V brněnské Galerii Vaňkovka je k dispozici nová rychlodobíjecí stanice pro elektromobily. Jedná se o jednu ze čtyř takových veřejně přístupných stanic zprovozněných pod taktovkou Teplárny Brno.

Svým výkonem 50 až 150 kW se nové veřejné stanice řadí k nejrychlejším svého druhu. Dobít běžnou baterii na 80 procent tu zvládnou řidiči v rozmezí půl až maximálně jedné hodiny.

Majitelé elektromobilů si tak mohou dobít svá vozidla rovněž při dalších velkých zdrojích brněnských tepláren – Červeného mlýnu a Špitálky. Výhodná cena energie je tedy dána provázaností stanic s teplárenskými zdroji. Všechny provozy tak mají dostatečnou výkonovou kapacitu.

„Současně areály Červeného mlýna i Špitálky disponují vhodnou plochou jak pro umístění stanice, tak pro parkování řidičů s elektromobily,“ dodává manažer projektu Jiří Šamánek z Tepláren Brno.

Mezi benefity elektromobility patří především snížení škodlivin spojených s dopravou. V současné době se České republice nachází zhruba 400 rychlodobíjecích stanic různých provozovatelů. 

Spuštění zmíněných elektrodobíječek v Brně je naplněním první fáze dlouhodobější koncepce rozvoje, která dále počítá s budováním dobíjecích stanic na několika dalších okrajových částech metropole.