Ondřej Horecký

1. 6. 2020

Velká Británie a Tchaj-wan se připravují na pomoc lidem, kteří budou chtít opustit Hongkong kvůli zavedení nové čínské bezpečnostní legislativy, jejímž cílem je zastavit masové protesty proti Komunistické straně Číny a zadusit disent v oblasti.

Hongkong patřil až do roku 1997 Velké Británii, která ho měla na 99 let pronajatý od Číny. Obě země se před předáním dohodly, že metropole si ponechá 50 let rozsáhlou autonomii podle principu „jedna země, dva systémy“.

Jinými slovy, Hongkong měl mít zaručenou velkou míru politické a ekonomické nezávislosti a lidem se mělo dostávat daleko větších svobod než v totalitní komunistické Číně.

Se zavedením nového zákona, který chce Peking protlačit zřejmě již v červnu, by se s osobami, které budou podkopávat autoritu státu a komunistické strany, zacházelo jako se zločinci.

Londýn se nyní cítí podvedený porušením smlouvy, kterou s Pekingem kdysi uzavřel, a zvažuje udělení občanství všem držitelům pasu „britský státní příslušník ze zámoří“ (BNO).

Podle BBC by se mohlo jednat až o 2,9 milionu obyvatel Hongkongu. Držitelé uvedeného pasu mají již nyní právo zůstat v Británii po dobu 6 měsíců.

Ministr zahraničí Dominic Raab prohlásil, že „pokud Čína bude takto pokračovat a zavede legislativu o národní bezpečnosti, zrušíme šestiměsíční omezení a umožníme držitelům BNO pasů, aby přišli do Velké Británie a požádali zde o práci a studium na prodloužené období 12 měsíců, což jim poskytne cestu k budoucímu získání občanství.“

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí, Čao Li-ťien, krok Londýna zkritizoval a prohlásil, že Čína a Spojené království se na něčem takovém nedohodli. „Všichni tito držitelé BNO pasů jsou čínští občané a pokud Velká Británie trvá na změně této praxe, poruší tím nejenom svůj vlastní postoj, ale také mezinárodní právo“.

Pojďte k nám, zve Tchaj-wan

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen prohlásila 27. května, že její vláda zavede opatření, která by obyvatelům Hongkongu pomohla přestěhovat se na blízký Tchaj-wan.

Nezávislý ostrovní stát, který čínský režim považuje za součást Číny, hodlá vytvořit speciální komisi, která určí pravidla pro přestěhování uprchlíků z Hongkongu. Tchajwanská vláda chce pro tyto účely vyčlenit speciální fond a další formy podpory, které by relokaci usnadnily.

Imigrační předpisy na etnicky i geograficky blízkém Tchaj-wanu jsou již nyní vůči Hongkongu benevolentní a občané obou regionů se často navštěvují, ať již kvůli obchodu, turismu nebo z jiných důvodů.

V loňském roce emigrovalo na Tchaj-wan 5 585 občanů Hongkongu, což je o 41 procent více než předchozí rok, píše deník South China Morning Post. Doposud mnoho důvodů k emigraci neexistovalo, ale se stupňováním napětí v Hongkongu se dá očekávat, že řada tamních obyvatel bude mít o emigraci větší zájem než kdy předtím.

Podpořit Hongkong hodlají i Spojené státy. Americký senátor Ben Sasse navrhne tento týden zákon, který by umožnil udělit emigrantům z Hongkongu automatický azyl.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.