Milan Kajínek

7. 5. 2020

„V podobném režimu, který vychoval wuchanské pohlaváry, jsem žil příliš dlouho, abych si je troufal soudit. Je to ale hezká ukázka, že i zatajení pravdy může zabíjet,“ říká filosof Jan Sokol v rozhovoru pro deník E15.

Podle Jana Sokola, který je signatářem Charty 77, současná epidemie koronaviru ukazuje, že přírodní rizika jsou ničivá zejména v kombinaci s totalitními režimy. „(Přírodní rizika) by ostatně nebyla tak hrozná nebýt děsivé ochoty diktátorských režimů lhát a podvádět, která ohrožuje naši schopnost obrany,“ uvedl Sokol.

Někdejší kandidát na prezidenta také odpovídal na otázku, zda je možné označovat koronavirus za „čínský virus“. Nitky provinění se sbíhají spíše k čínskému režimu než k Číně jako takové. Závažné je podle Sokola zejména zatajování informací o nebezpečném viru.

Režimy podobné tomu, který dnes vládne v Číně (Komunistická strana Číny), je podle Sokola lépe označovat neutrálně jako „neřád nebo svinstvo“ a jeho postup považuje za ukázku toho, „že i lež, a dokonce i jen zatajení pravdy může zabíjet“.

Jan Sokol byl ve své barvité minulosti například poslancem Federálního shromáždění, ministrem školství ČR nebo koaličním kandidátem na prezidenta republiky. Od roku 2013 je členem Etické komise ČR, odvolacího orgánu pro ocenění Třetího odboje.

Světoví lídři žádají vyšetřování

Jak uvedly Hospodářské noviny 21. dubna 2020, hned několik světových vysokých politiků požaduje vyšetřování původu koronaviru a roli čínského režimu při zatajování informací o jeho povaze a nebezpečnosti. Kritika se ozývá z Austrálie, USA, Kanady i Evropské unie.

Čínský režim postupoval bezohledně

Čína v lednu potlačovala informace o závažnosti epidemie způsobené novým koronavirem a o jeho nakažlivosti, aby si mohla vytvořit zásoby zdravotnického materiálu potřebné pro boj proti nákaze, uvedl 4. května 2020 zpravodajský kanál ČT24. Dále sdělil, že podle agentury AP přišlo s obviněním americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti.

Na blogu deníku I-Dnes se objevil také překlad souhrnného a hustě ozdrojovaného článku redaktora deníku Il Foglio, italského novináře a spisovatele Giulio Meottiho. Článek mapuje vývoj epidemie, účast čínského režimu na utajování skutečností a bezpečnostní otázky wuchanské laboratoře P4.

Dokonce i český podnikatel Jaromír Soukup, jehož mediální společnost Medea koupil čínský státní podnik CITIC, se vyjadřuje v podobném duchu ve svém komentáři zveřejněném v časopise Týden 4. května 2020.

„Mike Pompeo potvrdil domněnku, kterou v mém pořadu Jaromír Soukup Live už před časem pronesl ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, Zdeněk Hostomský. Pan doktor opatrně připustil, že podle všeho se mohlo stát to, že ten virus z těch laboratoří nějakou náhodnou neopatrností unikl,“ komentoval nedávné prohlášení ministra zahraničí USA Mika Pompea.

Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea má vláda USA v rukou dostatek důkazů, aby mohla doložit původ nového koronaviru, který se nejpozději v prosinci 2019 vyskytl v čínském městě Wu-chan v provincii Chu-pej.

Virus z čínských laboratoří neunikl poprvé

Pompeo v rozhovoru s televizí ABC dodal, že to není poprvé, co z čínských laboratoří unikl nebezpečný virus s odkazem na předchozí laboratorní úniky viru SARS, které se ale podařilo včas zachytit a nedošlo k epidemii.

Ve Wu-chanu se nacházejí dvě virologické laboratoře. První je jedinou svého druhu v Číně, má nejvyšší bezpečnostní stupeň (stupeň 4) a zachází s nejnebezpečnějšími patogeny na zemi, jako je SARS, ebola či různé kmeny koronavirů. Druhá laboratoř sídlí pouze několik set metrů od wu-chanské tržnice a má bezpečnostní stupeň 2, ale rovněž v minulosti zkoumala netopýří viry.

K vyjádření ministra Pompea ještě doplňme, že z pekingské laboratoře (která má bezpečnostní úroveň 3) v roce 2004 dvakrát unikl nebezpečný vir SARS. Riziko většího rozšíření nemoci se však tehdy podařilo včas eliminovat.

Související témata

Přečtěte si také

Na péči o tříleté děti se některé obce připravily, jiné kritizují pomalé dotace

Na novou povinnost zajistit péči pro tříleté děti jsou některé obce připravené, protože už dřív začaly zvyšovat počty míst v mateřských školách. Jiné obce prostory pro dětské skupiny teprve chystají a některé kritizují dotační systém.

Není žádná definitivní informace o příčinách výpadku, tvrdí Sánchez

Španělská vláda zatím nemá žádnou definitivní informaci ohledně příčin rozsáhlého výpadku proudu, který dnes zasáhl Španělsko a Portugalsko. Dnes večer to podle agentur uvedl španělský premiér Pedro Sánchez.

Ve volbách v Kanadě podle médií zvítězili vládnoucí liberálové premiéra Carneyho

V předčasných volbách v Kanadě zvítězila vládnoucí Liberální strana premiéra Marka Carneyho, informují tiskové agentury s odkazem na projekce kanadských médií. Zatím podle nich ale není zcela jasné, zda liberálové získají také většinu v parlamentu

Slovensko a Maďarsko odmítají pokračování bojů na Ukrajině, spoléhají na USA

Slovensko a Maďarsko odmítají pokračování bojů na Ukrajině, spoléhají na kroky USA k nastolení míru. Novinářům to dnes řekl slovenský premiér Robert Fico po schůzce se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem.

Co by pro Harvard znamenalo zrušení osvobození od daně, které navrhuje Trump?

Pokud by daňový úřad zrušil vzdělávací instituci osvobození od daně, spor by se pravděpodobně dostal k soudům.

Novináři Epoch Times získali nejvyšší ocenění za práci o náboženství

Za odhalování zločinů čínského režimu a podporu víry v těžkých časech získali novináři Epoch Times prestižní ocenění Wilbur Awards.

Čím disponuje finská armáda, která si zakládá na všeobecné branné povinnosti

Finsko po invazi ruských ozbrojených jednotek na Ukrajinu a po vstupu do Severoatlantické aliance rozšiřuje své vojenské kapacity. Jeho armáda si tradičně zakládá na silné „branné kultuře“.

Teenageři nedostanou telefon, dokud nesplní pět úkolů. „Někdy je lepší vychovávat tím těžším způsobem,“ sdílí matka

Texaská matka pěti dětí nedovolí svým dospívajícím synům mít telefon, dokud nesplní pět praktických úkolů. Věří, že odpovědnost a víra jsou důležitější než pohodlí.

Bývalý viceprezident Argentiny chválí „velkolepou“ oslavu čínské kultury v podání souboru Shen Yun

Bývalý argentinský viceprezident Carlos Ruckauf navštívil vystoupení souboru Shen Yun v Buenos Aires a označil jej za velkolepé. Ocenil i jeho poselství svobody a odpor vůči komunismu.