměř sedm. Provozuje také přidruženou „dark money“ skupinu United to Protect Democracy.

Na zprávě se podílela i Janita Kan.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů
„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů

V USA raketově roste počet lidí závislých na fentanylu a podobných drogách. Experti tvrdí, že Čína záměrně podporuje obchod s fentanylem jako součást strategie vůči USA. USA by měly posílit kontrolu a účinněji zasáhnout kartely.

Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu
Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu

Počet obětí hurikánu Helene ve Spojených státech stoupl na 227, další dvě úmrtí dnes ohlásily úřady státu Jižní Karolína. Ve čtvrtek bilance uváděla 200 úmrtí.

Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží
Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží

Ať už vás zahřeje a zajistí vám pohodlí při vašich venkovních dobrodružstvích, nebo když si vychutnáváte šálek kávy a sledujete, jak venku padá sníh, každý si zaslouží mít svetr, který má rád.

Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?
Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?

O významu manželství s profesorem sociologie a ředitelem Národního projektu manželství Bradem Wilcoxem.

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů
V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce.