Před letošním létem opět meteorologové upozorňují na prudký nárůst teplot. S horkem souvisí i zvýšené riziko výbuchu baterií. Jak chránit akumulátory v létě před zničením a co způsobuje exploze baterií?

Úpal na sluníčku nehrozí jen lidem, ale také jejich mobilní elektronice. Zejména přístroje napájené lithium-iontovými akumulátory je potřeba před přehřátím pečlivě chránit. Případy, kdy se tento typ baterií vzňal či vybuchl, jsou dobře známé.

Mobil odložený na palubní desce automobilu je v takovém případě hazardem: přehřátá baterie může explodovat a následný požár snadno zničí celý vůz či popálí uživatele. Zároveň je třeba si uvědomit, že vysoké teploty nezpůsobují jen exploze, ale zapříčiňují i prudký pokles kapacity či zkrácení životnosti akumulátoru.

Vybuchující Li-Ion baterie

„Proč jsou vlastně lithium-ionové akumulátory k vznícení a výbuchům náchylné? Nahrává tomu jejich konstrukce,“ upozorňuje Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz a vysvětluje:

Uvnitř každého Li-Ion akumulátoru je několik základních součástí – katoda, anoda a elektrolyt. Katoda a anoda ovšem vždy musejí být fyzicky odděleny, k čemuž obvykle slouží velmi tenký list plastu s mikroskopickými perforacemi – takzvaný separátor. Když lithium-ionový akumulátor nabíjíte, unikají z katody ionty lithia, které se přes perforace v separátoru a elektrolyt dostávají k anodě. Při vybíjení akumulátoru naopak ionty putují od anody ke katodě. Celá tato reakce je právě tím, co našim mobilním zařízením dodává energii.

Pomoci může pevný elektrolyt a pomalé zchlazení

Vědci samozřejmě usilovně pracují na nových typech baterií, které by přinesly stejné a lepší možnosti jako Li-ion baterie, avšak redukovaly by bezpečnostní riziko

Než se ale nové technologie dostanou na trh, je třeba naučit se chránit stávající akumulátory a nevystavovat je přehřátí.

Zjistíte-li však kdykoliv během používání nebo nabíjení, že se zařízení nebezpečně zahřálo, nesnažte se ho nárazově ochladit, ale dopřejte mu zchlazení pozvolné a přirozené.

Pokud se přehřátý přístroj nevypnul sám – mnoho zařízení má tepelnou pojistku, která jej při dosažení určité teploty automaticky vypne a neumožní jeho opětovné zapnutí až do dosažení provozní teploty – vypněte jej ručně a poté jej přeneste do chladnějšího prostředí, ideálně s proudícím vzduchem.