Redakce Epoch Times

11. 6. 2020

První dáma české violy, virtuoska Jitka Hosprová se vrací na hudební scénu s festivalem Procházky uměním, který musela kvůli celosvětovým událostem přerušit.

Festival začne 19. června a potrvá do září 2020.

Jitka Hosprová právě přiletěla z Itálie a jak sdělila deníku Epoch Times „do poslední chvíle nebylo jisté zda alespoň letní část festivalu proběhne“.

„Nevzdávali jsme se naděje a byli připraveni na komorní Procházky, které by bylo možné uspořádat i v případě striktních omezení. Připravili jsme 6 komorních večerů, které budou, vzhledem k situaci víceméně hudební a také nově v programu livestream,“ říká Jitka Hosprová.

„Přežije-li kultura, přežije národ!“

Poslední uvolnění režimu pro návštěvu kulturních akcí nakonec umožní běžnou návštěvu akce, ale organizátoři i tak ponechají on-line přenosy z vystoupení. „Chápeme, že někteří milovníci kultury budou ještě opatrní a raději shlédnout procházky z bezpečí domova,“ píše Jitka Hosprová.

Festival opět nabídne jak české, tak mezinárodní hudebníky. „Dramaturgii jsem zaměřila na hudební osobnosti spjaté již léta s festivalem jako jsou Kateřina Englichová, Martina Kociánová, Edita Keglerová nebo Ladislav Horák. Nově se na festivalu představí první dáma českého klarinetu Ludmila Peterková, skvělý hobojista Vilém Veverka, Ensemble Martinů a sedm významných osobností českého violového nebe se kterými připravuji exkluzivní program na závěr festivalu v Manětíně,“ říká virtuoska a zakladatelka festivalu Jitka Hosporová.

Plakát festivalu Procházky uměním.

Hudba se bude věnovat obdobím souvisejícím s místními památkami – tedy baroko a současnost. Podle organizátorů se diváci budou moci těšit na světovou premiéru skladby Luboše Sluky, hudbu Sylvie Bodorové, Emila Viklického, Eduarda Douši, Lukáše Hurníka a významných plzeňských skladatelů Jiřího Bezděka a Karla Pexidra.

Z historických osobností regionu festival vzpomene na významný rod Vřesoviců v Dolní Bělé v podání Justina Svobody a Karolinu z Kokořova, jejíž příběh zazní, spolu se zpěvem, hlasem Martiny Kociánové v Březíně.

„Věřím, že společně prožijeme krásné léto a užijeme si Procházky uměním, které více než jindy přináší duchovní rozměr našim životům,“ – Jitka Hosprová, virtuoska na violu

Festival si i letos podrží tradici podpory udržení historických objektů a nyní bude vybírat příspěvky na opravu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Plasech.

„Věřím, že společně prožijeme krásné léto a užijeme si Procházky uměním, které více než jindy přináší duchovní rozměr našim životům. Opět je na místě motto festivalu ,,přežije – li kultura, přežije národ” a mám nesmírnou radost, že se můžeme ve zdraví sejít,“ říká Jitka Hosprová.

Čtěte také:

Tajemství klasické hudby tkví v rozpoložení mysli, říká virtuoska Jitka Hosprová


Mottem festivalu je prohlášení „Přežije-li kultura, přežije národ!“

Záměrem mezinárodního festivalu Procházky uměním je především vytvoření stabilního uměleckého zázemí pro potřeby moderního evropského kulturního člověka 21. století.

„Naším posláním je zpřístupnit klasickou hudbu širší veřejnosti a mládeži a šířit povědomí o její dostupnosti atraktivní formou, plně využít nové komunikační prostředky v rámci propagace a rozvinout potenciál vizuálního přenosu koncertů díky sociálním sítím. 

Přinášíme originální hudební dramaturgie, které posunují představy o klasické hudbě a podporují získání respektu festivalu v rámci domácího a evropského kontextu. Usilujeme o vytvoření silného zázemí pro realizaci a tvoření uměleckých projektů,“ uvádějí stránky projektu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.